07. jan. 2025, 07:27 - Redaksjonen

Nkom gir råd ved utfall av mobil- og bredbånd

Uværet på Sørlandet og Østlandet er i full gang. Det er lurt å forberede seg på at strømmen kan gå, skriver Nasjonal kommunikasjonsmyndighet i en melding på sitt nettsted.

Med store snømengder og vind øker sjansen for at også mobil og internett rammes. Som oftest skyldes det at strømmen blir borte. Nkom har hevet beredskapen og har god dialog med ekomaktører og statsforvaltere om situasjonen i ekomnettene.

– Forbered deg på strømstans gjennom å sørge for å lade opp mobiltelefoner, datamaskiner, powerbanker og elbiler, sier sikkerhetsdirektør Svein Scheie i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).

Gjennom program for forsterket ekom bidrar Nkom til å takle bortfall av mobilkommunikasjon ved for eksempel ekstremvær og strømbrudd over lengre tid.

– Ved strømbrudd vil mobilkommunikasjon være mulig med nødstrøm i opptil 72 timer, dersom du er koblet på en mobilmast som er med i program for forsterket ekom, opplyser Scheie.

Her kan du sjekke hvilke steder i landet forsterket ekom gjelder.

5 beredskapsråd dersom strøm og mobilnett står i fare for å gå ned eller er nede:

Husk at du kan ringe nødetatene selv om du mangler mobildekning fra ditt mobilselskap, så lenge en av de andre mobiloperatørene har dekning i området.

Du kan også bruke internett til å ringe med (wifi på mobil) dersom du skulle ha behov for det. Husk å aktivere wifi for tale på din telefon.

Sørg for å ha fulladet mobiltelefon, og husk at både datamaskin og bil kan benyttes til å lade telefonen.

Ha en DAB-beredskapsradio som går på batteri tilgjengelig.

Vurder abonnement hos ulike mobiloperatører – da unngår du at alle i husstanden mister dekningen samtidig.

00:58 - NTB

Tidligere Nav-sjef søker jobben som KI-direktør

Tidligere Nav-direktør og sjef for Skatteetaten Hans Christian Holte (61) har søkt på jobben som direktør for den nyopprettede etaten KI Norge.

Holte, som er en av 47 søkere til jobben, bekrefter til Klassekampen at han står på søkerlisten.

– Jeg søker jobben fordi jeg synes det er et stort og viktig oppdrag. Det er et område i veldig rask utvikling, og et område som har potensielt stor betydning for Norge og offentlig sektor i Norge, sier han til avisen.

Den nye KI-direktøren får en nøkkelrolle i gjennomføringen av nasjonal KI-politikk de kommende årene. Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) har sagt at regjeringen vil øke satsingen på bruk av kunstig intelligens i offentlig sektor.

Holte gikk i november i fjor av som Nav-sjef etter at det ble kjent at etaten hadde gitt feil informasjon til Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Før han begynte som Nav-direktør i 2020 hadde han ledet han Skatteetaten siden 2013.

Kontrollkomiteen ber Riksrevisjonen undersøke Telenors Myanmar-virksomhet

Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité ber Riksrevisjonen undersøke hvordan Telenor drev sin virksomhet i Myanmar fram til den ble solgt.

Dette skjer i forbindelse med at Telenor er blitt saksøkt av tidligere kunder i Myanmar, som fikk sine kundedata overlevert til landets militærjunta. Kontrollkomiteen har hatt dialog med regjeringen om saken.

– At en statseid norsk gigant i praksis har bidratt til en brutal militærjuntas overvåking, fengsling og i verste fall drap på egne borgere, er svært alvorlig og ikke akseptabelt, sier Jonas Andersen Sayed (KrF).

Novo Nordisk inngår KI-samarbeid med OpenAI

Den danske legemiddelgiganten Novo Nordisk skal samarbeide med OpenAI om utvikling av legemidler ved hjelp av kunstig intelligens.

