Datainnbrudd

Tusenvis må bytte passord etter cyberangrep på dansk universitet

Ble trolig stoppet før den stor skaden hadde skjedd.

DTU har campus flere steder, her i Ballerup nordvest for København.
DTU har campus flere steder, her i Ballerup nordvest for København. Foto: DTU
Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
24. aug. 2022 - 13:26

Danmarks Tekniske Universitet (DTU) i Kongens Lyngby like nord for København, ble i forrige uke rammet av et datainnbrudd hvor angripere skal ha greid å trenge seg gjennom brannmuren og få tilgang til en server. Dette skriver blant annet teknologiavisen Radar og nyhetsbyrået Ritzau.

Universitets ledelse betegner angrepet som alvorlig, men likevel begrenset. Det mistenkes i alle fall foreløpig ikke tap av sensitive data. 

Angrepet skal raskt ha blitt oppdaget og demmet opp for. Samtlige brukerkontoer, rundt 25.000, har blitt sperret for vanlig innlogging. For å få tilgang på nytt, må brukerne benytte den sentrale innloggingsløsningen NemID, for deretter å endre passordet til brukerkontoen hos DTU. 

DTU har omtrent 12.000 ingeniørstudenter. 

Kunstig intelligens kommer til å treffe alle arbeidsplasser. Sånn sett vil digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) lykkes med målet sitt. Det betyr ikke at investeringen gir reell verdi.
Debatt

Alle snakker om KI, men få gjør grunnjobben

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.