23. mai 2024, 11:00 - NTB, Redaksjonen

Anne-Kat vier standupshow til kunstig intelligens

Anne-Kat. Hærland tar fatt i teknologifrykten i nytt show. – KI er blitt den nye flåtten, sier humorveteranen (52).

Anne-Kat. har brukt de siste to årene – når hun ikke har skapt overskrifter på «Farmen Kjendis» eller vunnet «Alle for alle» – på å lære seg alt hun klarer om kunstig intelligens.

Hun kaller det «et nyttig verktøy som gjør deg smartere».

– Nei, KI er ikke «juks», det heller. Det samme sa folk da internett kom, minner hun om.

Anne-Kat. sier hun er «innmari nysgjerrig» og lærer seg alt hun kan om KI for sin egen del.

– Så resulterte det i et show fordi yrket mitt ble gøy igjen.

– Vet lite

Budskapet tar hun hele veien med seg inn i comebackshowet til senhøsten, som har fått tittelen «Don't Panic! En guide til kunstig intelligens». Det er hennes sjette soloforestilling og den blir å se på Edderkoppen scene i Oslo fra 21. november.

Hun testet KI som tema allerede i noen forestillinger i fjor, der hun var én av flere standupkomikere på scenen, og sier til NTB:

– Jeg innså at publikum visste mindre om KI – som vil gripe inn i livene deres fra vugge til grav – enn jeg trodde.

– Dobbeltsjekk

Det overrasket Anne-Kat., som har satt seg grundig inn i den nye teknologien – som blir sagt å være «menneskehetens siste oppfinnelse» før maskinene overtar.

– Det er allerede i gang. Folk flest vil snart oppleve sin første ubehagelige opplevelse, som for eksempel stemmesvindel. Vi har et presidentvalg i USA som er «Patient Zero» når det kommer til KI, siden det er det første etter at KI kom for fullt.

Hun maner folk om å dobbeltsjekke alt man lurer på om er ekte – og har rådet klart:

– Spør ChatGPT! Alt du er usikker på, kan du spørre om er sant. Folk har ikke lært seg å dobbeltsjekke ennå, selv om de har hatt 20 år på seg til å lære hvor viktig det er.

– En assistent

Anne-Kat. er lite imponert når lovgiverne varsler at de vil ta steg, samtidig som de er evig på etterskudd fordi det teknologiske landskapet «endrer seg sekund for sekund».

– Jeg blir litt lei av å se debatter der det synses om KI uten at deltakerne egentlig kan noe. Vi er i det siste minuttet før AGI melder seg, sier hun og sikter til en type kunstig intelligens som matcher vår egen – eller til og med går forbi den.

– Men vi kommer til å venne oss til det, akkurat som vi vennet oss til internett og deretter google. Vi må lære oss til å tenke på KI som en assistent, som gir deg bedre svar jo mer du kan og klarer å stille den spørsmål om, sier Hærland.

Øyenvitne

Kunstig intelligens har vært her i årtier. Men teknologien meldte seg for alvor i 2021, da de første modellene fra OpenAI kom, og enda mer da ChatGPT gjorde sin entré i fjor.

Selv tok Anne Kat de første KI-skrittene på tampen av koronatiden. Hun fant fram til dataforum, og begynte å følge med på utviklingen – så hun sikret seg tidlig tilgang.

– Jeg var øyenvitne til den teknologiske utviklingen.

I dag bruker hun 50–60 programmer til å lage alt hun ikke hadde tid til før, og som i sceneshowene gir henne visuelle punchlines i tillegg til det hun sier. KI kan også hjelpe henne med å gjøre research på sekunder – der hun før brukte timer og dager.

Japansk og tysk

– Du hører at det er meg, sier Anne-Kat. Hærland og trykker fram stemmen sin som snakker japansk og tysk.

Den har hun selv klonet. Men hun er ikke redd for å bli arbeidsløs og hevder at humor og kunst generelt ikke kan erstattes.