KI-selskapets verktøy skal blant annet brukes til å analysere komplekse datasett, identifisere lovende nye medisiner og redusere tiden det tar å gå fra forskning til pasient, opplyser Novo Nordisk i en pressemelding.

– Dette partnerskapet er et viktig skritt i å posisjonere Novo Nordisk i neste æra av helseindustrien, sier konsernsjef Mike Doustdar i en uttalelse.

Det skal være streng overvåking av dataene, ifølge selskapene. Samarbeidet skal lanseres på tvers av forskning og utvikling, produksjon og kommersiell drift og skal være fullt integrert innen utgangen av året.

OpenAI er kjent for chatboten ChatGPT som ble lansert i slutten av 2022. Selskapet har nå 900 millioner ukentlige brukere og hadde omtrent 13,1 milliarder dollar i inntekter i fjor.

Novo Nordisk produserer blant annet diabetesmedisinen Ozempic og slankemedisinen Wegovy. Den voldsomme omsetningen til selskapet har gjort at det har fått betydelig innvirkning på dansk økonomi.

Booking.com har hatt datainnbrudd – kundedata kan ha blitt lekket

Et ukjent antall navn, samt kontakt- og hotellreservasjonsinformasjon har havnet i feil hender etter et datainnbrudd hos bookingsiden Booking.com.

Hackerne har ikke fått tilgang til betalingsopplysninger, skriver The Guardian.

Plattformen melder at de «merket seg noe mistenkelig aktivitet som innebar at uautoriserte tredjeparter klarte å få tilgang til noen av våre gjesters bookinginformasjon. Da vi oppdaget aktiviteten, handlet vi for å begrense skadeomfanget.»

Pinkoden for de gjeldende reservasjonene er blitt oppdatert, og de rammede kundene har fått beskjed.

Det har vært stadig flere forsøk på datainnbrudd hos booking.com, og det er et økende antall svindler på plattformen.

13. apr. 2026, 06:55 - Redaksjonen

Bygger nasjonale KI-servere med Arm

Den sør-koreanske teleoperatøren SK Telecom har inngått samarbeid med brikkeprodusenten Arm og Rebellions. Målet er å utvikle inference-servere med brikker fra Arm, myntet på nasjonal (suveren) kunstig intelligens og datasentre myntet på telekom, skriver TelecomTV.

Foreløpig er samarbeidet kun en intensjonsavtale som kombinerer Arm AGI CPU med Rebellions RebelCard. Den kombinerte løsningen skal så testes og verifiseres av SKT i deres KI-datasentre. Arm AGI CPU ble lansert for noen få uker siden og er designet sammen med Meta med agentisk KI-infrastruktur i tankene. (hf)

10. apr. 2026, 13:02 - Redaksjonen

Amazons «eldre» lesebrett blir ubrukelige

En Kindle Fire fotografert i 2011. Modellen er en av de som Amazon ikke lenger vil støtte teknisk, og som derfor blir mindre brukelig. Foto: Mark Lennihan/AP/NTB

Flere modeller av Amazons lesebrett Kindle blir snart ikke mulig å oppdatere med nye ebøker, noe som har opprørt nettgigantens kunder.

Det dreier seg om Kindle-modeller fra 2012 eller tidligere, som Amazon slutter å støtte teknisk fra og med 20. mai. Det kommer fortsatt til å gå an å lese ebøker som man allerede har lastet ned, men etter den datoen kan ikke nytt materiale laste ned, skriver BBC.

De berørte kundene har fått beskjed om endringen i en epost, der de blir takket for å være «langvarige Kindle-kunder».

Flere av disse kundene har tatt til sosiale medier for å lufte frustrasjonen over Amazons beslutning, ifølge BBC.

– Kindle er et tekst-utstyr! Den trenger ikke oppdateringer, skriver en kunde på X.

Kindle ble lansert i 2007 og brukes av millioner over hele verden.

