Bedriftsteknologi

To mistenkte i svensk telespionasje sluppet fri

To av de tre mistenkte i spionsaken mot Ericsson ble sluppet fri torsdag.

Norsk Telegrambyrå
6. des. 2002 - 08:04

De er fortsatt mistenkt for grov industrispionasje, men ifølge tingretten i Stockholm er det ikke lenger grunnlag for varetektsfengsling. De to har fått reiseforbud og må melde seg for politiet to ganger i uken.

Den antatte hovedmannen i spionsaken skal ha levert graderte opplysninger til to russere. De to svenske statsborgerne som torsdag ble løslatt skal ha skaffet til veie opplysningene. Russerne ble utvist fra Sverige i november, og mandag denne uken svarte Russland med å utvise to svenske diplomater.

Russerne som var innblandet i industrispionasjen kunne ikke pågripes på grunn av sin diplomatiske immunitet, men opplysninger fra det svenske politiet tyder på at én av dem ble tatt på fersk gjerning.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI revolusjonerer datainfrastruktur

Les om Ericsson-spionasjen her;