BEDRIFTSTEKNOLOGI

Suns nye bladservere har tre prosessorvalg

Blade 6000 gir valget mellom prosessorer fra Sun, Intel og AMD, og tre OS-er.

7. juni 2007 - 11:56

Sun har lansert et nytt system for bladservere, døpt Blade 6000.

Systemet omfatter et nytt chassis i 10 U høyde, der det er plass for 10 servere. Avhengig av prosessor kan hvert chassis ha opptil 320 prosessorkjerner, opptil 2,5 terabytes med minne, og opptil 5 Tb/s båndbredde for I/O.

Selve bladserverne kommer i tre varianter, med prosessorer fra henholdsvis Sun, Intel og AMD:

  • T6300 har én Ultrasparc T1-prosessor med åtte kjerner
  • .
  • X6250 tar opptil to firekjernede Intel Xeon-prosessorer. Dette er Suns første Intel-produkt siden alliansen med Intel ble kunngjort i januar i år.
  • X6220 tar opptil to AMD Opteron-prosessorer.

Sun mener å ha lykkes i å konstruere et system for luftavkjøling som er spesielt effektivt. I/O er bygget rundt standarden PCI-Express. For drift er det standardiserte grensesnitt mot verktøy fra både Sun og andre leverandører.

Bladserverne kan kjøres under tre operativsystemer – Solaris 10, Windows og Linux – og med virtualiseringsløsninger fra VMware, Sun og XenSource.

Opptil ti bladservere får plass i chassiset.

X6250 har plass til to Xeon-prosessorer fra Intel.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra