karriere
Med denne appen kan du få 40.000 for å tipse om flinke IT-folk du vet om
Hodejegeren fikk en idé og laget en app.
En stillingsannonse er ofte ikke nok når arbeidsgivere skal rekruttere spesifikk IT-kompetanse.
Hodejeger Ole Jan Rimstad har mange års erfaring fra rekrutteringsbransjen. Han la merke til at arbeidsgivere ofte spurte ansatte om de kjente til noen med riktig kompetanse.
Hans gründeridé var at disse tipsene kan komme fra langt flere enn bare dem som jobber i virksomheten.
– Eget nettverk og tips fra egne ansatte er sjelden nok til å få grunnlag til stillinger det er krevende å rekruttere til, sier Rimstad.
Han er tidligere konserndirektør i Manpower-konsernet og jobber nå i rekrutteringsbransjen i selskapet Prime Executive. Ved siden er han gründeren bak appen Tipoff, som ble lansert rett før nyttår.
– Målet er at det skal bli en seriøs kanal i tillegg til de tradisjonelle kanalene, sier Rimstad.
Vil finne dem som ikke leser stillingsannonser
Målet er også å gjøre det enklere å finne de kandidatene som ikke er på aktiv jobbjakt, og det gjelder ifølge finn.no 60 prosent av alle arbeidstakere.
– Det er jo mange som er fornøyd der de er. Men det lyses ut 1500 til 2000 stillinger innenfor IT hver måned. Det gir mye mennesker i spill, sier Rimstad.
Så langt har rundt 800 personer lastet ned appen og registrert seg som tipsere. 400 av dem bruker appen og følger aktivt med, og så langt har de fått rundt 50 tips.
Tre tipsere har så langt fått utbetalt belønning fordi deres tips førte til ansettelse.
Tipoff har et samarbeid der Tietoevry prøver ut appen. Tietoevry viser til at de er i en testfase og vil ikke kommentere erfaringene med appen ennå.
Lover finnerlønn
Arbeidsgivere som bruker appen, lover en belønning for tips som fører fram. Belønningen skal ligge mellom 10.000 og 40.000 kroner, og den settes når arbeidsgiver ber om tips. Det vanligste er å utlove en belønning på 20.000.
Rimstad tror beløpet må være såpass for at det skal fungere. Samtidig er beløpet begrenset oppad til 40.000 for at appen ikke skal bli overtatt av profesjonelle rekrutterere.
– Belønningen er en motivasjonsfaktor. Men mange synes også det er ålreit å gi andre en klapp på skulderen og hjelpe dem videre i karrieren.
De som blir kontaktet, får en sms der de kan si nei takk til å bli kontaktet videre. Litt over halvparten sier nei takk.
Tipserne kan være tidligere kolleger, en kunde av et konsulentmiljø eller tidligere samarbeidspartnere på prosjekter.
– Du kan ikke holde dine ansatte hemmelig. Folk som er flinke, vil bli sett og lagt merke til, sier Rimstad.
Løser ikke kompetansemangelen
Nav-tall fra april 2021 viser at det mangler 40.000 IT-folk med ulik kompetanse.
Rimstad er klar over at tilgang til fagpersonell ikke løser problemet med mangel på kompetanse.
– Det blir ikke flere IT-folk av at man konkurrerer om dem, sier Rimstad.
Han mener at arbeidsgivere må gjøre deler av jobben med å utvikle kompetansen selv, vet å ta inn folk på et litt lavere kompetansenivå. Det er ikke nok folk i markedet med både IT-utdannelse og noen års erfaring.
– Langsiktig må arbeidsgivere ta inn folk på et litt tidligere nivå enn det ekspertisenivået.
En NIFU-rapport har blant annet vist at nyutdannede må flytte til sentrale strøk for å få jobb.
HR Norge: Burde tilby statistikk
Sven Kinden Iversen i HR Norge har bakgrunn både som rekrutterer og som HR-direktør i et IT-selskap der de betalte ansatte for tips som førte fram.
Han ser at appen kan være en konkurrent til konsulenter i rekrutteringsselskap.
– En sånn tjeneste er positivt hvis det kan bidra til flere kandidater å velge mellom, men det kan føre til anbefalinger av folk som ikke er gode nok, sier Iversen.
Han mener at tjenesten burde tilby statistikk over hvor stor andel av tipsene som er gode nok.
Og han har også som rekrutterer selv sett at folk kan endre syn på det å skifte jobb når de har fått noen henvendelser og vært i noen samtaler.
– Jeg har sett at det setter i gang prosesser i hodet på dem som er blitt kontaktet, og i løpet av litt tid bytter de jobb likevel.
Rimstad svarer at Tipoff vil generere statistikk til kundene etter hvert som de får trafikk.
– Det er et godt poeng, og det vil være i vår interesse overfor både arbeidsgivere og tipserne, sier Rimstad.
Han legger til at kvaliteten på tipset vil måtte vurderes av arbeidsgiver, på samme måte som ved vanlige søknader.
Annerledes start når du er headhuntet
Han mener at det å bli anbefalt av noen, gir annen informasjon enn at folk forteller det selv, litt som med referansesamtaler.
– Det er i referansesamtaler at man får kjøtt på beinet. Det samme gjelder hvis man får en anbefaling fra noen som kjenner kandidaten. Så for meg vil det bety mye, sier Rimstad.
Hans erfaring med motivasjonen til dem som er rekruttert og ikke har sendt inn søknad selv, er litt annerledes.
– I starten vil du kanskje bare sjekke dette ut, og du blir også litt smigret over at noen har sett deg. Smigret, nysgjerrig, men avventende. Da er det opp til arbeidsgiver å selge inn og synliggjøre hvorfor dette er jobben for deg, sier Rimstad.
Han mener at motivasjonen blir like stor når kandidaten bestemmer seg for å si ja takk til jobben.
En annen forskjell er lønn. Forventningene kan være litt høyere når arbeidsgiver går ut for å forsøke å rekruttere noen.
– Du føler deg litt mer eksklusiv når noen har kontaktet deg, så vi ser at det er en side ved dette som er til kandidatens fordel, sier Rimstad.