Gjenbrukte «hemmelige» passnøkler ment for testing

Flere hundre produkter utstyrt med UEFI fra American Megatrends Inc er sårbare fordi PC-produsentene har gjenbrukt «hemmelige» nøkler («master key») for sikker oppstart, som kun var ment for testing. Nøklene skal ha vært merket «DO NOT TRUST» for å unngå nettopp slikt, men produsentene av systemene skal likevel ikke ha byttet dem ut med ekte nøkler.

Det skal gjelde disse ti produsentene: Acer, Aopen, Dell, Formelife, Fujitsu, Gigabyte, HP, Intel, Lenovo og Supermicro. Til sammen skal 813 ulike produkter være berørt, de eldste så langt tilbake som i 2012.

Fullstendig liste over de 813 produktene skal finnes på Github. I verste fall kan denne sårbarheten gi uvedkommende full kontroll over maskinen.

Kilder: Bleepingcomputer, Cybernews

08:03 - Redaksjonen

Ny måling: Telenor har nesten godt omdømme

Telenor styrker omdømmet sitt i årets Traction Norge-måling, en omdømmemåling utført av kommunikasjonsbyrået Apeland og Norstat.

Selskapet får en omdømmescore på 64 på en skala fra 0 til 100. Det plasserer selskapet i kategorien middels godt omdømme, rett under godt omdømme, skriver Apeland i en melding.

For at et selskap skal ha godt omdømme i Traction Norge-målingen, må det ha 65 poeng eller mer.

Også Ice nærmer seg godt omdømme, og passerer med sine 63 poeng, Telia, som blir stående på samme poengsum som ved fjorårets måling; 61.

Det er for ordens skyld også mulig for et selskap å oppnå svært godt omdømme. Da må det ha mer enn 80 poeng, og det er det bare NRK, Q-Meieriene, Apotek1, Vinmonopolet, Rørosmeieriet og Vipps - som eneste teknologiselskap - som har klart.

De to eneste selskapene med direkte dårlig omdømme i Traction Norge, er for øvrig Tesla og Meta.

06:23 - Redaksjonen

Telenor med flere tiltak for å få kjøpe Globalconnect

Konkurransetilsynet behandler fortsatt Telenors kjøp av Globalconnects virksomhet i privatmarkedet. Det gjelder 140.000 bredbåndskunder og deres fiberaksesser, som Telenor sommeren 2025 inngikk en avtale om å kjøpe for seks milliarder kroner.

Den 9. mars omtalte vi at Telenor hadde levert forslag om avhjelpende tiltak til Konkurransetilsynet. Nå melder Konkurransetilsynet at de 10. mars har mottatt reviderte forslag til avhjelpende tiltak i saken. Det er foreløpig ikke kjent offentlig hva innholdet i disse tiltakene er.

Fristen Konkurransetilsynet har for å enten fatte vedtak om avhjelpende tiltak, eller stanse oppkjøpet, er nå utsatt til 27. mars, etter først å ha blitt utsatt fra 18. februar til 6. mars, og seinere til 17. mars.

03:23 - NTB

Én av fem australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier etter forbud

Én av fem australske tenåringer under 16 år bruker fortsatt sosiale medier to måneder etter at landet forbød plattformene for mindreårige, viser bransjedata.

Antallet 13-15-åringer som bruker Tiktok og Snapchat, de mest populære appene blant australske tenåringer, har falt siden forbudet trådte i kraft i desember. Likevel bruker fortsatt mer enn 20 prosent av tenåringene appene, ifølge en rapport fra selskapet Qustodio, som lager programvare for foreldrekontroll.

Flere land vurderer nå lignende regler. Den australske regjeringen og minst to universitetsstudier følger utviklingen, men ingen av dem har foreløpig publisert resultater.

– Blant barn der foreldrene ikke har blokkert tilgangen, fortsetter et betydelig antall å bruke plattformer som er begrenset etter forbudet, heter det i rapporten fra Qustodio.

