Halvparten av høyt utdannede bruker KI
Kunstig intelligens er i ferd med å bli et vanlig verktøy i arbeidslivet, men opplæringen henger etter. En ny rapport fra Sintef, utført på oppdrag fra Akademikerne, viser at 44 prosent av høyt utdannede arbeidstakere bruker KI-verktøy i jobben. Samtidig oppgir tre av fire at KI tas i bruk på arbeidsplassen deres, men kun 26 prosent mener de får god nok opplæring.
Det er store forskjeller på nivået på de ansattes KI-kompetanse, melder Akademikerne i en pressemelding.
Ledere må ta større ansvar for opplæring om ikke teknologiens gevinster skal gå tapt, mener Akademikerne-leder Lise Lyngsnes Randeberg.
Store forskjeller
Bruken av KI er mest utbredt blant menn, yngre arbeidstakere og i privat sektor. I privat sektor har 60 prosent tilgang til KI-verktøy betalt av arbeidsgiver, mens det tilsvarende tallet i offentlig sektor er 45 prosent. Samtidig oppgir kun en av tre at ledere inkluderer ansatte i utvikling og innføring av KI, og bare 20 prosent har sett tillitsvalgte involvert i prosesser knyttet til innkjøp, utvikling eller bruk av KI.
Til tross for manglende opplæring, svarer åtte av ti at de bruker teknologien ukentlig. Nesten halvparten mener KI gjør dem mer effektive og produktive.
Ikke stor frykt for å bli erstattet
Kun 26 prosent er bekymret for at KI skal erstatte dem i jobben. Samtidig mener 45 prosent at deler av arbeidsoppgavene deres kan automatiseres. Rapporten peker særlig på utfordringer for nyutdannede i yrker som advokatfullmektiger, juniorroller i finans og IT-utvikling, hvor automatisering kan redusere behovet for ny arbeidskraft.
– Poenget er uansett at vi å passe oss for å automatisere blindt med effektivisering som eneste mål. Involvering av de ansatte er helt avgjørende både for å ivareta trygghet og for å oppnå gode løsninger. Det er også viktig at utdanningene forbereder studentene på et arbeidsliv der KI vil bli stadig viktigere, sier Randeberg.
Bezos og Sanchez gift i Venezia
Amazon-gründer Jeff Bezos og forloveden Lauren Sanchez gjennomførte fredag kveld selve vielsesseremonien på den vesle øya San Giorgio i Venezia.
Paret skal ha utvekslet ringer under en privat seremoni og foran om lag 200 gjester, ifølge flere medier. Ifølge en representant fra rådhuset i Venezia har uttalt til nyhetsbyrået Reuters, har ikke selve seremonien noen juridisk status under italiensk lov.
Dette kan tyde på at paret allerede var formelt gift i USA allerede før de ankom Italia, slik at de unngikk byråkratiet med å inngå ekteskap i Italia, skriver byrået.
Sanchez (55) og Bezos (61) valgte Venezia som arena for å markere at de formaliserer forholdet sitt. Begge har vært gift tidligere, og til sammen har de sju barn fra tidligere forhold. De forlovet seg i 2023.
Den tre dager lange festen i en av Italias mest berømte byer har ikke gått upåaktet hen. Kanskje spesielt på grunn av den stjernespekkede gjestelisten. De siste dagene har kjendiser fra finans, medie- og kulturbransjen ankommet Venezia.
Microsoft-gründer Bill Gates, Ivanka Trump, talkshow-vert Oprah Winfrey, skuespillerne Leonardo DiCaprio og Orlando Bloom og deler av Kardashian-familien skal være blant dem har ankommet byen. Også Barbra Streisand, Mick Jagger og Elton John skal også være blant gjestene.
Protester
At Bezos, som med en anslått formue på 220 milliarder dollar er en verdens rikeste personer, har lagt hele festen til Venezia, har også fått mye kritikk. Hele byen er preget av sikkerhetstiltak på grunn av frykten for protester. Politi og militære er satt ut i byen som daglig tar imot mer enn 100.000 turister.
Kritikken har også rettet seg mot at Bezos med sin enorme formue har tatt seg til rette i byen. Bevegelsen «No space for Bezos» ble torsdag fjernet med makt etter at de gjennomførte en aksjon som pekte mot at det er de 1 prosent rikeste menneskene ødelegger verden.
– Vi er de 99 prosentene, rope demonstrantene mens et maskert par poserte som brud og brudgom.
Bra for økonomien
Men politikere, hotelleiere og noen andre venetianere er glade for bryllupet, og sier at slike arrangementer gjør mer for å støtte den lokale økonomien enn de mange dagsturistene som vanligvis oversvømmer byen.
– Vi er glade og beæret over å ønske Jeff Bezos og hans følge Lauren Sanchez velkommen, sa ordfører Luigi Brugnaro, som sendte hvite roser til bruden og en maximus-flaske med Amarone-rødvin til brudgommen.
