ice
Ice gir opp restrukturerings-prosjektet: Selskapet stiger kraftig på børsen
Mobilselskapet tror investorer har så stor appetitt på selskapet at de skal få på plass en alternativ kapitalinnhenting.
Ice har gitt opp restruktureringsplanene de presenterte 18 november om å hente inn 2,5 milliarder kroner innen 31. desember, for å gjøre opp lånet på 1,5 milliarder kroner, som Ice har hos det amerikanske kapitalforvaltningsselskapet Goldentree Asset Management.
Den overskytende milliarden skulle blant annet brukes til investeringer i forbindelse med utbyggingen av selskapets 5G-nett.
Ingen av de tre største eierne ville gå inn med frisk kapital, men de hadde sagt seg villig til å omgjøre lån til aksjer. Majoritetseieren, AI Media Holdings, ville konvertere sin andel av et obligasjonslån i aksjer. Norske Rasmussen-gruppen ville konvertere et lån på 546 millioner svenske kroner i aksjer, og det samme skulle skje med et annet lån på 760 millioner norske kroner.
I en børsmelding selskapet sendte ut torsdag skriver Ice at selskapets finansrådgivere, DNB Bank, Pareto Securities, og Lazard & Co, som er blitt hentet inn etter annonseringen i november, har jobbet opp mot en rekke finansielle og industrielle investorer for å få til en kapitalutvidelse i tråd med denne planen.
Men selv om flere investorer har vært positive til planene, er det også mange som har gitt uttrykk for at de heller vil ha en alternativ strukturering av kapitalinnhentingen enn den det opprinnelig var lagt opp til, skriver selskapet.
Tror på investor-appetitt
Ice har derfor tatt en avgjørelse om at selskapet ikke vil følge opp den opprinnelige restruktureringsplanen. De skriver imidlertid at de er av den oppfatning at investorene har så stor «tiltro til og appetitt på» selskapet at det skal være mulig å få til en alternativ refinansiering. En slik refinansiering kan ifølge Ice inkludere kapitalinnhenting og/eller konvertering av gjeld, eller en «structural business combination».
På spørsmål om hva Ice legger i dette uttrykket, skriver administrerende direktør Eivind Helgaker i en epost at det betyr sammenslåing av selskaper, og indikerer at det kan være ulike måter å strukturere en løsning på.
Vi har spurt Helgaker på SMS om dette betyr at fusjon med en annen mobilaktør er et mulig alternativ i en eventuell ny Ice-plan. Han svarer at det er «riktigere å lese meldingen som at selskapet ser på en rekke ulike alternative løsninger, og utelukker ingen på det nåværende tidspunktet».
Ingen avtaler inngått
Ice vil nå fortsette med å kartlegge disse alternativene sammen med sine finansielle rådgivere, og skriver at de fortsetter forhandlingene med investorer og eksisterende finansielle interessenter - inkludert Goldentree, Rasmussen-gruppen og andre for å utvikle en helhetlig rekapitaliseringsplan for Ice.
Ettersom man ikke vil komme opp med noen ny løsning innen 31. desember, så vil imidlertid forliket selskapet inngikk med Goldentree i november om innfrielsen av lånet, gå ut ved årsskiftet. Ice skriver at de er i forhandlinger med den amerikanske långiveren om andre ordninger.
For øyeblikket er det imidlertid ikke inngått noen avtaler, og tidspunkter, størrelse og struktur på en eventuell annen finansiering eller kapitalinnhenting er ikke klar, påpeker Ice i børsmeldingen.
Aksjekursen til værs
Børsen reagerte på meldingen fra Ice med å sende aksjekursen på selskapet opp med rundt 25 prosent, fra kurser rundt 4,20 til rundt 5,30. Før planene om restruktureringen av gjelden i november var imidlertid aksjekursen 11,75. Den falt til drøyt fem kroner da planen ble kjent, og dagens oppgang sender altså bare kursen tilbake til dette nivået. Handelsvolumet var imidlertid langt høyere 18. november. Den dagen skiftet rundt 10 millioner aksjer eiere på Oslo børs. Torsdag ettermiddag var det omsatt drøyt 4,2 millioner Ice-aksjer i løpet av dagen.
forholdet mellom Ice og långiveren Goldentree har vært turbulent. I september 2020 varslet Goldentree søksmål fordi de mente Ice hadde misligholdt gjelden slik at den hadde økt betydelig ut over de 135 millioner dollarene Ice hevdet lånet var på da. Det opprinnelige lånet Goldentree ga Ice i 2015, var på 80 millioner dollar.
Dette lånet var partene nå enige om at skulle innfris med en engangsbetaling på 1,5 millioner kroner, noe som sammen med de andre grepene i rekapitaliseringsplanen ville halvere selskapets netto rentebærende gjeld på 4999 millioner norske kroner, og redusere de årlige rentekostnadene med 300 millioner kroner.
Insidetelecom.no har skriftlig spurt Eivind Helgaker om hva torsdagens børsmelding innebærer for selskapet. Som det framgår av epostkommunikasjonen vi refererer rett nedenfor her, har han ikke lyst til å si særlig mer enn det som står i meldingen:
I– Hva betyr dette for selskapet på kort og lengre sikt?
– Som vi skriver i børsmeldingen, er vi i diskusjoner med flere investorer, og disse samtalene vil fortsette. Vi er av den oppfatning at selskapet har tilstrekkelig investorappetitt og tillit til å muliggjøre en alternativ rekapitalisering av selskapet. Vi vil fortsette å diskutere med investorer i tiden som kommer, og jobber målrettet for å skape en bærekraftig kapitalstruktur som legger til rette for ytterligere vekst og utvikling av selskapet.
– Hva konkret skal dere prøve å få til når forliket med Goldentree går ut ved nyttår?
– Som vi skriver i børsmeldingen, er selskapet i diskusjoner med Goldentree vedrørende alternative løsninger.