Pasientjournaler er tilgjengelige igjen etter feil
Journalsystemet ved sykehus på Østlandet og Sørlandet er oppe igjen etter å ha vært nede fredag.
– Systemer er oppe igjen og er tilgjengelig for alle sykehus, sier administrerende direktør hos Sykehuspartner Hanne Tangen Nilsen til TV 2.
Omtrent klokken 14 var systemene oppe igjen.
Helseforetaket Sykehuspartner leverer IKT-tjenester til sykehusene. Årsaken til feilen var at et internsertifikat som styrer tilganger, hadde utløpt på dato.
– Det er selvfølgelig noe vi skulle ha avdekt og oppdatert før det inntraff, men dessverre skjedde ikke det, sier Tangen Nilsen.
Også kommunikasjonssjef Cindy Empaynado i Sykehuspartner bekrefter at feilen er rettet, skriver NRK.
Journalsystemet Dips Arena var ute av funksjon i nesten hele Helse sør-øst, som omfatter 3,1 millioner innbyggere på Øst- og Sørlandet.
Feilen fikk følger for pasientene.
– Når en pasient kommer inn til sykehuset, får vi ikke opp all informasjon på skjermene. Vi må da vurdere å utsette enkelte operasjoner, sa pressevakt Anders Bayer ved Oslo universitetssykehus (OUS) til NTB tidligere fredag.
Han opplyste da at hendelsen fører til forsinkelser utover dagen.
Oppdatering senket Oslo kommunes nettsider
Nettsidene til Oslo kommune var onsdag nede i rundt fire timer. Årsaken var en oppdatering som ikke forløp smertefritt.
Nettsidene gikk ned for telling klokken 19.45.
– Dette skyldes en planlagt endring av domenenavnserver som ikke har gått helt som det skal. Feilen ligger hos vår leverandør Sopra Steria, og det blir jobbet på spreng for å rette feilen, sa kommunikasjonssjef Hanne Gjørtz i Oslo kommune til NTB ved 21.30-tiden.
Rundt to timer senere, ved 23.30-tiden, fungerte nettsidene som normalt igjen, skriver Vårt Oslo.
(©NTB)
Reddit saksøker KI-selskap for å bruke innhold til å trene chatbot
Den sosiale plattformen Reddit saksøker KI-selskapet Anthropic. De hevder Anthropic har brukt innhold fra Reddit til å trene chatboten Claude.
Reddit hevder at innholdet på sidene deres har blitt brukt til KI-trening, også personlig informasjon, uten at Anthropic har hatt tillatelse til dette.
– KI-selskap burde ikke ha lov til å skrape informasjon og innhold fra folk uten en klar begrensning på hvordan de kan bruke dataen, sa juridisk sjef Ben Lee i Reddit i en uttalelse onsdag.
Reddit har tidligere inngått avtaler med Google, OpenAI og andre for å la dem trene sine systemer på innhold.
Søksmålet mot Anthropic skiller seg fra andre lignende saker, ved at Reddit ikke anklager dem for brudd på opphavsretten, men brudd på vilkår for bruk og urettferdig konkurranse.
Anthropic avviser anklagene og sier at de kommer til å forsvare seg kraftig. De sier chatboten kun er trent på innhold de har hatt tillatelse til å bruke.
Selskapet ble stiftet av tidligere OpenAI-ansatte i 2021. De lanserte en konkurrent til ChatGPT med navnet Claude.
Språkmodellene som ligger bak KI-tjenestene, bruker vanligvis store mengder tekst og innhold på nett som er skrevet av mennesker, til å trene modellene på. Wikipedia og Reddit er vanlige kilder til innhold, ifølge nyhetsbyrået AP.
Tre av ti betalinger i butikk skjer nå med mobil
– Mobilbetalinger i butikk tar av, skriver Norges Bank i en ny rapport. 30 prosent av alle betalinger i norske butikker skjer nå med mobiltelefon.
– Allerede for over ti år siden ble det mulig å betale med mobiltelefonen i butikker i Norge. Men det er først fra 2025 at mobilbetalinger i butikk ser ut til å ta av for alvor, skriver Norges Bank i sin nye rapport om Finansiell infrastruktur. Tall fra Norges Banks årlige spørreundersøkelse viser at 30 prosent av betalingene skjer med mobiltelefon våren 2025. Opp fra 20 prosent i fjor.