En undersøkelse fra det italienske turistdepartementet anslo den totale økonomiske effekten av bryllupet til 957 millioner euro, nesten 11 milliarder kroner. Dette utgjøres av en økning på 896 millioner euro fra «medieeksponering». Resten, altså om lag 60 millioner euro eller om lag 700 millioner kroner, kommer er direkte eller indirekte inntekter relatert til selve arrangementet.
Skjerpet sikkerhet på Roskilde – KI skal lese ansikter
Når Roskilde-festivalen åpner portene i helgen, skal det brukes kunstig intelligens (KI) for å unngå trengsel og tragedier som det som skjedde for 25 år siden.
Startskuddet for den over ukelange musikkfestivalen går lørdag. Det er i år 25 år siden ni personer mistet livet på en Pearl Jam-konsert idet 50.000 mennesker presset seg sammen mot scenen.
Siden da har festivalen innført en rekke sikkerhetstiltak, og i år kommer enda ett. Festivalområdet skal overvåkes med et KI-program som kan lese hvor nær mennesker er hverandre, og hvordan de beveger seg.
– Den kan regne antall hoder og skuldre og måle hvor raskt folk går. Den kan også avlese ansiktsuttrykk og humør, sier festivalens sikkerhetssjef Morten Therkildsen til nyhetsbyrået Ritzau.
Men den kan ikke kjenne igjen personer, understreker han.
– Den vil ikke kunne si: 'Det er Morten som går der nå'. Men den kan fortelle oss at 'folk går langsommere nå' eller 'folk er opprørt', sier Therkildsen.
Den kan også slå alarm hvis noen faller og ikke kan reise seg opp igjen.
Under festivalen skal 25-årsdagen for tragedien markeres med en visning av filmen «Nine Rocks», som handler om ulykken.
Danmark jobber med å kunne spå isfrie sommere i Arktis
Danmarks meteorologiske institutt utvikler et verktøy for å forutse når Arktis blir isfritt, slik at de kan forholde seg til konsekvensene av klimaendringene.
Verktøyet, som har fått navnet IcyAlert, skal bruke kunstig intelligens, avanserte klimamodeller og sannsynlighetsberegning til å spå når sjøisen i Arktis smelter fullstendig om sommeren.
– IcyAlert er laget for å gi kunnskap og tidlige advarsler som samfunnet kan reagere på, sier prosjektleder Tian Tian ved det danske meteorologiske instituttet (DMI).
DMI mener Arktis kan bli isfritt om sommeren så tidlig som i 2030-årene. Smeltende sjøis akselererer oppvarmingen av Arktis, som fra før varmes opp fire ganger raskere enn resten av planeten.
Systemet utvikles i samarbeid med forskere i Belgia, og skal være klart i løpet av 2028.
Windows' «dødsskjerm» bytter farge
Den velkjente blåskjermen som dukker opp når noe er galt med datamaskinen skal nå bli sort, melder Windows-utvikler Microsoft selv.
Endringene i den beryktede feilmeldingen kommer som en del av Microsofts bredere innsats for å forbedre Windows-operativsystemets motstandsdyktighet etter fjorårets CrowdStrike-hendelse, som førte til at millioner av Windows-maskiner verden over krasjet.
Ikke bare byttes fargen, men også det sure fjeset skal bort når feilmeldingen dukker opp, den blir erstattet av en prosentvis fremgang for omstartprosessen.
– Nå er det enklere enn noensinne å håndtere uventede omstarter og komme raskere tilbake, skrev Microsoft i en kunngjøring onsdag.
Endringene er ventet å tre i kraft senere i år.
5G-vekst globalt i første kvartal 2025
Ved utgangen av første kvartal 2025 var det 2,4 milliarder mobilkunder som hadde tilgang til 5G, ifølge 5G Americas og Omdia. Analytikerne forventer at det vil være åtte milliarder 5G-brukere i verden i 2029. Det betyr at 94 prosent av verdens 8,5 milliarder mennesker på det tidspunktet vil ha tilgang til 5G.
Det globale konsumet av data i første kvartal var 358 millioner terabyte. Nord-Amerika er i ledelsen med 314 millioner 5G-brukere, eller 83 prosent av befolkningen. I denne regionen forventer analytikerne en penetrasjon på 197 prosent, eller 772 millioner 5G-tilknyttede i 2029.
Rapporten viser også at det i første kvartal var 3,7 milliarder ting knyttet til nettverkene – IoT. Det tallet er ventet å øke til 4,9 milliarder i 2029, og 5G er i økende grad den foretrukne forbindelsen for tingene. (hf)
Apple åpner for alternativer til App Store for å unngå EU-bøter
Apple åpner for at EU-borgere kan laste ned apper fra andre steder enn sitt eget App Store. EU har truet med enorme bøter.
