Analyser

Spår kraftig fall i pc-salget

Vi ligger på verdenstoppen i salg av pc-er, men pendelen vil snu i 2009.

3. feb. 2009 - 13:41

Finansuroen har ennå ikke påvirket pc-salget i Norge. Ferske tall fra EE-bransjen viser at pc-salget vokste med 5,3 prosent i fjor. Det ble i alt solgt 1.010.000 bærbare pcer. Det totale pc-salget inkludert stasjonære endte på 1.342.000 enheter.

Norge ligger dermed på verdenstoppen i antall solgte pc-er per innbygger, og det er privatmarkedet som redder salget.

Det er spesielt salget av minbærbare som driver tallet opp.

Prognosene for 2009 er derimot ikke så lystig. EE-bransjen spår en nedgang på 11,5 prosent. Pc-salget forventes kraftig nedgang på grunn av det høye salget i 2008.

Salg av lyd og bildeprodukter falt med 8,3 prosent i 2008.

Også tall fra Gartner viser en frisk vekst i salget av pc-er i Vest-Europa. De viser at antall leverte pc-er økte med 12,1 prosent til 20,1 millioner enheter i fjerde kvartal 2008, sammenliknet med samme kvartal i 2007. For hele året 2008 er tallet 66 millioner enheter, 17,2 prosent flere enn i hele 2007.

Det profesjonelle markedet opplevde en nedgang på 5 prosent. Hadde det ikke vært for mini-bærbare, ville hele det vesteuropeiske markedet opplevd nedgang. Det lover ikke godt for 2009.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra