VG: Høyre vil la PST lagre ytringer på nett

Høyre fremmer nå egne forslag i Stortinget for å gi PST adgang til å masselagre informasjon fra åpne kilder.

Ine Marie Eriksen Søreide (H), som er leder i Stortingets utenriks- og forsvarskomite, vil gi PST nye metoder til å lagre informasjon fra åpne kilder på nett.
Ine Marie Eriksen Søreide (H), som er leder i Stortingets utenriks- og forsvarskomite, vil gi PST nye metoder til å lagre informasjon fra åpne kilder på nett. Foto: Beate Oma Dahle/NTB
29. nov. 2022 - 09:10

Høyre mener at PST må få lov til å lagre, systematisere og analysere større mengder åpent tilgjengelig informasjon fra nettet, som nettavisartikler, åpne offentlige registre, åpne diskusjoner i sosiale medier, kommentarfelt og blogger, skriver VG.

I forslaget Solberg-regjeringen sendte på høring i oktober 2021, men som Støre-regjeringen foreløpig ikke har fremmet for Stortinget, så man for seg at PST kunne lagre materiale inntil 15 år.

– Vi er i en krevende sikkerhetspolitisk situasjon. Derfor ønsker vi å gi Politiets sikkerhetstjeneste noen nye hjemler og muligheter til å avsløre trusler mot samfunnet, sier Høyres Ine Eriksen Søreide til avisen.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI revolusjonerer datainfrastruktur
Angepet mot digdirs tjenester pågår nå på tredje døgnet, og Digdir skriver at de vet at det begynner å bli kritisk for flere tjenester og kunder.
Les også:

Digdir om dataangrepet: – Det begynner å bli kritisk for flere kunder og tjenester

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.