Torsdag, samme dag som EUs frist utløp, kunngjorde Apple at de åpner opp for at brukere kan laste ned apper til blant annet iPhone og iPad fra andre steder enn App Store, skriver Financial Times.
Endringen gjelder kun brukere i EU. Det er ukjent om det gjelder i Norge, som er i EØS.
I april fikk Apple 500 millioner euro i bot av EU, tilsvarende omtrent 5,6 milliarder kroner. De mener Apple blant annet bryter reglene om digital konkurranse.
EU ga selskapet en frist på 60 dager til å gjøre endringer, og truet med ytterligere bøter som kunne være på mer enn 50 millioner euro om dagen, og opp til 5 prosent av App Stores omsetning på verdensbasis.
– EU-kommisjonen krever at Apple gjør en rekke endringer til App Store. Vi er uenige i dette, og planlegger for å anke avgjørelsen, sa en talsperson fra Apple til Financial Times.
Apple har anklaget EU-kommisjonen for å på urettferdig vis sikte seg inn på selskapet. De mener EU stadig flytter målstolpene til tross for at selskapet forsøker å følge reglene.
Trump-telefonen hevder ikke lenger å skulle lages i USA
Da Trump-organisasjonen lanserte mobilselskap og Trump-mobilen T1 Phone 8002, var ett av salgsargumentene at den skulle produseres i USA. The Verge skrev den gang at de ikke trodde det var særlig sannsynlig.
– Og vi hadde rett, skriver The Verge nå. I løpet av de siste dagene har Trump-nettstedet fjernet alle henvisninger til at telefonen skal produseres i USA. Eksempelvis er et stort banner fjernet, som hadde budskapet om at T1 er «MADE IN THE USA». (hf)
Gamle smartmobiler får nytt liv som små datasentre
Selv 15 år gamle mobiler kan slå IOT-enheter i datakraft. Dataprosessering for KI-modeller krever mye datakraft, noe som normalt betyr kostbare datasentre. Nå forskes det på hvordan distribuere komplekse dataoppgaver på en rekke rimelige og ikke så raske enheter. Metoden er særlig hendig for tilknyttede ting (IoT) som trenger å tygge data på steder der det ikke er databehandling tilgjengelig, skriver IEEE Spectrum.
I et nylig eksperiment fant forskere fra Estland ut at 15 år gamle smartmobiler kunne jobbe sammen som en enkelt selvorganiserende enhet. Disse kunne overraskende enkelt håndtere mange oppgaver, blant annet bildegjenkjenning.
Forskerne tenker at tilnærmingen kan redusere kostnaden ved IoT-databehandling og åpne en ny vei for resirkulering av elektronikk. (hf)
Teknologi blokkerer sjåførens mobiltelefon
Oppstartbedriften SaverOne fra Tel Aviv i Israel har laget et system som bruker et passivt sensornettverk for å skanne kjøretøy for mobiltelefoner. Det identifiserer førerens enhet og plasserer det i «safe mode», slik at risikable apper blir blokkert, samtidig som viktige funksjoner som navigasjon og forhåndsgodkjente innringere slippes igjennom.
Systemet virker selv om sjåføren prøver å jukse ved å slå av Bluetooth eller ved å kjøpe seg en telefon nummer to, skriver IEEE Spectrum.
SaverOne er myntet på logistikkselskaper som har en hel flåte av kjøretøyer. Et problem for slike, er at mobilbruk er involvert i svært mange ulykker. Selv om de ikke tillater sjåføren å bruke mobil, omgås reglene. Systemet bruker fire skjulte sensorer og en sentral mottaker. Om førerens mobil er aktiv og ikke knyttet til SaverOne-appen, går en alarm til problemet er løst. (hf)
Unngå dyre mobilfellar i ferien
Skal du reise med ferje til utlandet i sommar? Då bør du vere ekstra merksam på mobilbruken om bord – elles kan ferien bli dyrare enn planlagt.
– Mange trur dei kan bruke mobilen om bord på ferjer til utlandet utan ekstra kostnader, slik som elles i EU/EØS. Men reglane for roaming gjeld ikkje til havs – og då kan det fort bli dyrt å ringje eller surfe på nett, seier avdelingsdirektør Kamilla Sharma i Nasjonal kommunikasjonsmyndigheit (Nkom) i ei pressemelding.
Når du er om bord på ferjer eller skip, koplar mobilen seg til eigne basestasjonar som nyttar satellittforbinding til land. Dette blir kalla «ikkje-landbaserte mobilnett», og her gjeld ikkje reglane for «Roam Like Home». Så sjølv om du er i Europa, kan det bli ekstra kostnader viss du brukar mobilen.
– Det første du bør gjere, er å sjå etter informasjonen som finst om bord. Ofte heng det oppslag i nærleiken av resepsjonen eller ved inngangen til ferja, som fortel kva det kostar å bruke mobilen, seier Sharma. (hf)