Resultaterfinans

Tung dotcom-bakrus for Sun

Etter rekordårene 1999 og 2000, blir alle kvartalstall skuffende. Nå må Sun-sjef Scott McNealy ty til øksen for første gang.

8. okt. 2001 - 09:06

Det er svært vanskelig å spå hvordan det går med de forskjellige IT-selskapene. Sent i forrige uke fortalte Cisco og Dell at de ikke merket noe særlig til terrorangrepet.

Men for Sun er det motsatt.

- Salget stoppet nesten fullstendig opp etter terrorangrepet, forteller kilder i Sun til Wall Street Journal.

Omsetningen i Suns første finanskvartal falt hele 43 prosent sammenlignet med i fjor, fra 5,04 til 2,9 milliarder dollar.

Sun-sjef Scott McNealy har skjermet staben så lenge som mulig, men nå går ikke dette lengre. For Sun-ledelsen tror ikke det blir sorte tall før neste sommer. Nå må selskapet si opp ni prosent av staben - 3.900 ansatte.

Men Suns fall er ikke noen overraskelse. Selskapet var Internett-bransjens yndling og levde svært godt i 1999 og 2000. Alle salgstall blir nødvendigvis skuffende etter to slike rekordår, påpeker analytikere.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.