debatt
Fiberaksessutviklingen i Vest-Europa
Innlegget konsentreres i stor grad om fiberaksesser i nedre del (last mile) av aksessnettet og etterspørsel etter FTTx som er fiberaksess til bygning eller hjem. NGA utgjøres også av en omfattende fiberstruktur i øvre del av aksessnett. Initiativer her fra Deutsche Telekomog BT er omtalt.
Bredbåndspenetrering
Vest-Europa er den region som har høyest bredbåndspenetrering. Blant de 8 OECD land med høyest bredbåndspenetrering etter første halvår 2008, finner vi samtlige nordiske land samt Nederland og Sveits. Sør-Korea er som eneste land utenom Vest-Europa nummer 7 på listen. Norge er nummer 3 på listen med en bredbåndspenetrering på 33, 4% som er antall bredbåndsaksesser for både privat- og bedriftsmarkedet per innbygger.
Vest-Europa – avansert telekommunikasjonsregion?
Med andre ord, Vest-Europa er en avansert telekommunikasjonsregion. Men hvor avansert er egentlig Vest-Europa? Dersom vi ser på fiberpenetreringen blir bildet et helt annet. Vest-Europa har i flere år sakket akterut sammenlignet med en rekke andre land og områder. Her forutsettes det at Vest-Europa er definert som EU15 - de 15 sentrale stater pluss Island, Norge og Sveits. Disse landene har 400 millioner innbyggere.