avtaler & kontrakter

Tar over IT-drift på Nesodden: – Vi tror IT-avdelinger vil få det tøft fremover

Behov for superrask omstilling og nye krav til digital sikkerhet er noe av bakteppet, ifølge kommunalsjefen.

Adm.dir. (fra v.) Morten Rønning og rådgiver Robin Heby i Ikomm, som begge har vært sentrale i arbeidet med å få på plass avtalen.
Adm.dir. (fra v.) Morten Rønning og rådgiver Robin Heby i Ikomm, som begge har vært sentrale i arbeidet med å få på plass avtalen.

Ikomm er en IT-bedrift på Lillehammer, som ble startet som et interkommunalt foretak for drift av datasystemene til Lillehammer, Øyer og Gausdal.

Etter omlegging til aksjeselskap i 2007 kunne de få inntekter også fra andre kundegrupper, fortsatt med de samme kommunene på eiersiden.

Ytterligere fem kommuner kom inn for tre år siden: Askim, Spydeberg, Eidsberg, Trøgstad og Hobøl, som ved inngangen til 2020 ble slått sammen til Indre Østfold kommune i nye Viken fylke.

I dag varsler bedriften at de tar over IT-driften i Nesodden kommune, som også ligger i det nye storfylket Viken. Avtalen med en anslått totalverdi på inntil 200 millioner kroner gjelder for 10 år.

Kostnader og risiko

– Var det ikke liv lag for egen IT-drift i Nesodden kommune lenger?

– Det er alltid muligheter, og det var liv laga, men det ville ha kostet mye penger og store investeringer over tid. Samtidig ville det gitt oss en høyere risiko enn det vi får når vi går inn på eiersiden i Ikomm, sier kommunalsjef med ansvar for digitalisering, Esther Gilen, til digi.no.

Nesodden har hatt et lite IT-miljø med seks ansatte. Det er ikke alltid de har klart å strekke til, for eksempel ved problemer med utfall på kommunens Citrix-løsning.

– Vi kan ikke ha spisskompetanse på alle felt, poengterer kommunalsjefen.

Med et større driftsapparat i ryggen, ser Gilen for seg at de muligens kan redusere noe på konsulentbruken.

– Kanskje blir det noe mindre konsulentbistand nå, sier hun.

Sikkerhet og omstilling

Overdragelsen av IT-drift er en sak de har jobbet med over tid. Det kommer som en erkjennelse av at man blir mer sårbar når man står for IT-driften selv, mener kommunalsjefen.

– Vi ser økt kompleksitet, behov for superrask omstilling og nye krav til digital sikkerhet. Det er krevende for en kommune av vår størrelse å håndtere selv. For oss har det også vært viktig å ha en fleksibilitet. Det handler om å kunne tilpasse systemer og velge retning for både digitalisering og IT-drift, ut ifra Nesodden kommune sine behov, noe vi får gjennom å gå inn på eiersiden i Ikomm, sier Esther Gilen.

Tilbys nye stillinger

1. januar 2021 blir driftsansvaret overført, men arbeidet med å flytte over til en mer moderne plattform starter umiddelbart. Ikomm får med dette rundt 1 600 nye kommunalt ansatte brukere og 2 500 elever.

Flyttejobben skal være ferdig innen august neste år. Dette skal gi kommunen bedre, sikrere og mer fremtidsrettede IT-tjenester, blir det opplyst i en pressemelding.

Nesodden kommune, som går inn på eiersiden, har seks ansatte som ved avtaleinngåelsen jobber dedikert med IT. Alle får tilbud om å bli med over til nye stillinger i Ikomm.

– Krevende for IT-avdelingene

Daglig leder Morten Rønning i Ikomm var ikke tilgjengelig da digi.no ringte, men sier i pressemeldingen at «det er krevende og utfordrende å levere kommunale IT-tjenester».

Han hevder samtidig at modellen de tilbyr har vist seg effektiv, både økonomisk og for evnen til å levere fremtidsrettede tjenester.

– Vi tror IT-avdelingen både i det offentlige og private vil få større utfordringer med å henge med i utviklingen fremover, og derfor vil være tjent med å samarbeide med nytenkende selskaper som Ikomm, som leder an i digitaliseringen vi står midt oppe i, hevder Rønning.

Ikomm har mer enn 90 ansatte, eget moderne datasenter, og tilbyr både skytjenester og hybride løsninger. Det siste er hensiktsmessig for kunder med IT-arv eller såkalte legacy-systemer, hvor ikke alt kan legges i en sky.

Selskapet er også Microsoft-partner. Fra neste år vil de kunne levere alle sine tjenester basert på sistnevntes skyplattform Azure, ifølge pressemeldingen. Ikomm har vekst og god lønnsomhet over tid. Prognosen for neste år er en årsomsetning på cirka 220 millioner kroner.

Powered by Labrador CMS