Innkaller til møte etter cyberangrep i Sverige
Et svensk selskap som leverer databasetjenester til svenske kommuner og regioner ble i helgen rammet av et cyberangrep. Cyberangrepet har rammet et stort antall myndigheter, kommuner og regioner.
Nå innkaller Myndigheten for samhällsskydd og beredskap (MSB) til ekstraordinært møte om hendelsen, skriver SVT.
Omfanget av helgens cyberangrep mot Miljödata er fortsatt uklart. Ifølge myndighetsdokumenter som SVT har fått innsyn i, kan opptil 80 prosent av landets kommuner være rammet. Også andre myndigheter og regioner utenom dette er trolig berørt.
– Minst 164 kommuner og fire regioner er berørt, sier Petter Flink, spesialist hos det svenske Datatilsynet, til SVT.
I noen kommuner blir det ikke utelukket at det er personopplysninger på avveie.
Nå blir det film av «Call of Duty»-spillet: – Livslang drøm går i oppfyllelse
Hollywood-studioet Paramount, som akkurat er kjøpt opp av en software-milliardærfamilie, skal lage film basert på de uhyre populære «Call of Duty»-spillene.
Skytespillet «Call of Duty» er et av verdens mestselgende spillserier, med et salg på 500 millioner eksemplarer. Det spilles månedlig av mer enn 100 millioner mennesker.
Det er David Ellison, sønn av Oracle-grunnleggeren Larry Ellison, som tok kontroll over tradisjonsrike, men økonomisk haltende, Paramount i august – og akter å revitalisere det berømte filmstudioet.
– Som en livslang fan av «Call of Duty» er dette en drøm som går i oppfyllelse, sier David Ellison, som har vært aktiv spiller.
Få detaljer
Bak «Call of Duty»-spillene står Activision-Blizzard, som selv ble kjøpt opp av Microsoft i 2023. Siden «Call of Duty» entret spillscenen i 2003 er det laget mer enn 30 spilltitler. Nyeste utgave er «Call of Duty: Black Ops 6» som kom i fjor – men utspiller seg på 90-tallet.
Paramount skal etter avtale med Acivision utvikle, produsere og distribuere en såkalt live-action kinofilm basert på «Call of Duty». Mer vites ikke – verken om beløp eller detaljer om filmen.
Kanskje flere
Anonyme kilder sier til bransjebladet Variety at det kan bli snakk om flere «Call of Duty»-filmer og TV-serier.
Paramount har allerede en vellykket spilladapsjon bak seg, animasjonsfilmene om «Sonic the Hedgehog».
Tidligere har filmstudioene strevd litt med å overføre spillsuksesser til film. Men inntektene til filmer som «Super Mario Bros. filmen» og «En Minecraft-film» – som har spilt inn henholdsvis 1,3 milliarder dollar og 1 milliard dollar – tyder på at man har knekket koden.
Politiet har skjult feilsendte brev
Fredag opplyste politiet at 1500 brev var kommet på avveie. De skal nå være skjult eller slettet for dem som mottok dem ved en feil.
Brevene gjaldt i hovedsak bekreftelse på anmeldt forhold og orientering om saksavgjørelser, opplyste politiet fredag. Da skrev de at 1500 brev var kommet på avveie.
– Det arbeides løpende med å få en fullstendig oversikt over hvem og hvor mange som er rammet av feilen, samt innholdet i informasjonen som er sendt ut, sier seksjonssjef Liv Aasberg Corneliussen i Politidirektoratet (POD).
I en ny melding fra politiet opplyser de at brevene ble skjult eller slettet i 13-tiden fredag. Feilen skyldes en oppdatering, ifølge politiets IT-enhet.
– Datatilsynet er varslet om hendelsen, og vi ser alvorlig på dette, uttaler Corneliussen i POD.
Telenor Sverige slår på 5G i hele nettet
Via det felles nettselskapet Net4mobility slår Telenor Sverige og Tele2 nå på 5G i hele nettverket sitt, etter en større oppgradering. Ifølge en pressemelding fra Telenor øker 5G-dekningen fra 25 til 90 prosent av Sveriges areal, den samme dekningen som 4G har hatt hittil.
Dekningen skal særlig bli bedre i vanskelig terreng, innendørs og i områder med lav befolkningstetthet. Net4mobility bruker frekvenser i 700 MHz-båndet for å gi god arealdekning og god innendørsdekning, mens 3500 MHz-båndet benyttes særlig i tettsteder for å gi kapasitet og høy hastighet. (hf)
Australia går til kamp mot deepfake-nakenbilder
Australia vil tvinge teknologigiganter til å forhindre at nettverktøy brukes til å framstille KI-genererte nakenbilder.
Regjeringen ønsker sammen med industrien å utarbeide lover mot bruk av «avskyelig» teknologi, heter det i en uttalelse.
– Det finnes ikke noe sted for apper og teknologier som kun brukes til å trakassere, ymdyke og skade mennesker, særlig barna våre, sier kommunikasjonsminister Anika Wells.
Apper som fjerner klær på bilder ved hjelp av kunstig intelligens (KI), har eksplodert på internett. Det har ført til bekymring for at teknologien vil brukes til utpressing rettet mot barn.
Regjeringen vil bruke «alle redskaper» for å begrense tilgangen til slike apper og apper som brukes til å overvåke og forfølge nettbrukere. Men ansvaret for å blokkere dem vil ligge hos teknologiselskapene, sier Wells.
Utbredelsen av KI-verktøy har skapt nye former for mobbing og trakassering mot barn, inkludert skandaler der tenåringer har laget seksualiserte bilder av klassekamerater.