– Høy bruk av nye mobilbetalingstjenester indikerer at brukerne opplever dem som effektive og sikre, skriver sentralbanken.
Flere nye tjenester
Norges Bank viser til at en rekke nye betalingsløsninger for mobil ble lansert i løpet av fjoråret, deriblant Trumf Pay og Vipps-løsningen for kontaktløs betaling med NFC. I tillegg åpnet DNB og Eika-gruppen for Apple Pay for sine kunder.
Det ventes at dette vil bidra til ytterligere økt bruk.
– Trolig vil mobilbetalinger etter hvert ta en dominerende posisjon ved betalinger på utsalgssteder, skriver Norges Bank.
De viser samtidig til at reserveløsningene for når bankterminalen mister kontakt med systemet, foreløpig kun fungerer med fysiske Bankaxept-kort.
– En betaler uten fysisk kort er derfor mer utsatt ved feil. Mobiltelefonen kan også gå tom for strøm og være utsatt for andre feil, påpeker de.
Beredskapsråd
Norges Bank viser til sine beredskapsråd for betalinger, der det anbefales å ha noen kontanter tilgjengelig, kontoer i flere banker og flere betalingskort.
– Du bør ha flere ulike betalingskort tilgjengelig. I tilfeller der én spesifikk kortløsning ikke fungerer, vil du da kunne betale med de andre. Ulike kortløsninger som er utbredt i Norge, er for eksempel Bankaxept, Visa og MasterCard, heter det i rådene.
Tallene fra 2025 viser at 66 prosent av betalingene i butikk fortsatt skjer med fysisk betalingskort, 2 prosent med kontanter og 2 prosent på andre måter.
Etter to år får Tre og Vodafone fusjonere i UK
Vodafone og Tre i Storbritannia har fullført fusjonen av mobiloperasjonene sine. Vodafone sier de vil investere 14,9 milliarder dollar, 142 milliarder kroner de neste 10 årene etter fusjonen, som kostet 20,28 milliarder dollar, 202 milliarder kroner.
Den nye mobiloperatøren er den største på de britiske øyer, med nær 27 millioner kunder. VodafoneThree vil bli ledet av Max Taylor, som i dag leder Vodafone UK, skriver Fierce Network.
Fly, tog og biler: Utfordringen med bredbånd overalt
Bredbåndleverandører må av og til benytte ferger, fly og krysse internasjonale grenser for å levere bredbånd i fjerntliggende områder. President Trumps tollsatser og internasjonale relasjoner er utfordrende for leverandørene.
Dette er noe av problemene som ble drøftet nylig av et panel under konferansen Fiber Connect i Nashville i staten Tennessee i USA. Temaet var å levere bredbånd til de absolutt vanskeligste stedene i USA, refererer Fierce Network.
Forsvaret kjøpte russiskutviklet teknologi – politikere krever granskning
Både Høyre og Senterpartiet krever gransking etter avsløringen om at et av Forsvarets sambandssystemer i stor grad ble utviklet av russere i Russland.
Nettavisen, Gjengangeren og NRK avslørte i et journalistisk samarbeid tidligere tirsdag at Fellesoperativ VHF-kjede (FOV), et av forsvarets kommunikasjonssystemer, ble kjøpt av det Horten-baserte firmaet Vissim, som hadde et avdelingskontor i St. Petersburg fram til 2023.
Stortingsrepresentant Mahmoud Farahmand (H) reagerer sterkt og forventer at Forsvaret gjør en ny vurdering av systemet.
– Det er alltid bedre å lene seg på allierte, sier Farahmand til NRK. Han mener Norge ikke burde kjøpe forsvarssystemer utviklet av land som ikke er norske allierte.
Bengt Fasteraune, forsvarspolitisk talsperson i Senterpartiet, kaller avsløringen alvorlig og krever at man kommer til bunns i saken.
– For meg er det underlig at det har pågått så lenge. Russland har alltid vært et land vi har hatt fokus på å beskytte oss mot, sier Fasteraune.
Vissim mener at systemet er helt trygt å bruke og stiller seg uforstående til kritikken. De viser til at de har vært åpne hele tiden om at de hadde en utviklingsavdeling i St. Petersburg.
Til tross for eksperters anbefalinger om å bytte ut systemet mener Cyberforsvaret at FOV er trygt å bruke og har ingen planer om å erstatte det.
