kunstig intelligens

Stor kunngjøring: Intel skal bruke verdens kraftigste superdatamaskin til å lage ekstremt avansert AI-modell

Avduket sin nye kunstig intelligens-satsing «Aurora GenAI».

Aurora-superdatamaskinen er ikke ferdigstilt ennå, men når den er klar, planlegger Intel å bruke den til heftige KI-oppgaver.
Aurora-superdatamaskinen er ikke ferdigstilt ennå, men når den er klar, planlegger Intel å bruke den til heftige KI-oppgaver.

Det er en stund siden Intel kunngjorde sin intensjon om å innta superdatamaskin-tronen med Aurora – den første såkalte exaflops-maskinen i verden.

Siden den gang har selskapet støtt på problemer på grunn av brikkemangel (krever abonnement). Nå har Intel omsider kommet med en ny kunngjøring angående superdatamaskinen sin – og den inneholder også spennende nyheter om selskapets ambisiøse satsing på kunstig intelligens (KI/AI).

Superavansert KI-modell

Intel har nemlig planer om å bruke den kommende superdatamaskinen – som altså skal bli den kraftigste i verden – til å kjøre en serie nye, superavanserte KI-modeller under fellesbetegnelsen «Aurora GenAI».

De nye kunstig intelligens-modellene er primært beregnet på vitenskapelig forskning og er, i likhet med blant annet den populære chatboten ChatGPT, generative modeller. På ett område blir Intels satsing imidlertid vesentlig mer avansert enn ChatGPT.

Aurora GenAI-modellene opererer ifølge Intel med opptil én billion, altså tusen milliarder, parametre. ChatGPT benytter seg til sammenligning av cirka 175 milliarder parametre – uten at systemene nødvendigvis er sammenlignbare utover dette.

– Disse generative AI-modellene vil bli trent på generell tekst, kode, vitenskapelige tekster og strukturert vitenskapelig data fra biologi, kjemi, materialvitenskap, fysikk, medisin og andre kilder, skriver Intel.

Meningen er å bruke systemet til å oppnå ny kunnskap innen en rekke ulike vitenskapelige disipliner. Ikke minst vil modellene også bli brukt til hurtigere identifisering av biologiske prosesser relatert til kreft og andre sykdommer.

Aurora GenAI skal operere med hele én billion parametre. ChatGPT bruker til sammenligning 175 milliarder parametre. Foto: Intel Corporation
Aurora GenAI skal operere med hele én billion parametre. ChatGPT bruker til sammenligning 175 milliarder parametre.

Skal takle opptil 2 exaflops

Når det gjelder selve superdatamaskinen kunne Intel for øvrig avsløre flere maskinvaredetaljer om sitt kommende beist. Aurora bygger på HPs HPE Cray Ex-systemer og består av over 10.000 noder, 63.744 grafikkprosessorer, 21.248 CPU-er og 1025 DAOS-lagringsenheter.

Ytelsesmessig vil Aurora-systemet ifølge Intel takle opptil 2 exaflops når det er oppe og går senere i år. Én exaflops er det samme som 1000 petaflops, som igjen er én milliard milliarder regneoperasjoner per sekund – så vi snakker om ganske heftige saker.

Dersom denne lovede ytelsen slår til, vil Aurora innta førsteplassen blant verdens kraftigste superdatamaskiner. På den seneste topp 500-listen over de kraftigste maskinene er det amerikanske Frontier som troner på toppen, med en toppytelse på 1680 petaflops – eller 1,68 exaflops.

Med Frontier, som Digi.no har omtalt tidligere (krever abonnement), har USA med andre ord allerede tatt oss inn i exaflops-æraen, men snart får Frontier altså selskap i denne kategorien av superdatamaskiner. Akkurat når Aurora vil være i sving, er ennå uvisst.

Powered by Labrador CMS