IT-Norge

Tilfreds med Norge og IPv6

Direktør Torstein Olsen i Post- og teletilsynet mener vi er i rute.

Direktør Torstein Olsen i Post- og teletilsynet tror bransjen selv vil fikse overgangen fra IPv4 til IPv6, uten vesentlig innblanding fra myndigheten.
Direktør Torstein Olsen i Post- og teletilsynet tror bransjen selv vil fikse overgangen fra IPv4 til IPv6, uten vesentlig innblanding fra myndigheten. Bilde: Post- og Teletilsynet
15. juni 2012 - 15:03

Direktør Torstein Olsen i Post- og teletilsynet har i dag publisert en kommentar på tilsynets nettsted: Vi møtes på IPv6.

Olsen mener den norske ekombransjen er forberedt på overgangen fra IPv4 til IPv6.

PT-direktøren viser blant annet til den siste oversikten fra RIPE, organisasjonen som er ansvarlig for tildeling av IP-adresser i Europa. Den viser at Norge, som i mai ble første land i verden forbi 50 prosent IPv6, nå har nådd en andel på 53,5 prosent ISP-er som har skaffet seg IPv6-adresseblokker.

Bransjeorganisasjonen IKT-Norge mener vi har liten grunn til å skryte, siden det er så få i landet som faktisk bruker IPv6.

Olsen har denne kommentaren:

Klargjøring av nettet er ikke det samme som faktisk bruk av de nye adressene på Internett. Det er fortsatt lite internettrafikk i Norge og i resten av verden som bruker de nye IPv6-adressene. Dette henger delvis sammen med at det foreløpig er få sluttbrukere som har en IPv6-adresse, og delvis med at det er lite innhold på Internett som faktisk er tilgjengelig via IPv6. Men dette vil endre seg raskt, og poenget er å være forberedt når flommen kommer.

Han legger til:

Som tilsyn for elektronisk kommunikasjon har Post- og teletilsynet stor tiltro til at bransjen selv vil fikse overgangen, uten at vi som myndighet må blande oss vesentlig. Vi jobber for å være tilrettelegger, og gjennom en nasjonal arbeidsgruppe har vi invitert til en aktiv dialog mellom aktørene i bransjen og mellom myndighetene og aktørene. Dette skal bidra til å holde tempoet oppe i forberedelsene, slik at vi virkelig er klare når IPv4-lageret er tomt.

Olsen understreker at små og store internettaktører må jobbe med en klar selskapsstrategi for innføring av IPv6, for ikke å sakke akterut i en verden der «alt er elektronisk».

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra