Avtaler & kontrakter

Tre store stakk av med Oslo kommune

Mange IT-ansatte i Oslo kommune mister jobben når IT-driften settes ut.

I Oslo kommunes mål om å bli en moderne og effektiv kommune, skal den operative IT-driften settes ut til eksterne leverandører som skal forvalte tre avtaler.

I alt 14 leverandører har sloss om en av Norges største IT-kontrakter.

I dag ble det gjort kjent i en pressemelding at ErgoGroup, EDB og InfoCare er valgt som kommunens samarbeidspartnere for de neste tre årene, med mulighet for forlengelse i ytterligere to år.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI revolusjonerer datainfrastruktur

Kontraktene har en samlet årlig verdi på 100 millioner kroner, og vil spare kommunen omtrent 50 millioner hvert år, hevder kommunen.

- Oslo kommune skal først og fremst levere tjenester til kommunens innbyggere og næringsliv. Ved å samle IKT-kontraktene våre og konkurranseutsette dem frigjør vi 50 millioner hvert år til viktigere tjenester, sier André Støylen, byråd for finans og utvikling.

Oppgavene som nå legges ut i markedet har delvis vært utført av kommunens egne ansatte og delvis av flere eksterne leverandører. Mange av disse mister nå jobben, eller blir omplassert.

I dag er det 400 ansatte som jobber med IT-drift i Oslo kommune, og mange har fryktet at IKT-organiseringen kan få stygge konsekvenser for kommunens IT-ansatte.

IT-direktør Grete Zetterdahl i Oslo kommune har tidligere uttalt til digi.no at det er vedtatt at 38 IKT-ansatte får status som overtallige.

Den eller de aktørene som får kontraktene med Oslo kommune har ingen plikt til å tilby de kommuneansatte noen jobb.

Zetterdahl bekrefter at det er ingen av kommunens IT-ansvarlige som vil følge med til nye eksterne driftere som en del av kontraktene.

Det gjenstår fortsatt 362 IT-ansatte fra Oslo kommune som dermed må omrokkeres, og som må påregne helt andre oppgaver å jobbe med framover.