RESULTATERFINANS

Wall Street gir etter for presset

NYSE, New York Stock Exchange, har bestemt seg for å kutte ut aksjekurser oppgitt i brøker, og satser heller på desimaler.

Oddmund Grøtte
16. jan. 2001 - 11:39

Gamle ærverdige NYSE, som har eksistert i mer enn 200 år, gir etter for presset fra markedet om å satse på desimaler i aksjekursene fra februar. Prøveperioden for et utvalg aksjer har vært positive, blant annet har aksjekursen til det delvis norsk-eide cruiseselskapet Royal Caribbean Cruise Line i flere måneder vært omsatt i desimaler. Nå blir 58 13/16 til 58,81 (bare to desimaler skal brukes).

Det er ventet at Nasdaq vil implementere desimaler noe senere, i følge en pressemelding.

En av årsakene til at de satser på desimaler er ønsket om fortsatt økt volum på børsen. De siste årene har antall aksjer omsatt økt drastisk. Rekorden i antall aksjer omsatt på en dag har Intel med over 300 millioner aksjer omsatt - på en dag.

Større omsetning gir mindre spread og mindre kostnad for kortsiktig tradere.

Les mer om dyrere elektronikk på Nasdaq: Dyr elektronikk på Nasdaq

Aksjekursene på både NYSE og Nasdaq kan du følge på digitoday.no.

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.