Meta satser på atomkraft for å møte KI-behovet
Et atomkraftverk i Illinois i USA som sto i fare for å bli nedlagt, skal nå levere energi til Facebook-eierens satsing på kunstig intelligens (KI).
De store teknologiselskapenes satsing på kunstig intelligens innebærer et sterkt økende energibehov for å drive de stadig voksende datasentrene.
Facebooks eierselskap Meta har nå inngått en 20-årsavtale for å sikre kjernekraft fra et kraftverk tilhørende Constellation Energy i Illinois.
Constellations Clinton Clean Energy Center sto i fare for å bli stengt i 2017 etter flere år med økonomiske tap, men ble reddet av myndighetene i Illinois. De innførte en ordning med nullutslippskreditter for å støtte anlegget fram til 2027. Meta-avtalen trer i kraft i juni 2027, når delstatens skattefinansierte program utløper.
Avtalen som ble kunngjort tirsdag, er bare den siste i en rekke samarbeid mellom teknologi- og kjernekraftselskaper etter hvert som bruken av KI øker. Økonomiske detaljer om avtalen ble ikke offentliggjort.
Microsoft, Amazon og Google har alle lansert planer om å satse på forskjellige typer atomkraftprosjekter.
Osmundsen forlater Lyse, Jørn Hodne tar over
Etter 12 år i Lyse-konsernet går Tor Morten Osmundsen (66) av med pensjon nå til sommeren. Tor Morten er divisjonsdirektør for bedriftsmarkedet i både Altibox og Ice og har bakgrunn som leder av Altibox fra tiden før sammenslåingen av Ice og Altibox.
– Jeg vil gjerne takke Tor Morten for den solide innsatsen han har lagt ned for Altibox-partnerskapet gjennom mange år. Tor Morten ledet Altibox gjennom den svært krevende koronapandemien på en utmerket måte. Han inspirerte de ansatte til ekstra innsats og sørget for at organisasjonen hadde de beste forutsetninger for å fortsette å levere stabile tjenester i en periode der hele Norge plutselig var enda mer avhengig av kommunikasjonstjenester enn vanlig, sier konstituert konserndirektør for tele i Lyse, Kristin Dahle Larsen.
Mens Osmundsen har vært i ledelsen av Altibox, har partnerskapet gått fra en halv million kunder i 2019 til over 900.000 ved årsskiftet. Osmundsen arbeider frem til slutten av juni.
Lyse skriver i en melding at for å sikre god ivaretagelse av bedriftsdivisjonen i perioden frem til en permanent løsning er på plass, er Jørn Hodne konstituert som divisjonsdirektør bedrift med virkning fra 2. juni. Hodne har solid og mangeårig erfaring fra telekombransjen i det nordiske markedet.
Samarbeid om å teste rom-basert kvantekryptografi
Colt, Honeywell og Nokia vil sammen teste distribusjon av kvantenøkler via satellitter. Bakgrunnen er et ønske om å kunne bryte teknologiens begrensning på 100 kilometer og skape global dekning, skriver Mobile Europe.
Partnerne vil teste nye måter for å beskytte kryptert optisk nettverkstrafikk fra utfordringene som kommer når kvantedatabehandling potensielt kan bryte tradisjonelle krypteringsmetoder. Quantum key distribution (QKD) er sett på som en sentral metode for å oppnå dette. Ulempen er en rekkevidde på rundt 100 kilometer på landjorda.
Colt, Honeywell og Nokia har laget et dokument som beskriver testen mer detaljert. Det finner du her.
Telia og Telenor sammen med televerden i Pride
Den 10. juni vil Telia sammen med Deutsche Telekom, Elisa, Ericsson, Nokia, Tele2, Telenor, Tre og Vodafone støtte Global Virtual Telco Pride 2025. For fjerde år på rad vil online-arrangementet ha temaet: «Å stå sammen og snakke modig» (Standing together, speaking boldly), skriver Telia i en artikkel som også inneholder programmet.
Målet for arrangementet er å fremheve teleindustriens forpliktelse til å knytte sammen folk og fostre inkluderende miljøer der alle kan trives. Å omfavne diversitet er også viktig for forretningsvirksomheten, fordi det gjør det mulig for våre bedrifter å speile samfunnet, forstå våre kunder bedre og drive innovasjon via en inkluderende kultur.
Årets event vil bli ledet av Mikko Ylä-Kauttu (Nokia) og Julia Wollschläger (Deutsche Telekom) og vil bli kringkastet fra Telias studio i Solna i Sverige.