(©NTB)

10. apr. 2026, 07:31 - Redaksjonen

Stoppet svindelsamtaler for 250 millioner kroner

I løpet av årets tre første måneder stoppet Telia mer enn åtte millioner svindelanrop fra å nå norske mobilkunder, som tilsvarer forhindret estimert tap på rundt 250 millioner kroner. Selskapet ser samtidig en økning i målrettede svindelforsøk via SMS, skriver Telia i en pressemelding.

Telia har estimert hvor store summer som kunne gått tapt hvis svindlerne hadde nådd frem til sine ofre via mobilen. Basert på 8,4 millioner blokkerte svindelanrop i første kvartal, Finanstilsynets svindelstatistikk og anslåtte konverteringsrater estimerer Telia at deres svindelfiltre har forhindret tap på rundt 250 millioner kroner.

– Det er svært store summer vi snakker om her, og vi må gjøre alt vi kan for å stoppe digital svindel, på tvers av bransjer og sektorer, sier Moen. (hf)

10. apr. 2026, 07:15 - Redaksjonen

Fløy opp mobilmast til Alvdals siste grend uten dekning

Ti-femten runder med helikopter var det som skulle til for å gjøre ferdig den mest synlige delen av Alvdals nyeste mobilmast på fjelltoppen Strålsjøåsen. Frammøtte beboere fikk se en spektakulær operasjon med presis helikopterflyging og montører hengende titalls meter over bakken, skriver nettavisen «Alvdal mitt i væla».

Mobilutbyggingen er gjort mulig gjennom kraftmidler, og er en del av et samarbeidsprosjekt mellom seks kommuner i Nord-Østerdal hvor hver kommune nå har fått en ny mobilmast hver.

Prosjektleder Pål Lukashaugen i Telenor sier det gjenstår en del arbeid, men forsøker å gjøre jobben ferdig før sommerferien. Når signalet skrus på, får rundt 20 fastboende og mange brukere av området mobildekning og en sikrere hverdag. (hf)

10. apr. 2026, 07:07 - Redaksjonen

20 mill. for innendørs mobildekning

Satsbygg brukte 20 millioner kroner på innendørs mobilanlegg i det nye Livsvitenskapsbygget i Oslo. Det er blitt et symbol på en kostnadskamp som nå samler eiendomsbransjen mot mobiloperatørene, skriver Telecom Revy, som siterer Estate Nyheter.

Kjernen i saken er at gårdeiere tvinges til å finansiere infrastruktur som operatørene deretter bruker til å hente abonnementsinntekter – uten at eiendomssiden har noe de skulle ha sagt. Entra mener resultatet nesten alltid er høyere leiepriser, uten at leietakerne nødvendigvis får en tilsvarende gevinst tilbake. (hf)

10. apr. 2026, 06:18 - Redaksjonen

Starlink øker farten – fortsatt bak fiber

Starlink-kunder fikk høyere bredbåndshastigheter i 2025, viser en ny rapport fra Ookla, gjengitt av Fierce Network. Forbedringen skyldes at SpaceX skjøt opp over 120 Falcon 9-raketter i fjor, og økte satellittflåten til nær 10.000 aktive satellitter.

Median nedlastingshastighet var 133,8 megabit per sekund (Mbit/s), mens opplastingen lå på 19,3 Mbit/s. – Opplinken har vært der satellitt har slitt, sa Sue Marek, redaktør i Ookla, til Fierce Network.

Starlink har også klart å redusere det tradisjonelle tilkoblingsgapet mellom by og land i 29 amerikanske stater. I disse statene oppfyller en høyere prosentandel av Starlinks brukere på landsbygda FCCs minimumskrav for bredbåndstjenester sammenlignet med brukere i byområder.

Til tross for at Starlink ofte assosieres med grisgrendte områder, har tjenesten også fått fotfeste i tettbygde strøk. I stater som Florida, Massachusetts og New Jersey er det flere Starlink-brukere i byområder enn på landsbygda. Dette skyldes delvis at noen urbane kunder ikke er fornøyde med sine faste bredbåndsleverandører og ser på Starlink som et pålitelig alternativ eller backup. (hf)