– Om KI lager 100 vitser, er kanskje én morsom. Menneskene har alltid sittet rundt et leirbål og fortalt historier; det å oppleve noe sammen sitter sterkt i oss. Derfor vil ekte, menneskelige opplevelser være ettertraktet, tror hun om framtiden.

Hærland sier det er «mengder av gladnyheter» når det kommer til KI, og er lei av hvordan mediene illustrerer med «Terminator»-bilder når de skriver om teknologien.

– Vi lever i et samfunn der alt handler om kjøp og salg, og frykt selger. KI er blitt den nye flåtten, hevder hun med tydelig adresse til clickbaittabloider.

Bredside mot influenserne

Anne-Kat. Hærland synes sosiale medier er kjedelige, og legger ikke skjul på at hun er lite imponert over fremveksten av bloggere og influensere. Nå ironiserer hun om at de går utfordrende tider i møte.

– Siden alle kan fremstå som slanke og pene vil innholdet telle mest. Samtidig har alle også muligheten til å bli mange ganger smartere. For noen betyr det at de ved hjelp av ChatGPT kan bli rene genier, for andre at de vil komme seg opp på et akseptabelt, fungerende nivå. Det gleder jeg meg til, for det har vært mye dumt, sier hun og kommer med en direkte hilsen:

– Til alle bloggere og influensere, dere vet selv hvem dere er: Å krabbe dere over akkurat 100-tallet i IQ innen desember bør være et realistisk mål.

FN-sjefen med sterk KI-advarsel

FNs generalsekretær António Guterres tar til orde for et globalt styringssystem som skal forme kunstig intelligens til det beste for menneskeheten.

Med KI som utvikler seg i en forrykende fart, advarer FNs generalsekretær António Guterres om at KI er et «eksperiment som pågår i våre egne samfunn, uten en plan og uten samtykke».

– Spørsmålet er om vi vil forme denne forvandlingen i fellesskap, eller om vi skal la den forme oss, sa Guterres fra talerstolen i Genève under åpningen av den første globale dialogen om KI-styring.

Arrangementet, som går over to dager, samler mer enn 4.000 deltakere fra myndigheter, teknologiselskaper, akademia og sivilsamfunn. Formålet er å diskutere hvordan man best kan utnytte KI.

– Institusjonene våre ble bygget for å styre maskiner som følger kommandoer. De er ikke klare for maskiner som tar beslutninger, sier han.

Microsoft kutter 4800 arbeidsplasser

Mandag bekrefter Microsoft at selskapet fjerner rundt 2 prosent av alle ansatte etter omstrukturering av Xbox.

Kuttene skjer som en del av en omstrukturering av spilltjenesten Xbox, som er eid av Microsoft. Kuttene er en del av Xboxs mest omfattende omstrukturering.

Rundt 3200 spillrelaterte stillinger forsvinner i løpet av et år, og fire spillstudioer skal skilles ut eller selges. Vurderingen av et femte studio pågår fortsatt og kan føre til nedleggelse, opplyser selskapet.

Kunngjøringen er den siste i en rekke masseoppsigelser hos Microsoft, som bruker store summer på å henge med i kappløpet om kunstig intelligens.

I går, 09:44 - Redaksjonen

Datatrafikken økte 10.000 prosent etter VM-seieren

Tidligere i fotball-VM har jubelen for norske skåringer gitt utslag på Norsars seismometre og Tampnets fiberkabler.

Etter landslagets mosing av Brasil søndag kveld er det teleselskapene som melder om uvanlige utslag på målingene sine.

Telia opplyser at folkehavet som strakk seg fra Slottsplassen og nedover Karl Johan etter VM-åttendedelsfinalen fikk datatrafikken på basestasjonen som dekker Slottsplassen til å øke med opptil 10.000 prosent sammenlignet med samme tidspunkt i forrige uke.

Det var mellom klokka 00.25 og 00.30 toppen ble nådd.

Operasjonsleder Erik Sannes i Oslo sier til NTB mandag morgen, at det med nokså stor sikkerhet var rundt 100.000 mobiltelefoner aktive i nettet i området mellom Oslo S, opp til Slottet og til Rådhusplassen.

