forbrukerteknologi
Futurehome vokser mest i Norge
Telia-selskap kåret til landets hurtigst voksende teknologibedrift.
Smarthus-leverandøren er utropt til vinner av Deloitte Fast 50, som er en kåring av teknologibedriftene som øker omsetningen mest over tid.
Futurehome kan vise til en inntektsvekst på hele 3861 prosent de siste fem årene. I perioden har omsetningen økt fra drøyt en halv million til 26 millioner kroner i 2018, som er det sist tilgjengelige regnskapet.
Dermed ruver de øverst på topp 50-listen, som først ble offentliggjort uten rangering i forrige uke.
– Skal ta Norden med storm
En stolt daglig leder Erik Stokkeland kunne torsdag motta utmerkelsen fra revisjons- og rådgivningsselskapet.
– Vi er utrolig stolte over å vinne denne viktige kåringen blant så mange andre innovative selskaper. Dette er en bekreftelse på at smarte hjem er på vei å bli allemannseie. Vi opplever sterk vekst og med lansering av ny smarthub- og smarthus-app er vi nå klare for å ta det nordiske markedet med storm, sier Stokkeland i en pressemelding.
Selskapet ble etablert i 2013. I dag teller de 25 ansatte fordelt på kontorer i Stavanger og Oslo.
Get gikk inn som majoritetseier i gründerbedriften med 51 prosent av aksjene, før bredbåndsselskapet selv ble kjøpt opp av Telia sommeren 2018.
Futurehome har i tråd med kriteriene for kåringen utviklet sin egen teknologi. Kjernen i systemet er en plattform eller hub for styring av tredjeparts produkter og applikasjoner, og med kommunikasjon basert på de åpne standardene Z-wave og Zigbee.
Sentralen kobler opp sensorer og andre smarthusløsninger i hjemmet til nettet og lar kunden styre disse ved hjelp av en mobilapp.