For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

mobil

Tesla er klaget inn for Nkom

Tesla tilbyr strømmetjenesten Spotify gratis med alle sine biler. Det har fått John Strand til å forfatte et klagebrev til Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.
Tesla tilbyr strømmetjenesten Spotify gratis med alle sine biler. Det har fått John Strand til å forfatte et klagebrev til Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.

Den danske telekonsulenten John Strand i Strand Consult har klaget inn Tesla for brudd på nettnøytraliteten. Ifølge ham bryter bilprodusenten med prinsippene om et fritt og åpent Internett når selskapet tilbyr alle bileiere gratis strømming av musikk via Spotify.

– Hvis en bileier hadde koblet telefonen til en Tesla og så startet opp Spotify, ville trafikken blitt belastet mobilabonnementet. Men ved å koble seg direkte opp via Teslas egen Spotify-tjeneste blir ikke bruken belastet i det hele tatt, skriver Strand i klagen som er oversendt Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).

For å gjøre strømmingen mulig kommer alle de elektriske bilene med et eget simkort som er koblet opp mot mobilnettene. Det gjør bilprodusenten til en internettleverandør, mener konsulenten.

Powered by Labrador CMS