Også i resten av Oslo påvirket fotballen telekombruken. Antall SMSer steg med 60 prosent, mens samtaletrafikken gikk opp 40 prosent. Datatrafikken økte 29 prosent under kampen - godt over snittet for resten av Norge, forteller Telia. 

I landet under ett steg datatrafikken med 23 prosent under kampen, særlig drevet av NRK Nett-TV.

Tallet på sendte SMSer i Norge gikk opp 24 prosent sammenlignet med samme tidsrom uka før, mens samtaletrafikken faktisk sank med ni prosent i Telias mobilnett.

03. juli 2026, 15:40 - Redaksjonen

Skygard-sjefen blir direktør for nytt nødnett

Elise Lindeberg. Foto: Arash A. Nejad

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har ansatt Elise Lindeberg som avdelingsdirektør for den nye avdelingen for nød- og beredskapskommunikasjon.

Hun får dermed får ansvaret for å lede arbeidet med utviklingen av Norges nye nødnett. Det regnes som en av de største satsningene i Norge innen samfunnssikkerhet og beredskap de kommende årene, og innebærer at nødnettet skal inn i de kommersielle mobilnettene.

Idag er nødnettet et separat kommunikasjonsnett, som ikke tillater annen kommunikasjon enn tale og enkle meldinger. Når det nye nødnettet etter planen er på plass i 2031, åpner det for at nødetatene kan ta i bruk en rekke nye tjenester.

Elise Lindeberg har også tidligere jobbet i Nkom, blant annet som sikkerhetsdirektør, men ble våren 2024 ansatt som administrerende direktør i datasenterselskapet Skygard.

- Vi er svært glade for at Elise skal lede dette arbeidet. Hun har solid ledererfaring, kjenner Nkom godt og har den kompetansen som trengs for å lede en satsing med stor betydning for samfunnssikkerheten, sier Nkom-direktør John-Eivind Velure i en melding Nkom har sendt ut.

Ingen skjerping av loven mot sosiale medier i Australia – foreløpig

Australias statsminister Anthony Albanese retter kraftig kritikk mot folkevalgte som denne uken forsinket en skjerping av det som er verdens første forbud mot at barn bruker sosiale medier.

Albanese mener at faren nå er stor for at tekselskapene ødelegger viktige dokumenter som ellers kunne vært brukt som bevis for at de ikke gjør nok for å hindre at barn bruker sosiale medier.

– Forsinkelsen er skandaløs, fordi som eSafety-ombudet har sagt veldig klart, så vil det gi plattformene mulighet til å bare slette en mengde materiell, sier Albanese til australsk rikskringkasting fredag.

– Hadde det blitt vedtatt i går, ville det vært datoen som kravene fra kommissæren kunne gjøres gjeldende fra. Dermed kan bøter ilegges, føyer han til.

Vil ha grundigere arbeid

Både det borgerlige opposisjonspartiet De liberale og De grønne avviste å stemme for forslagene. I stedet ba de Senatet om å bruke åtte uker på å gjennomgå endringene.

Forslagene fra den sosialdemokratiske regjeringen går blant annet ut på at bøtene som tekgigantene må betale hvis de ikke gjør nok, økes til 99 millioner australske dollar, en dobling fra dagens nivå. Det tilsvarer om lag 675 millioner kroner.

I tillegg skal datatilsynet eSafety få større fullmakt til å kreve interne dokumenter fra tekselskapene om hva de gjør for å utelukke brukere under 16 år – slik at det blir lettere å ilegge bøter.

16-årsgrensen i sosiale medier ble innført i desember, men undersøkelser viser at det er vanskelig å håndheve. Mange barn som fikk slettet sine kontoer på blant annet Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat og Tiktok, har fått opprettet nye.

Stor oppslutning

Forbudet, som er verdens første, ble vedtatt med stort flertall i 2024. Da fikk tekgigantene ett år på seg til å innføre tiltak som gjør at 16-årsgrensen blir overholdt.