Rapporten bygger på data fra australske familier samlet inn fra slutten av 2024 til februar.

Ifølge den nye loven må plattformer som Instagram, Facebook og Threads (Meta), Youtube (Google), Tiktok og Snapchat blokkere brukere under 16 år. Hvis ikke kan de få bøter på opptil 49,5 millioner australske dollar, tilsvarende rundt 350 millioner kroner.

Frykten for at tenåringer skulle flytte over til uregulerte plattformer har foreløpig ikke slått til, ifølge rapporten.

I går, 13:01 - Redaksjonen

Meta til historisk bunnivå i omdømmemåling

Teknologigiganten Meta ender helt nederst i årets omdømmemåling Traction Norge. Selskapet får en score på 30 poeng, som er det laveste resultatet målt i undersøkelsens historie. Meta ledes av grunnlegger Mark Zuckerberg og står bak plattformer som Facebook, Instagram og WhatsApp.

Undersøkelsen gjennomføres av byrået Apeland og Norstat. Den måler befolkningens tillit til landets 50 mest synlige selskaper over et helt år. Resultatene viser at nordmenn er spesielt kritiske til etikk og ledelse i det amerikanske selskapet.

– Folk oppfatter at Meta har en svært lav etisk standard og er dårlig ledet, sier administrerende direktør Ole Christian Apeland i en pressemelding.

Han påpeker at de amerikanske gigantene svekkes i det norske markedet, mens store norske industriselskaper styrker sin posisjon. Mens Meta ligger i bunnen, troner betalingstjenesten Vipps øverst på listen for tredje år på rad med en score på 90 poeng.

Digi har rettet en henvendelse til Meta og vil oppdatere notisen ved svar.

I går, 07:17 - Redaksjonen

Nkom advarer Fiberhub mot forsinkelser

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) godtar Fiberhubs forsinkelse på to måneder, men advarer: Hvis den frivillige åpningen ikke gir reell konkurranse, har myndigheten et hurtigspor til tvungen regulering – med ESA på sin side, skriver Telecom Revy.

Etter at Lyse bekreftet at Fiberhub-plattformen går på lufta 1. september – to måneder senere enn opprinnelig kommunisert – er tonen fra tilsynsmyndigheten tydelig. Nkom aksepterer forsinkelsen, men ikke flere. Fiberhub er en løsning der netteiere og leverandører av tjenester som internett og nett-TV møtes, og er nødvendig for åpning av nettene for konkurranse.

– Vi er utålmodige, det er det ikke noen tvil om, sier fagsjef for marked og tjenester, Kenneth Olsen i Nkom, til Telecom Revy.

Olsen bekrefter at Nkom nylig har hatt et møte med Lyse, der selskapet forklarte at forsinkelsen skyldes en endring i TM Forum-standarden som Fiberhub bygger på. En del av standarden ble ferdigstilt for sent, og den nye funksjonaliteten må testes før plattformen kan lanseres. Nkom har forståelse for at en standardendring må testes for å sikre et godt tilgangsprodukt. Men Olsen er tydelig på at myndigheten ikke vil akseptere at det stadig dukker opp nye grunner som forskyver tidsplanen.

I går, 07:10 - Redaksjonen

Telenor lover kundene digital ro

Sju av ti nordmenn er bekymret for egen digital sikkerhet, viser en ny undersøkelse fra Telenor. Selskapets nye totalløsning for sikkerhet skal gi kundene digital ro. Løsningen har fått navnet «Sikre», og beskrives som en totalløsning for privatkunder, som skal beskytte hele familien både når de er på mobil og på hjemmenettet.

– Vi ønsker å gi kunder digital ro og trygghet. De skal vite at vi gjør det vi kan for å hindre dem mot å bli utsatt for digital kriminalitet. Samtidig vil vi ha gode løsninger for hjelp og støtte om noe skulle skje, sier Wiweke Reymert, leder for sikkerhetstjenester i privatmarkedet i Telenor Norge.

