it-bransjen

Disse 16 har søkt på stillingen som CISO i Datatilsynet: – Vil få en særs viktig rolle

I forrige uke gikk søknadsfristen for stillingen informasjonssikkerhetsleder hos Datatilsynet ut.

Datatilsynet har kontorer i Tollbugata 3.
Datatilsynet har kontorer i Tollbugata 3. Mariam Butt

Personen som ansettes får ansvaret for tilsynets personopplysnings- og informasjonssikkerhetsarbeid. Til sammen mottok de 16 søknader på stillingen.

CISO-stillingen vil rapportere direkte til direktøren og øverste ledelse.

Store utskiftninger i ledelsen

Vedkommende skal sørge for at personopplysnings- og informasjonssikkerhet alltid tas med i beslutningsprosessene når Datatilsynet tar sine avgjørelser.

Datatilsynet har nettopp også lyst ut stillingen som direktør, og er midt i prosessen med å ansette sin øverste leder etter at Bjørn Erik Thon gikk av som direktør 3. februar i år.

I hans fravær er det Janne Stang Dahl dang som har ansvaret for tilsynet. Hun jobber vanligvis som kommunikasjonsdirektør i etaten.

Datatilsynet er et faglig uavhengig forvaltningsorgan som har ansvaret for at personopplysningsloven, helselovene og politiregisterloven opprettholdes.

70 ansatte

Virksomheten har omkring 70 ansatte fordelt på jurister, teknologer, samfunnsvitere, informasjonsmedarbeidere og administrasjon.

Datatilsynet er både tilsyn og ombud, og deres primæroppgave er å føre kontroll med personvernregelverket og medvirke til at enkeltpersoners personvern ikke krenkes.

I sin nye CISO ser de etter en person som kan bistå ledelsen i styring og oppfølging av sikkerhetsarbeidet internt. Vedkommende skal kunne planlegge og gjennomføre intern opplæring, og videreutvikle Datatilsynets styringssystemer for personvern og sikkerhet.

Informasjonssikkerhetslederen får også ansvaret for å følge opp interne brudd på sikkerheten og personvernet, og skal også utføre risikovurderinger og lage beredskapsplaner. Begge deler må holdes kontinuerlig oppdatert.

Faglig tyngde

Personen må ha utdanning innen informasjonssikkerhet eller andre relevante fag på universitetsnivå. Hen må også ha jobbet minst fem år innen samme fagområde.

Vedkommende må ha god kunnskap om IKT-relatert risiko, sårbarheter og trussel- og risikovurderinger. Det er nødvendig for å kunne ta gode beslutninger og støtte fagmiljøet internt.

Datatilsynet mener sin nye CISO er analytisk, har faglig engasjement og er nysgjerrighet. Vedkommende må være løsningsorientert og evne å ta initiativ til og drive frem gode prosesser.

– Særs viktig rolle

Den nye direktøren må kunne sikkerhetsklareres for hemmelig – det betyr at også ektefellen kontrolleres.

– Noe av det mest verdifulle Datatilsynet har er sitt gode renommé. En person som tilsettes som CISO i Datatilsynet vil ha en særs viktig rolle i å bevare dette gjennom å lede arbeidet med vår interne personopplysning- og informasjonssikkerhet og å dyrke en sterk sikkerhetskultur, heter det i stillingsannonsen.

Datatilsynet tilbyr gode utviklingsmuligheter i et sterkt fagmiljø der de ansatte har fleksibilitet og variasjon i arbeidet.

Informasjonssikkerhetslederen vil få store påvirkningsmuligheter på egne arbeidsoppgaver og prioriteringer, og vil være i sentrum i et svært kompetent fagmiljø med stor internasjonal tyngde.

Tilsynet holder i dag til i moderne lokaler i Oslo sentrum.

Powered by Labrador CMS