Mens De grønne stiller spørsmål ved hvorfor en bot som aldri er brukt, skal dobles, mener høyreopposisjonen at loven må bli enda strengere.

– Dette er et forbud mot sosiale medier som er i ferd med å feile – en halvkokt lov som er dårlig utformet, som ble hastebehandlet, som er dårlig gjennomført, og som ikke virker, sier senator Sarah Henderson fra De liberale.

– Vi vil behandle dette lovforslaget grundig, og for å si det rett ut: Jeg mener endringsforslagene som er til behandling i parlamentet må være mer vidtgående, legger hun til.

USA fjerner Anthropics KI-begrensninger

KI-selskapet Anthropic kan gjenopprette tilgangen til de kraftige modellene Fable 5 og Mythos 5 etter at USA nå har fjernet restriksjonene.

Det opplyser Anthropic, som viser til et brev fra USAs næringsdepartement om vedtaket.

Imidlertid vil Mythos 5 kun være tilgjengelig for en utvalgt gruppe amerikanske selskaper.

I brevet fremgår det av brevet fra departementet at næringsminister Howard Lutnick er fornøyd med en risikogjennomgang som Anthropic har gjort i samarbeid med amerikanske myndigheter.

President Donald Trumps administrasjon hadde påberopt seg bekymringer rundt nasjonal sikkerhet og innførte begrensninger på Anthropics kraftigste modeller 12. juni. En av hovedbekymringene var at modellene kunne brukes til avanserte dataangrep.

Forut for dette var det strid mellom Anthropic og forsvarsdepartementet fordi Anthropic nektet å la deres teknologi bli brukt til masseovervåkning og autonome våpen, noe som førte til at Pentagon avsluttet sine kontrakter med selskapet.

Fifa: Eksplosjon i hatefulle innlegg under VM – størst andel rasisme

Fifa har registrert 89.000 hatefulle innlegg i sosiale medier under gruppespillet i fotball-VM 2026. Mer enn én av ti innlegg var rasistisk motivert, viser en ny rapport.

Tallene kommer fra Fifas tjeneste for beskyttelse i sosiale medier (SMPS), som overvåker og modererer innhold rettet mot spillere, trenere, dommere og andre aktører under den pågående turneringen i USA, Canada og Mexico.

Over seks millioner innlegg og kommentarer ble analysert i løpet av gruppespillet. Kunstig intelligens flagget rundt 250.000 innlegg for manuell gjennomgang, og 89.000 av disse ble bekreftet som krenkende og fulgt opp.

Rasisme øker

Rundt tusen kontoer er sendt videre til politiet for nærmere etterforskning, mens 181.000 hatefulle kommentarer er skjult som del av modereringsarbeidet.

Ifølge rapporten inneholdt elleve prosent av de hatefulle innleggene rasistisk sjikane. Det er en økning på tre prosent sammenlignet med VM i Qatar i 2022. Rasisme utgjør den største enkeltkategorien av krenkende innhold.

Fifa har registrert 13 ganger flere hatefulle innlegg enn under VM i 2022. Samtidig understreker forbundet at årets mesterskap hadde et utvidet gruppespill med 48 lag, mot 32 for fire år siden. Det kan forklare noe av økningen.

Mange rettssaker?

Totalt ble over to millioner kommentarer moderert under gruppespillet, en firedobling sammenlignet med 2022. Dette inkluderer søppelpost og innhold generert av roboter eller falske kontoer.

Som del av videreutviklingen av SMPS-tjenesten samler tjenesten også inn bevis til bruk for rettshåndhevelse. Over hundre tilfeller fra gruppespillet er identifisert som sterke nok til å danne grunnlag for juridiske saksdokumenter.

Siden SMPS-tjenesten ble lansert i 2022, har den fjernet over 30 millioner hatefulle innlegg og kommentarer på mer enn 50 språk, på tvers av alle store sosiale medieplattformene.

Jan Kjærstad tror KI kan skrive gode romaner

Jan Kjærstad utelukker ikke at lesere en dag vil foretrekke KI-generert litteratur.