– Sikkerhetssenteret vil varsle blant annet om svindeltrender vi ser nå, om du har personopplysninger på avveie eller om noen tar opp kreditt i ditt navn, forklarer Reymert.

Sikre gir også rett til rådgivning og advokathjelp, økonomisk kompensasjon og psykologbistand dersom man opplever digital kriminalitet som for eksempel bilder på avveie, falske nettkjøp, ID-tyveri med mer. 

I går, 07:03 - Redaksjonen

Telenor-sjefene kjøper aksjer

Telenor forteller i en børsmelding at 11 av sjefene i konsernet har fått tildelt aksjer i forbindelse med selskapets plan for at (noen) ansatte kan kjøpe aksjer. Allokeringen av aksjer denne gang skjer til en kurs på 172,702 kroner per aksje. Her er lista over antall aksjer hver av sjefene nå har:

Benedicte Schilbred Fasmer 0/27.922
Torbjørn Wist 0/29.209
Dan Ouchterlony 202/31.848
Jon Omund Revhaug 289/25.321
Rita Skjærvik 290/25.131
Sigvart Voss Eriksen 289/10.920
Sune Jakobsson 290/7162
Irene Vold 290/5479
Roger Rønning 145/5844
Henrik T.A. Yttervik 232/645
Sabah Qayyum 46/440

11. mars 2026, 15:49 - Redaksjonen

Skatteetaten har problemer – får opp andres navn

Skatteetaten bekrefter til NTB at de undersøker pågående problemer. Visningsfeilen skal ikke gjøre at andre ser personlig informasjon, melder skatteetaten.

– Vi har hatt det som fremstår som en visningsfeil på våre nettsider. Dette medfører at enkelte som har logget inn har fått opp en liste over navn. Etter det vi kjenner til, har ingen andre fått sett andres personopplysninger, eller skatteforhold, sier pressesjef i Skatteetaten Christer Gilje til NTB.

De vet ikke hvor mange personer som rammes av feilen.

– Vi undersøker nå hva som er årsaken til dette og jobber med å rette feilen, sier han.

Adresseavisen meldte om problemene først.

11. mars 2026, 07:22 - Redaksjonen

Aker økte syv milliarder etter Nscale-kjøp

Kjell Inge Røkke-kontrollerte Aker deltok mandag i en stor emisjon i datasenter-selskapet Nscale. Investeringen fra Aker var på 3,4 milliarder kroner.

– Det fantastiske er at markedsverdien av Aker steg med cirka syv milliarder kroner, altså det dobbelte av hva Aker investerte i Nscale-emisjonen, skriver kommentator Thor Chr. Jensen i Dagens Næringsliv.

Han kaller det Aker gjør her for finansiell trolldom og anbefaler selskapet å fortsette å pøse inn så mye penger som mulig i den KI-relaterte datasenter-virksomheten. 

UP varsler storkontroll neste uke

Utrykningspolitiet varsler om storkontroll kommende uke. Bruk av mobiltelefon bak rattet og manglende bruk av sikkerhetsbelte er særlig to feil de ser etter.

UP-sjef Knut Smedsrud sier til DinSide at de retter søkelyset spesielt mot disse to tingene, fordi de ofte får fatale konsekvenser i trafikken.

– Dette er målrettede kontroller for å forebygge ulovlig mobilbruk bak rattet og feil eller manglende bruk av bilbeltet. De fleste lar mobilen ligge, eller bruker håndfri mens de kjører, men vi ser fortsatt utfordringer – spesielt blant tungbilsjåfører og på motorveier, sier Smedsrud.

Utrykningspolitiets første aksjonsuke i 2026 starter mandag. Blir du tatt for ulovlig bruk av mobiltelefon bak rattet, koster det deg nå 10.750 kroner. For manglende bruk av bilbelte, vanker det et gebyr på 1500 kroner.

I hvert tredje dødsfall i trafikken, pekes det på manglende oppmerksomhet, ifølge Statens vegvesens analyser av dødsulykker. Det resulterte i 21 trafikkdrepte i 2024.