eltel
Bytter ut bilparken: Eltel skal anskaffe 600 el-varebiler i løpet av de neste fem årene
Selskapet kommer også til å stille miljøkrav til underleverandørene sine.
Telekom-entreprenøren Eltel er klar med sitt første store, grønne prosjekt etter at selskapet i august meldte at de hadde forpliktet seg til Science Based Targets initiative (SBTI) - et bærekraftinitiativ der private bedrifter forplikter seg til konkrete klimamål:
I løpet av de neste fem årene skal Eltel skifte ut alle selskapets fossile kjøretøy med elektriske. Det betyr at selskapet skal anskaffe 600 elektriske varebiler. Og de første er allerede i bestilling, forteller Eltels administrerende direktør, Thor-Egel Bråthen.
– Det er ikke helt enkelt, på grunn av databrikkemangelen som har rammet mange bilprodusenter. Men vi leter med lys og lykte etter merker og modeller som egner seg, og vi regner med å skifte ut mellom 100 og 150 biler i løpet av 2022, sier han.
Deretter er det meningen å skifte ut resten av bilparken i omtrent like store bolker, til alle Eltels drøyt 600 små og store varebiler er blitt elektriske. I begynnelsen er det flest av de minste varebilene som blir skiftet ut, ettersom utvalget av el-varebiler er størst i dette segmentet.
Eltel leaser firmaets biler, og de utbyttede fossilbilene vil bli levert tilbake til selskapets leasingpartner, Leaseplan.
Ingen rekkeviddeangst
Bråthen tror ikke Eltel-montørene kommer til å kjøre med hjertet i halsen på grunn av rekkeviddeangst. Selskapet har kartlagt bruksmønsteret til bilparken sin, og funnet at hver bil i gjennomsnitt kjører cirka 80 kilometer hver dag. Det er godt innenfor rekkevidden til alle aktuelle el-varebiler.
Eltel vil dessuten starte utskiftingen av bilparken hos de av selskapets 25 avdelingskontorer som ligger i de tettest befolkede områdene - ettersom det er her oppdragene innebærer de korteste kjøreturene.
– Rekkeviddeangst handler allerede mer om følelser enn realiteter, også for lastede varebiler. Med stadig bedre batterier og lengre rekkevidde på bilene, tror jeg rekkeviddeangst elimineres i løpet av få år. Det er også stort sett gode lademuligheter både på vei til oppdragene og på oppdragsstedene, sier Eltel-sjefen.
Eltel-sjåførene er såkalte montører med direktemønstring, noe som betyr at de kjører direkte til kundene hjemmefra hver morgen. Dermed innebærer utskiftingen av bilparken også at de ansatte som kjører bilene, får hjemmeladere betalt av Eltel.
Bråthen sier at utregningene de har gjort, viser at dette prosjektet likevel ikke vil føre til noen ekstrakostnader for selskapet. Utgiftene veies nemlig opp av innsparingene som følge av støtteordningene for elbiler og lavere driftsutgifter.
Flere prosjekter
Eltel begynte allerede tidlig i år å kartlegge mulighetene for å redusere selskapets CO2-utslipp, og kom til at med en kjørelengde på 22.000-26.000 kilometer per bil hvert år, så ville elektrifisering av bilparken gi et stort bidrag i miljøregnskapet. Når utskiftingen er ferdig vil selskapet ha redusert det årlige CO2-utslippet sitt med 2,2 millioner kilo, forteller Bråthen.
Men Eltel har flere prosjekter på blokka.
Selskapet er i ferd med å gjøre et pilotprosjekt rundt kompressorblåsing av fiber, hvor man skal teste ut to elektriske kompressorer. Selskapet vil også se på hvilke strømselskaper de bruker, for å sikre mest mulig bruk av ren energi.
I tillegg jobber Eltel for å få kunder og underleverandører med på mer bærekraftige løsninger.
– Sammen med Telenor jobber vi systematisk for å se på muligheten for miljøvennlige arbeidsmetoder, for eksempel trenching, som både er billigere og raskere enn tradisjonell graving - og mer miljøvennlig. Det er desverre ikke alle kommuner som synes det er den beste måten. De er blant annet redde for om man skal skjære så dypt at man skader annen infrastruktur i bakken, og om limingen i asfalten skal holde. Dette er en skepsis vi prøver å overvinne ved å informere, forteller Bråthen.
Også Eltels underleverandører vil merke at Eltel har forpliktet seg til konkrete klimamål.
– Vi vil stille krav om elektrifisering, og det handler spesifikt om gravemaskiner, som vi bruker i stort omfang hos våre partnere. Vi må snakke med partnerne våre om hvilke muligheter som fins, og hvilke tidsperspektiver som er realistiske. Men noen vil kunne starte opp allerede neste år, sier Eltel-sjefen.
Allerede et konkurransevilkår
Telenor, en av Eltels største kunder, forpliktet seg til SBTI-initiativet allerede i 2020. Bråthen sier imidlertid at de grønne tiltakene Eltel er i ferd med å gjøre, ikke kommer fordi selskapet er blitt presset til det.
– Vi har et ansvar for å ta vare på kloden. Ser du på det som skjer i Glasgow i disse dager, ser du hvor viktig mange mener det er å begrense temperaturøkningen på planeten til 1,5 grader. Vi har fått en forventing fra Telenor om at vi skal ta en del av dette ansvaret. Men de tiltakene vi planlegger nå, ville vi gjort uansett, sier Bråthen.
Selskapet opplyser at de i 2018 signerte FNs Global Compact hvor de forplikter seg til å drive etter prinsipper blant annet knyttet til miljø, og at de siden 2016 også har rapportert til Carbon Disclosure Project (CDP), en nonprofit-organisasjon som jobber for at bedrifter skal legge fram miljøavtrykket sitt.
– Men hadde dere satt i gang utskiftingen av bilparken deres dersom myndighetene i Norge ikke allerede hadde varslet at alle nye personbiler og lette varebiler som selges her i landet, skal være nullutslippsbiler fra 2025?
– Vi hadde ikke måttet bytte ut alle varebilene våre i 2025, og kunne ha utsatt dette prosjektet i flere år, hvis vi hadde ønsket. Jeg er stolt over at Eltel er det første entreprenørselskapet i vår bransje som forplikter seg til SBTI-initiativet, og setter en så tydelig kurs. Det viser at vi er en seriøs aktør, og at miljøansvar er forretningskritisk for oss, sier Bråthen.
Han påpeker at elektrifisering allerede er et konkurransevilkår i Norge - for eksempel må man allerede ha en viss andel elbiler for å kunne ta oppdrag for Oslo kommune. Og Bråthen er overbevist om at klimamål kommer til å bli en klar forventning fra alle selskapets kunder og samarbeidspartnere.