artikler

Starter styrenettverk for tech-kvinner: – Denne kompetansen vil alle ha nå

Kvinner med tech-bakgrunn vil bli blant de mest ettertraktede kandidatene i norske styrer, mener tech-gründer. Men kvinnene må tørre å melde seg, mener både hun og leder av ODA-Nettverk.

Kristine Hofer Næss og Hanne Ek på scenen da ODA-Nettverk lanserte sitt nyeste initiativ, ODA board network, 4. september.
Kristine Hofer Næss og Hanne Ek på scenen da ODA-Nettverk lanserte sitt nyeste initiativ, ODA board network, 4. september.

– Flere tech-kvinner i norske styrer vil føre til bedre bedrifter. Vi ønsker å inspirere flere kvinner til å ta på seg styreverv.

Disse utsagnene var gjennomgangstema da ODA-Nettverk lanserte sitt nyeste initiativ, ODA board network, i begynnelsen av september.

Fra januar innførte regjeringen nye lovkrav om at store og mellomstore selskaper skal ha minst 40 prosent kjønnsbalanse i styret, med gradvis innføring mellom 2024 og 2028.

Mange bedrifter leter derfor etter nye styremedlemmer, og flere rekrutteringsbyråer er nå på utkikk etter kvinner med riktig kompetanse til vervene.

Nå vil ODA-Nettverk, som er en frivillig organisasjon av og for kvinner i norsk IT-bransje, bidra til at flere tech-kvinner finner veien til en styrestol. Under lanseringen var ambisjonen å være en arena for kunnskapsdeling, samt å tilby utdanning for dem som er nysgjerrige på hva det innebærer å sitte i et styre.

Hedvig Bugge Reiersen, partner i Wikborg Rein, forteller om de juridiske forpliktelsene man har som styremedlem. Foto: Gabrielle Graatrud
Hedvig Bugge Reiersen, partner i Wikborg Rein, forteller om de juridiske forpliktelsene man har som styremedlem.

Juridiske forpliktelser

Fra scenen delte flere erfaringer om eget styrearbeid, samt hadde debatt om hvor viktig teknologikompetanse i styrene er for utviklingen til ulike bedrifter.

Anne Lise Waal, teck-entreprenør, styremedlem og engleinvestor, innledet med at hun skulle ønske hun hadde kursmuligheter da hun startet sin styrekarriere. Hun tror kursing vil gjøre det lettere for kvinner å si ja til styremuligheter, utdypet hun etterpå overfor Digi.

– Jeg får veldig mange spørsmål fra jenter som har lyst på styreverv, men som er redde for risikoen det innebærer. Jeg tenker styrekurs er nødvendig for å kjenne det juridiske bakteppet og forstå mer av hva det innebærer å sitte i et styre.

Hun oppfordrer likevel alle som blir spurt til å si ja til relevante styreverv, om de ønsker det. Man kan også be den aktuelle bedriften om relevant informasjon i forkant av et verv, mente hun.

– Det er mange som går inn i styreverv med hjerte i halsen og tenker å nei, nå må jeg prestere. Og ja, det må du. Men samtidig er bedriften klar over at du kanskje er førstereis, og de har bedt deg inn av en grunn. Da er det i alles interesse at dere har felles forståelse over hva du skal bidra med, og det er i deres hensikt å sørge for at du blir godt onboardet, sier hun.

– Du kan for eksempel be om en prat med daglig leder eller få mer informasjon i tillegg til styrepapirene. Dette visste ikke jeg da jeg startet.

Anne Lise Waal, teck-entreprenør, styremedlem og engleinvestor, mener tech-kvinner vil bli etterspurt i norske styrer. Foto: Gabrielle Graatrud
Anne Lise Waal, teck-entreprenør, styremedlem og engleinvestor, mener tech-kvinner vil bli etterspurt i norske styrer.

Skyreiser og KI

Waal, som nå driver konsulentselskapet TechTiger, har selv sittet i mer enn ti ulike styrer. Hun spår at kvinner med tech-bakgrunn vil bli blant de mest ettertraktede kandidatene i norske styrer i tiden som kommer.

– Om du velger en tech-kvinne, får du fylt kvinnekvoten og du får en tech-kompetanse som er litt annerledes enn det tradisjonelle styremedlemmet har, ifølge Waal.

Hun mener særlig kvinner som besitter kunnskap om skyreiser og skystrategi, samt hvordan benytte kunstig intelligens strategisk, vil bli ettertraktede.

Men Waal legger til et råd til deg som er interessert i verv:

– Man må lære seg å snakke et strategisk språk og oversette tech-initiativ til forretningsstrategi.

Leder av ODA-Nettverk, Kine Dahl, da ODA lanserte sitt nyeste initiativ, ODA board network, 4. september. Foto: Gabrielle Graatrud
Leder av ODA-Nettverk, Kine Dahl, da ODA lanserte sitt nyeste initiativ, ODA board network, 4. september.

Ikke nødvendig

Leder av ODA-Nettverk, Kine Dahl, mener at det er en fordel, men ikke er nødvendig med styrekurs for å få eller besitte et styreverv.

– Det er en fordel å få en basisforståelse og mer innsikt i hva som er ansvaret ditt hvis du skal påta deg styreverv. Men det vil være opp til hver enkelt å vurdere om man trenger et kurs eller ikke. Tilbudet vårt er der for de som ønsker det, sier hun til Digi.

Nettverk

Flere eksperter har tidligere uttalt at de fleste styreverv blir tildelt via nettverk. Og ODA-lederen mener at det først og fremst er nettverk, samt faglige møter om styrerom og teknologi, de vil tilby sine medlemmer med det nye initiativet.

– Nettverksdimensjonen er den største verdien i ODA-Nettverk. Her kan du utveksle erfaringer med andre styremedlemmer. Er du nysgjerrig på rollen som styremedlem, kan du bli kjent med noen som har styreerfaring for å få råd og innspill på hvordan å gå fram, og som kanskje også kan sette deg i kontakt med relevante spennende selskaper som trenger folk med din kompetanse, sier hun.

– De 73 partnerne våre har også styrer. Så her er det mulighet for dem å finne aktuelle kandidater til sine styrer.

Dahl legger til at teknologi er en viktig drivkraft i de aller fleste virksomheter i dag, og at teknologisk kompetanse kommer til å bli avgjørende i årene som kommer.

– Med lanseringen av ODA Board Network skal vi bidra til å øke tech-kompetansen i norske styrer, gi tilgang til nettverk for erfaringsdeling og fremme mer mangfold i styrerommene. Dette gleder jeg meg til, sier hun og håper kvinner i alle aldre melder seg på.

– Det handler om å rekke opp hånda og faktisk tørre å si at man har lyst til å ha et styreverv.

ODA-Nettverk hadde paneldiskusjon om teknologi i styrer med Karen Dolva, Gudmund Killi, Sagar Chandna og Anne Lise Waal. Foto: Gabrielle Graatrud
ODA-Nettverk hadde paneldiskusjon om teknologi i styrer med Karen Dolva, Gudmund Killi, Sagar Chandna og Anne Lise Waal.
Powered by Labrador CMS