Bedriftsteknologi

Tidligere Microsoft-sjefer får fart på Linux

I januar i fjor startet flere Microsoft-sjefer programvarehuset Chromium. Selskapet satser på Linux. Blant de første produktene er en akselerator for webtjeneren til Apache.

8. mai 2001 - 05:01

ChromeLinux/WebServer selges fra nettstedet til Chromium Communications til 295 dollar. Det lover å øke ytelsen til Apaches webtjener med nesten 200 prosent, og er tilgjengelig for en rekke Linux-distribusjoner med 2.4-kjernen, blant annet fra SuSE, Red Hat og Caldera. I produktets tidlige fase mangler en del egenskaper, blant annet håndtering av SSL, men opphavet lover det vil komme snart.

Chromium har ellers laget ChromeScript, en implementering av ECMAScipt/JavaScript/JScript og VBScript som skal være dobbelt så raskt som det Microsoft kan levere - og tjue ganger så raskt som det Netscape presterer.

Under utvikling er en e-posttjener og flere typer Linux-baserte dedikerte tjenere.



Gründerne Eric Engstrom og Chris Phillips har ledererfaring fra Microsoft, og er særlig kjent for å stå bak multimediadriverpakken DirectX. De har fått med seg en rekke kreative personer "som har arbeidet mye sammen de siste ti årene".

Om forretningsmodellen ellers heter de at "vi tar sikte på å integrere det beste fra tradisjonell programvareutvikling og åpen kildekode i vår selskapskultur." Ikke en gang The Register greier å få dem til å snakke stygt om Microsoft.

Demoversjoner av produktene er gratis tilgjengelig fra nettstedet.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.