Analyser

Ungdom vil bruke mobilen til TV-titting

En undersøkelse viser at det er ungdommen som først og fremt vil bruke mobilen til å se TV.

19. juli 2005 - 11:45

Selv om mobilteknologien og innholdsleverandørene knapt er klare for å gjøre mobilen til «TV-apparat», viser undersøkelsen at nordmenn har klare forventninger til denne utvidelsen av mobilbruken. Spesielt gjelder dette blant ungdom.

Undersøkelsen er gjennomført av Perduco for NetCom i mai/juni blant et utvalg på 1.900 privatpersoner.

Den kartlegger at 35 prosent av befolkningen ønsker å bruke mobilen til å se TV.

Blant de under 30 år tror hele 61 prosent at de vil bruke mobilen til TV-titting i løpet av de nærmeste årene.

Blant de over 60 år svarer hver tiende det samme. Det er mer aktuelt for menn enn kvinner å bruke mobilen som TV (menn 43 prosent og kvinner 28 prosent).

    Les også:

Ifølge undersøkelsen er det nyheter som er mest etterspurt, uavhengig av kjønn og alder (77 prosent). Deretter følger: Monteringsveiledninger og bruksanvisninger (46 prosent), sport (46 prosent), humor og underholdningsinnslag (55 prosent), musikkvideoer

(43 prosent) og matoppskrifter (31 prosent).

Personene som ble spurt ønsker å bruke mobilen til TV-titting i forbindelse med lengre reiser, ferie eller hytteturer (87 prosent), på tog, buss, trikk eller lignende (76 prosent), på jobb eller skole (29 prosent), på fest og i sosiale sammenhenger (29 prosent) og hjemme (21 prosent).

Undersøkelsen viser at menn tror de vil kunne se 22 minutter TV på mobilen av gangen, mens kvinnene svarer 13 minutter.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.