- Reklamen snakker til yngre og yngre barn som kjønnsvesen, og definerer dem utfra kategoriene "mann" og "kvinne", sier kjønnsforsker Anja Hirdman til Aftonbladet. Hun har klaget brosjyren inn for det svenske forbrukerombudet.
Hirdman tar doktorgrad i kjønnsidentitet ved universitetet i Stockholm, og ble oppmerksom på brosjyren etter at hennes niårige sønn tok den med hjem fra lekebutikken.
- Det handler om kvinners utsatthet i tillegg til vold, sier Hirdman til Aftonbladet.
Brosjyren inneholder blant annet reklame for Barbie-spillet og Disneys Mulan-spill, og i en foreløpig kommentar sier forbrukerombudet at de vil vurdere brosjyren.
- Det er helt klart at hvis den samme brosjyren også blir brukt i Norge, så er det noe vi vil se på. Vi vil da vurdere den helhetlig i forhold til bruken av vold, eventuell kjønnsdiskriminering og det at den er rettet mot barn/unge, sier Line Hansen Just i Forbrukerombudet til digi.no.
Brosjyren distribueres også i Norge, og det tok digi.no bare en rask tur over gaten å finne et eksemplar til redaksjonen.
Hansen Just sier til digi.no at forbrukerombudet fokuserer spesielt på reklame rettet mot barn