Karriere

Vet ikke om nye kutt rammer Nettavisen

I høst måtte 300 gå fra Lycos Europe, nå må enda 200 ansatte ut av Lycos-systemet. Sjefredaktør Odd Harald Hauge vet ikke om han må ta en ny runde med kutt i Norge.

19. mars 2002 - 12:28

I høst kom beskjeden at 300 medarbeidere måtte gå fra tyske Lycos Europe. Dermed måtte norske Nettavisen kutte ti personer, samtidig som medgründer Knut Ivar Skeid forlot selskapet.


I forrige uke sendte Lycos ut en ny melding om at de nedskalerer ytterligere for å oppnå et plussresultat på driften i fjerde kvartal i år. Det innebærer at hele organisasjonen skal ned fra 1.100 ansatte til 900. I tillegg reduserer selskapet markedsføringskostnader og lanserer et nytt, kostnadsbesparende nettverkskonsept.


Det er ikke presisert i pressemeldingen hvor kuttene skal skje, utover at de vil bli gjort i alle de europeiske nettverkene.

Sjefredaktør Odd Harald Hauge svarer 'vet ikke' når vi spør ham om Norge kommer til å bli rammet av ytterligere innstramninger.

- Dette kan gjelde oss også, men det avhenger av markedet generelt og våre egne økonomiske resultater, sier han. Nettavisen vil naturlig nok være i en mye bedre posisjon hvis de slutter å tape penger fra måned til måned.

Hauge mener imidlertid at det finnes andre virksomheter i Europa der det er mulig å kutte og effektivisere mer, slik som fire virksomheter i Frankrike som skal slås sammen til én og et stort hovedkontor i Tyskland.

Han kan heller ikke svare på om Nettavisens søsteravis Netzeitung, der samarbeidet først og fremst er av teknisk karakter, blir rammet av nedskjæringer.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.