bredbånd
– Du ønsker ikke å gifte deg med leverandøren av bredbånd
Det sier fagdirektør i forbrukerrådet, Finn Myrstad om at stadig flere selger strøm, bredbånd, og mobilabonnement.
Nylig ble det kjent at mobilselskapet Happybytes også skal satse på strøm, da E24 skrev at de blant annet har hentet penger fra investor og skistjerne Aksel Lund Svindal. De går da inn i rekken med selskap som tilbyr både strøm og mobil- og bredbåndstjenester.
– Strømbransjen trenger opplagt både innovasjon og økt konkurranse, som flere av nykommerne bringer med seg. Det kan også være enklere for kundene å ha et kundeforhold for flere tjenester, som også kan bidra til en samlet sett lavere regning, sier fagdirektør i forbrukerrådet, Finn Myrstad.
Tidligere Tele2- og Komplett-mobilsjef Haakon Dyrnes uttalte i november i sammenheng med oppstarten av strømselskapet Klarkraft at mobilbransjen er mer velfungerende enn strømbransjen.
I gode og onde dager
Myrstad tror likevel ikke all konkurranse utelukkende er bra for forbrukeren.
– Samtidig ser vi at selskaper som tilbyr flere tjenester, ofte bundet sammen, gjør markedet enda mer uoversiktlig, og at det blir vanskelig å vite hvor gode avtalene faktisk er. Det blir også en utfordring når tjenestene kobles opp mot annet utstyr og smarthusteknologi og du risikerer å «låse» deg inne i teknologi og dingser som ikke nødvendigvis er kompatibelt med andre tjenester og utstyr. Det er på ingen måte gitt at du ønsker å gifte deg for evig med verken Google eller bredbåndleverandøren, understreker Myrstad.
Mobildirektør i Telenor Norge, Ric Brown, mener dette kommer kundene til gode.
– Det er tydelig at strømmarkedet har blitt en arena for flere mobil- og bredbåndstilbydere og vice versa. Det kommer kundene til gode. Mange opplever strømmarkedet som uoversiktlig. Med nye aktører på banen, som Talkmore Strøm, vil det bidra til økt konkurranse i tillegg til enklere og lavere priser, sier Brown.
Utelukker ikke at Telenor blir strømleverandør
– Vil moderselskapet Telenor Norge følge i Talkmores fotspor?
– I Telenor gjør vi løpende vurderinger av hvilke produkter og tjenester som er aktuelle for oss å tilby. Strøm er helt klart et område vi har diskutert, også basert på alt som har skjedd i markedet. Mens Talkmore nå har valgt å gå inn i strømmarkedet, så har vi i Telenor rullet ut en satsing på både mobilforsikring og ulike sikkerhetsløsninger i både privat- og bedriftsmarkedet. Vi leter alltid etter nye måter å levere verdi til kundene våre, og det er klart vi får mye læring av Talkmore Strøm som vi tar med oss inn i videre vurderinger, sier Brown.
Telia har derimot ingen datterselskap som driver med strøm, og fokuserer på andre kundetjenester.
– Som Norges største utfordrer jobber vi i Telia hele tiden med å forenkle og forbedre hverdagen til våre kunder. Vårt fokus nå handler først og fremst om å skape enda bedre kundeopplevelser på tvers av TV, internett og mobil, blant annet gjennom vår nasjonale 5G-utbygging og utvikling av TV- og strømmetjenesten Telia Play. Samtidig følger vi tett med på utviklingen, og gjennom vår smarthjem-satsning, Telia Smarte Hjem, er vi veldig godt posisjonert, forteller informasjonssjef i Telia, Daniel Barhom.