kunstig intelligens
God maskinlæring krever masse data – men det kan være ulovlig. Her er advokatens beste tips
Eva Jarbekk, Partner i advokatfirmaet Schjødt.
Foto: Kurt Lekanger, digi.no
DIGITAL 2018, OSLO (digi.no): For å trene opp maskinlæringsalgoritmer kreves det mye data, og jo mer data – jo bedre blir resultatet. Problemet er at mye av disse dataene kan regnes som personopplysninger, og da stiller loven – og EUs GDPR – strenge krav til hva du har lov til å gjøre.
Ønsket om å bygge smartere løsninger kan ofte komme i konflikt med personvernhensyn, og her i Norge har flere uttrykt bekymring for at for strenge personvernregler kan bremse utviklingen av livreddende helseteknologi. For eksempel ønsker forskere å bruke store mengder elektroniske pasientjournaler til å avdekke og forutse sykdom ved hjelp av kunstig intelligens.
– Det er et prinsipp om formålsbegrensning, som handler om at data ikke skal brukes til andre formål enn de ble innsamlet for. Det er viktig både med hensyn til AI, og når det gjelder stordataanalyse.