mobil

Telenor vil ha nødnettet alene

Selskapet har likevel døra på gløtt for å dele jobben med Telia og Ice, som mener nytt nødnett bør bygges med flere nett.

Neste generasjons nødnett forventes å måtte støtte en rekke nye hjelpemidler og tjenester for beredskapsarbeidere, enten vi snakker om et 4G-nett eller et 5G-basert nødnett. Bildet viser eksempelvis en brille som projiserer informasjon på netthinnen, en funksjon Motorola Solutions tror kan bli nyttig.
Neste generasjons nødnett forventes å måtte støtte en rekke nye hjelpemidler og tjenester for beredskapsarbeidere, enten vi snakker om et 4G-nett eller et 5G-basert nødnett. Bildet viser eksempelvis en brille som projiserer informasjon på netthinnen, en funksjon Motorola Solutions tror kan bli nyttig.

I desember i fjor kunngjorde regjeringen at nytt nødnett kan realiseres i de kommersielle mobilnettene. Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) ba netteierne komme med sine første forslag til hvordan dette kan gjøres.

Nødnett på agendaen

Under Inside Telecom-konferansen 7.-8. mai vil neste generasjons nødnett stå høyt på programmet. Blant de som vil drøfte hvordan beredskapsetatenes behov skal løses i kommersielle nett, finner vi blant andre fagdirektør Tor Helge Lyngstøl i DSB, Motorolas Steven Beach, Forsvarsmateriells Kennet Nomeland og representanter for de tre operatørene Ice, Telenor og Telia.

Se programmet på våre event-sider.

Svarene har departementet fått, analysert og sendt videre i en rapport til Justisdepartementet. Foreløpig har ikke departementet offentliggjort noe som helst av svarene fra Ice, Telenor og Telia, men Inside Telecom har i alle fall fått følgebrevene som oppsummerer anbefalingene.

En eller flere tilbydere av nødnett?

Hovedforskjellen på forslagene er, enkelt forklart, at Telenor vil levere et nødnett i sitt mobilnett, uten noe bidrag fra konkurrentene. Telia og Ice vil at flere operatører sammen skal levere nødnettjenester.

De to skiller seg fra hverandre ved at Ice mener staten bør kontrollere et kjernenett for nødnett og kjøpe radioaksess fra de kommersielle nødnettene.

Leder for Telenor i Skandinavia, Berit Svendsen, har undertegnet selskapets forslag til hvordan neste nødnett skal realiseres. Bilde: Telenor
Leder for Telenor i Skandinavia, Berit Svendsen, har undertegnet selskapets forslag til hvordan neste nødnett skal realiseres.

Så langt det er mulig å se fra de dokumenter og kommentarer vi har fått tilgang til, er operatørene samstemte om at de største investeringene ved å realisere nødnett i kommersielle nett er knyttet til forventede krav om økt robusthet og bedre flatedekning.

Bedre robusthet handler om alternative føringsveier og reservestrøm. Og det er disse investeringene alle tre operatører selvsagt gjerne vil ha mest mulig av, selv om de kanskje ikke skriver det rett ut.

Beste tekniske løsninger med én

Telenor skriver at dersom selskapet blir en hovedleverabdør eller eneleverandør av det nye nødnettet, vil det gi de teknisk beste løsningene og samtidig være den mest kostnadseffektive løsningen.

Og da mener Telenor at både kjernenettet og radionettet bør tildeles samme operatør. Dette mener de vil innebære minst kompleksitet og høyest pålitelighet, samtidig som det gir en tydelig plassering av ansvar og reduserer sannsynligheten for hendelser.

Men selskapet holder døra åpen for andre løsninger:

– Selv om de fleste argumenter taler for én operatør for neste generasjons nødnett, er det imidlertid for tidlig å avvise en flerpartsløsning, skriver Telenor, som skal ha skissert flere ulike løsninger i den delen av dokumentet Inside Telecom ikke har tilgang til.

Nasjonal gjesting

Telia foreslår en modell der hver enkelt operatør som vil tilby nødnettjenester bygger inn den ønskede funksjonaliteten, fra kjernenett til radionettet. Da kan staten inngå avtaler med flere nett som kan ta over for hverandre dersom ett nett svikter.

Dermed skal det sikres vedvarende konkurranse mellom flere tilbydere, god utnyttelse av all mobil infrastruktur og kostnadseffektiv økning av robusthetsnivået.

Telia mener myndighetene må bidra økonomisk for å styrke robusthet og dekning for det nye nødnettet. Disse investeringene vil de ha fordelt mellom de kvalifiserte nettverkene, slik at staten ikke finansierer oppgradering av flere nett i det samme geografiske området. Dette må balanseres slik at det ikke gir «urimelige» konkurransefordeler til en operatør. En måte å løse dette på, mener Telia, er at ulike operatører kan få et særskilt ansvar for å oppfylle krav knyttet til robusthet og dekning i ulike geografiske områder.

Teknisk direktør Dag Wigum har tidligere sagt til Inside Telecom at utbyggingskravene i det nye nødnettet kan være med på å sikre full bredbåndsdekning i Norge.

Ice-sjef Eivind Helgaker mener nødnett bør eie og drifte eget kjernenett og leie tilgang til radionett. Bilde: Niklas Plikk/Mediehuset Tek
Ice-sjef Eivind Helgaker mener nødnett bør eie og drifte eget kjernenett og leie tilgang til radionett.

Eget kjernenett?

Ice mener staten bør kjøpe og operere sitt eget kjernenett. Dette for å sikre høyest mulig sikkerhet og kontroll over nødnettjenestene.

– Dermed kan prioriteringsmekanismene kontrolleres av nødnettet fra kjernen, mens de kommersielle nettene kun bærer, ikke kontrollerer, slike mekanismer gjennom radionettene, skriver Ice.

Denne løsningen fordrer at nødnettorganisasjonen inngår avtaler med hver enkelt mobiloperatør. Ice innrømmer at dette øker kompleksiteten sett i forhold til kjøp av en nøkkelferdig nødnettjeneste fra en av operatørene, men mener fordelene oppveier disse ulempene. Og fordelene mener Ice vil være lavere kostnader og bedre reserveløsninger.

Trenger fem år

Ice-sjef Eivind Helgaker sier til Inside Telecom at de mener det er mest fornuftig å satse på et nytt nødnett basert på flere kommersielle nett. Først og fremst på grunn av robustheten det gir, men også av hensyn til konkurransen i mobilmarkedet.

Ice skriver at de vil kunne etablere neste generasjons nødnett i sitt nett i løpet av ett år. For en fullstendig leveranse av nytt nødnett trengs rundt fem år fra planlegging til nettet er testet og verifisert.

Opp mot disse tidshorisontene kan det nevnes at kontrakten med Motorola om drift av dagens Tetra-baserte nødnett går ut i 2026, men at kontrakten har mulighet for forlengelse.

Les mer: Nytt nødnett kan bremse konkurransen

Powered by Labrador CMS