– Min oppfordring er å la seg inspirere av denne nye teknologiske utviklingen til å skrive på nye måter. Men også å være veldig skeptisk, sier han til Vårt Land.

Avisen snakket med ham i kjølvannet av at Kjærstad skrev essayet «Ai, ai, ai» i Klassekampens Bokmagasinet. Der tok han for seg bokbransjens manglende interesse i møtet med kunstig intelligens-teknologi.

Det skjedde etter at Tore Renberg kalte KI for «djevelen» og fortalte at han nekter KI adgang til sine bøker.

– Vi humanister har jo berøringsangst for teknologi. Sånn har det alltid vært, sier Kjærstad, og minnes skepsisen da han begynte å skrive manusene sine «på computer» på 1980-tallet.

– Og så tok det fem år, så hadde halvparten av forfatterforeningens medlemmer computer.

Han mener det er naivt å tro at en språkmodell aldri vil kunne skrive romaner like gode som mennesker, men trøster seg med at det foreløpig finnes en kontrakt der leserne vil vite at det er et menneske bak teksten.

01. juli 2026, 06:21 - Redaksjonen

USA fjerner Anthropics KI-begrensninger

KI-selskapet Anthropic kan snart gjenopprette tilgangen til de kraftigste verktøyene Fable 5 og Mythos 5 verden rundt, etter at USA nå har fjernet restriksjonene.

Det opplyser Anthropic, som viser til et brev fra USAs handelsdepartement om vedtaket.

– Vi har fått beskjed om at handelsdepartementet har opphevet eksportkontrollen på Claude Fable 5 og Mythos 5. Vi starter med å gjenopprette tilgangen i morgen (onsdag), står det i uttalelsen.

Det skjer fire dager etter at Anthropic fikk tillatelse fra Trump-administrasjonen til å la en liten gruppe amerikanske nettsikkerhetsselskaper få tilgang til Mythos 5.

I brevet fremgår det at handelsminister Howard Lutnick er fornøyd med en risikogjennomgang som Anthropic har gjort i samarbeid med amerikanske myndigheter.

President Donald Trumps administrasjon hadde påberopt seg bekymringer rundt nasjonal sikkerhet og innførte begrensninger på Anthropics kraftigste verktøy 12. juni.

Forut for dette var det strid mellom Anthropic og forsvarsdepartementet fordi Anthropic har nektet Trump-administrasjonen å bruke teknologien til masseovervåkning og autonome våpen, noe som førte til at Pentagon avsluttet sine kontrakter med selskapet.

(NTB)

Beste kvartal for Nasdaq på seks år

Den teknologitunge Nasdaq-indeksen kan se tilbake på det beste kvartalet på seks år. Oppgangen var på 1,5 prosent på siste handelsdag i juni.

Dermed endte Nasdaq på 26.213,72 poeng tirsdag.

For andre kvartal sett under ett var oppgangen på Nasdaq på 21,4 prosent. Det er Nasdaqs beste kvartal på seks år.

– Veldig ofte ser man gevinstsikring på den siste dagen når man har et svært godt kvartal. Men det er ikke noe vi ser nå, og det viser optimisme rundt tredje kvartal, sier Chris Low i finansinstitusjonen FHN Financial.

Noe av optimismen henger sammen med at oljeprisene faller etter at USA og Iran inngikk en intensjonsavtale.

– Hvis vi går inn i årets siste halvår med lave energipriser, bør det hjelpe med å gjenopprette BNP-veksten, sier Low.

Dow Jones-indeksen avsluttet den siste handledagen i andre kvartal med en oppgang på 0,3 prosent. Den bredt sammensatte S&P 500-indeksen gikk opp 0,8 prosent.

Nordsjøolje ble omsatt for 72,92 dollar fatet, en nedgang på 0,3 prosent, da markedene stengte i USA tirsdag. Et fat amerikansk lettolje kostet 69,50 dollar, en nedgang på 1,8 prosent.