Sun Microsystems Inc er internettbransjens hoffleverandør, men bremsen i IT-markedet og kollapsen i Internett rammer Sun hardt. 20. juli la selskapet frem sitt første kvartalstap på 12 år. Les:Først minus for Sun på 12 år
Sun har så langt ikke sagt opp folk til tross for at salget er 20 prosent lavere enn i fjor, men nå måtte Sun-sjef Scott McNealy gi seg og slå følge med resten av bransjen.
Foreløpig er kuttene beskjedne: Innen årets slutt skal staben være redusert med 300 personer, enten gjennom frivillig avgang eller oppsigelser, skriver nyhetstjeneste Cnet. Sun har i dag 43.600 ansatte.
Analytikere påpeker at Sun har valgt små kutt for å stå klar nå når bransjen snur - da vil selskapene som har gjort større kutt bruke mye tid og krefter på å hyre tilbake folkene de nå kutter.