Rutte: Nato tar GPS-jamming svært alvorlig
Nato ser svært alvorlig på tilfeller av GPS-jamming og jobber «dag og natt» for å stanse det, sier generalsekretær Mark Rutte.
Uttalelsen kommer etter at flyet til EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen søndag skal ha blitt utsatt for GPS-forstyrrelser på vei til Bulgaria. Mannskapet måtte ta i bruk backupsystemer for å lande etter noen forsinkelser.
Bulgarske myndigheter mistenkte at forstyrrelsene kom fra Russland, ifølge en talsperson i EU.
Nato jobber på spreng for å sikre at «de ikke kan gjøre det igjen», sier Rutte, med tydelig henvisning til russiske myndigheter.
Såkalt jamming er å sende ut radiostøysignaler som har til hensikt å forstyrre, blokkere eller hindre mottak av GPS-signaler. Det brukes for eksempel hvis man ønsker å beskytte informasjon om hvor man befinner seg.
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har slått fast at GPS-forstyrrelser i Nord-Norge også har blitt mer vanlig den siste tiden, særlig fra Russland.
Nasjonalbiblioteket skal bruke norske avisartikler til å trene KI-språkmodeller
Regjeringen foreslår å bruke 45 millioner kroner på å kjøpe tilgang til artikler i norske aviser. Artiklene skal trene opp Nasjonalbibliotekets språkmodeller.
– Arbeiderpartiregjeringen sørger nå for at Nasjonalbiblioteket kan trene språkmodeller på norske aviser. Samtidig ivaretas opphavsretten ved at journalister og mediebedrifter får betalt for at språkmodeller trenes på deres materiale, sier kultur- og likestillingsminister, Lubna Jaffery (Ap) i en pressemelding.
Millionstøtten er en del av statsbudsjettet for neste år, og Nasjonalbiblioteket og Kopinor inngår avtalene på vegne av Mediebedriftenes Landsforening.
– Språkmodellene skal utvikles med store mengder kvalitetsdata fra norske mediehus, noe som vil gi oss godt tilpassede KI-verktøy, unike for Norge. Norske språkmodeller vil gi helsevesenet, skolen og forvaltningen gode alternativer til de amerikanske språkmodellene sier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung (Ap).
Microsoft tror hul fiber kan gi raskere dataoverføring
Fiberkabler frakter data ved at lys sendes gjennom tråder av glass eller plast. Nå prøver forskere hos Microsoft å få opp overføringshastigheten ved å ta bort midten av kablene, og la lyset ferdes i luft.
Årsaken er at lysets hastighet er høyere i luft enn i glass, og dermed kan for eksempel også farten på internett bli høyere, skriver Ny Teknik, som siterer tidsskriftet Nature Photonics.
Forskningen har vist at hule kabler kan øke overføringshastigheten på data med 45 prosent. I tillegg vil den nye kabeltypen kunne sende signaler lenger uten å måtte forsterkes.
I dag har et signal som går gjennom en optisk fiber mistet omlag halvparten av lyset sitt etter 20 kilometer. I labforsøk har imidlertid Microsofts forskere sett at signaler ved enkelte bølgelengder kan sendes rundt 50 prosent lenger med hule kabler før det er behov for signalforsterkning.
Kinesiske Alibaba utvikler inference-brikke
Brikken bygger på 7 nanometer-teknologi og skal være kommet til testfasen. Dermed er det mulig Nvidia får en konkurrent på det kinesiske markedet for GPU-er. Den nye chipen skal være designet for inference-delen av kunstig intelligens, skriver Network World. Inference er den prosesseringen som skjer hver gang du lager et spørsmål til KI.
Selv har ikke Alibaba kommentert rapporter om brikken fra blant andre Wall Street Journal. Tidligere har Alibaba produsert brikker i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), mens den nye brikken skal produseres i Kina. (hf)
EU vil fortsette å regulere tek-bransjen, til tross for press fra Trump
EU vil ikke gi etter for presset fra USAs president Donald Trump om å bremse reguleringene av teknologibransjen.
EUs digitalsjef Henna Virkkunen sa mandag at EU kommer til å fortsette å håndheve reguleringer av teknologiselskapene.
– Jeg vil fortsette å håndheve dem for våre barn, innbyggere og bedrifter, skriver Virkkunen i sosiale medier.
EU har gått hardt ut mot flere av de store teknologiselskapene. I april ila de Apple og Meta bøter i milliardklassen for brudd på lovverket om digitale markeder.
Selskapene sier at de føler seg jaktet på av unionen.
EU vil trappe opp innsatsen mot GPS-jamming
Med flere satellitter vil EU sørge for et mer robust forsvar mot forstyrrelser av GPS og gjøre det lettere å oppdage såkalt jamming.
EUs forsvarskommissær Andrius Kubilius kunngjorde tiltakene med satellitter i lav jordbane mandag.
Søndag skal flyet til EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen ha blitt utsatt for GPS-forstyrrelser på vei til Bulgaria. Mannskapet måtte ta i bruk backupsystemer for å lande etter noen forsinkelser.
Bulgarske myndigheter mistenkte at forstyrrelsene kom fra Russland, ifølge en talsperson i EU.
Såkalt jamming er å sende ut radiostøysignaler som har til hensikt å forstyrre, blokkere eller hindre mottak av GPS-signaler. Det brukes for eksempel hvis man ønsker å beskytte informasjon om hvor man befinner seg.
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har slått fast at GPS-forstyrrelser i Nord-Norge også har blitt mer vanlig den siste tiden, særlig fra Russland.