bredbånd

Stor interesse for ny kobber-teknologi

Interessen for G-fast og andre vektoriseringsteknologier øker raskt. Bare utstyrsprodusenten Adtran forteller at de deltar i mer enn 60 tester.

Teknisk direktør Ronan Kelly i utstyrsprodusenten Adtran forteller at selskapet er involvert i tester av G-fast hos 60 teleoperatører verden over. Foto: Håvard Fossen, Insidetelecom.no
Teknisk direktør Ronan Kelly i utstyrsprodusenten Adtran forteller at selskapet er involvert i tester av G-fast hos 60 teleoperatører verden over.

Operatører med tilgang til det gamle telefonnettet er naturlig nok veldig interessert i G-fast, som utnytter kobberledningene til å levere hastigheter som konkurrerer med fiber. Måten dette gjøres på er i grove trekk å benytte mer spektrum enn før og kansellere støy mellom trådparene.

500 Mbit/s i storskalatest

Inside Telecom har tidligere beskrevet den britiske operatøren BTs tester av G-fast. Adtran er en av deltakerne hos BT, sammen med Nokia/Alcatel-Lucent og Huawei. Sistnevnte er også involvert i pilotprosjektet Homenet har overfor ekte kunder i Oslo.

BT benytter Adtran-utstyr i en test i Huntingdon der mer enn 2000 husstander kan få bredbåndstjenester via G-fast. De første testene viser hastigheter på opp til 500 Mbit/s i gjennomsnitt, noe som konkurrerer greit med både fiberaktører og kabel-TV-operatørenes bredbåndstilbud.

Men mer fart kommer. Nokia (via oppkjøpet av Alcatel-Lucent) har sammen med BT testet hastigheter på hele 5,6 Gbit/s over 35 meter og enda mer interessant 1,8 Gbit/s over 100 meter kobberledninger. Denne videreutviklingen har de kalt XG-fast. Den økte farten kommer fordi utnyttelsen av spektrum heves fra 106 MHz i G-fast til 500 MHz, i tillegg til at de går fra tidsdelt (TDD) spektrum til frekvensdelt (FDD).

Mer fiber

BT regner, etter det vi forstår, med å rulle ut bredbånd via G-fast og andre vektoriseringsteknologier som Vplus i 2017/18. Før det kan skje må nettverket gjennom en modernisering der fiber strekkes nærmere kundene, gjerne kalt mikronoder. Dette er skap som gjerne er plassert i grøftekanten, i stolper eller i kjellere i blokker. Gevinsten er at man slipper å grave og legge kabler ut til hver enkelt husstand og kan tilby bredbånd med stor hastighet til langt flere husstander enn i dag.

I motsetning til testene BT gjør, er de fleste av prosjektene Adtran forteller om i laboratoriene. Men til Light Reading sier teknisk direktør Ronan Kelly i Adtran at svært mange operatører i løpet av 2016 vil ta testene ut fra labene og ut i felten.

Powered by Labrador CMS