kunstig intelligens

Den største Chat GPT-konkurrenten har fått sin egen app til Mac og Windows

Anthropic lanserer Claude-modellen som egen applikasjon.

Den nye Claude-appen til Windows og Mac er et faktum og dermed følger Anthropic etter Open AI.
Den nye Claude-appen til Windows og Mac er et faktum og dermed følger Anthropic etter Open AI.

KI-modellene begynner å bli tallrike, og blant andre Chat GPT har allerede funnet veien til både de stasjonære og mobile plattformene som en egen app. Nå må Open AI tåle mer konkurranse på PC-arenaen, og det fra en av de mest potente rivalene.

Selskapet Anthropic kunngjorde nylig at de har lansert en egen app-versjon av KI-modellen Claude til både Mac og Windows. Foreløpig er appen i betafasen.

Ligner webversjonen

Den nye app-utgaven av Claude-modellen har mange likhetstrekk med webversjonen når det gjelder grensesnitt, og Anthropic har i skrivende stund ikke spesifisert hvilke eventuelle forskjeller som finnes.

Uansett innebærer dette imidlertid at man nå ikke lenger har behov for å navigere til nettsiden for å bruke modellen, som gjør den mer umiddelbart tilgjengelig uavhengig av hva man jobber med på PC-en.

Med dette følger Anthropic etter Open AI, som allerede har lansert både en Windows-versjon og en Mac-utgave av Chat GPT. Anthropic har på sin side allerede sluppet en app både til Android og Iphone.

Anthropic har vært på hugget den siste tiden, og er nå i ferd med å bli en seriøs konkurrent til Open AI og andre. Nylig kunngjorde selskapet at modellen Claude 3.5 Sonnet nå har blitt utstyrt med muligheten til å bruke en PC helt på egen hånd.

Lanserte ny, rask modell

Tanken bak konseptet er å sette KI-modellen i stand til automatisk å utføre kompliserte oppgaver med flere steg, på en måte som tilsvarer måten en levende person ville ha utført arbeidet på.

Som Anthropic opplyste på nettsidene sine nylig har Claude 3.5 Sonnet-modellen også blitt oppgradert på andre måter – ikke minst innen koding, hvor modellen nå skal kunne konkurrere med andre toppmodeller.

Selskapet introduserte også en helt ny modell, Claude 3.5 Haiku, som er den nyeste generasjonen av Anthropics raskeste KI-modell. Den er blant annet designet for koding, prosessering og kategorisering av informasjon, og ikke minst chatbot-bruk.

Anthropic tok også nylig til orde for en rask implementering av KI-reguleringer for å dempe de mange farene med teknologien.

Powered by Labrador CMS