13. sep. 2024, 10:53 - Redaksjonen

Tung på G20-ministermøte om digital økonomi

Digitaliseringsminister Karianne Tung deltar på G20-møtet om digital økonomi 13. september i Maceió, Brasil. Her møtes ministre fra verdens største økonomier for å diskutere digital økonomi og teknologisk utvikling, skriver regjeringen i en pressemelding.

Målet er å styrke det internasjonale samarbeidet innen områder som kunstig intelligens, bredbåndstilgang, elektronisk forvaltning og informasjonsintegritet.

– Norge deltar for å sikre en ansvarlig og inkluderende digital framtid, som både er trygg og bærekraftig. Når jeg bidrar til denne erklæringen, gjør jeg det med et klart mål om å fremme en etisk og ansvarlig utvikling av digitalisering og kunstig intelligens, til fordel for alle. Samtidig som erklæringen vil ivareta Norges interesser i G20-samarbeidet, sier digitaliseringsminister Karianne Tung.

Deltakelsen på G20-møtet gir Norge en unik mulighet til å påvirke den globale utviklingen innenfor digital økonomi. Norge har lenge vært anerkjent som et foregangsland innen digitalisering, og gjennom deltakelsen i G20 ønsker vi å styrke samarbeidet med andre nasjoner for å sikre en digital økonomi som er til fordel for alle.

Norge deltar som gjesteland i G20 i 2024. G20 representerer de største og viktigste økonomiene i verden og er i dag en av de mest sentrale arenaene for diskusjoner om global økonomi og globale utfordringer.

 

07:28 - Redaksjonen

Telenor bygger fiber til 37 i Iveland

I første halvår av 2026 vil private husstander på Ranestad, Dalane-Øyna og Fredheim-Fjermedalen få tilbud om tilknyttning til fibernettet, skriver Iveland kommune på sitt nettsted. Telenor har fått tildelt oppdraget og skal stå for utbyggingen.

Kommunal- og distriktsdepartementet (KDD) har bevilget en ramme på 23,6 millioner kroner til bredbåndsprosjekter i Agder for 2025. Det er fylkeskommunen som fordeler disse pengene basert på søknadene kommunene sender inn. Det er 10 prosent egenandel (kommunal andel). Følgende tre prosjekt har mottatt tilskudd og vil igangsettes første halvår 2026:

- Sammen med Birkenes kommune er det tildelt offentlig støtte på kr. 4,8 mill.  til 30 husstander (22 i Iveland) på strekningen Fredheim – Fjermedalen
- Det er tildelt offentlig støtte på 2 mill kroner til ni husstander på strekningen Dalane – Øyna
- Det er tildelt offentlig støtte på kr. 1,24 mill kr til seks husstander på Ranestad

(hf)

07:20 - Redaksjonen

Vedum: – Skulle gjerne kommet lenger på bredbånd

Senterpartileder Trygve Slagsvold Vedum advarer i Nationen SV og MDG mot å sette inn Frp og Høyre i regjering. Han peker på at Frp vil kutte fire milliarder kroner og Høyre vil kutte 1,5 milliarder kroner i jordbruksoppgjøret.

Vedum trekker særlig fram pengeløftet for Kommune-Norge, skroting av gjødselavgiften, sikring av jordbrukskonto for bøndene og styrking av veterinærdekning som klare seire for partiet.

Han skulle gjerne hatt mer: – Vi kunne gjerne kommet enda lenger på bredbånd, som vi har løftet. Men helheten i budsjettet er bra. Så vi er opptatt av å få flertall for den.

SP fikk løftet bredbåndsstøtten fra 34 til 125 millioner kroner i forslaget til budsjettet for 2026. (hf)

07:00 - Redaksjonen

OT-rapport viser angrep og nedetid

Rapporten “The European Countries OT Security Landscape: From Operational Stability to Cyber-Ready Manufacturing”, tar for seg sikkerhet rundt operasjonell teknologi (OT). Dette er teknologien som styrer eksempelvis industriproduksjon.

Basert på svar fra 185 europeiske industrielle organisasjoner fra Østerrike, Italia, Spania og Norden, viser rapportene en sektor der cybersikkerhet ikke lenger kun er et krav til etterlevelse, men en strategisk faktor som fremmer innovasjon og vekst, skriver Octoplant, som står bak rapporten, i en pressemelding. Her er hovedfunnene:

- 71 % av europeiske industrielle organisasjoner har opplevd cybersikkerhetshendelser, hovedsakelig datainnbrudd og uautorisert tilgang
- 88 % av OT-systemeiere erkjenner utfordringer knyttet til nedetid, mens 41 % av sporadiske OT-brukere og 42 % av beslutningstakere involvert i OT deler dette synet
- 68 % av mindre selskaper (300–499 ansatte) opplevde systemnedetid og utstyrsfeil
- 88 % av organisasjonene planlegger å implementere prediktivt vedlikehold og sanntidsanalyse
(hf)

28. nov. 2025, 07:47 - Redaksjonen

Telia lover bedre dekning i utkanten i Sverige

Med en halv milliard kroner skal den svenske «glesbygden» få bedre mobildekning. 17.000 kvadratkilometer av landet skal få nye master og bedre mobildekning fram mot 2030.

– Målet er et robust og sikkert mobilnett som når flere, uansett hvor man bor eller drar, skriver Telia i en pressemelding.

Telia skriver at deres 4G og 5G-nett vil dekke 99,9 prosent av befolkningen ved årskiftet og 94 prosent av arealet. Den nye satsingen skjer i 13 fylker og i 43 kommuner. (hf)

28. nov. 2025, 07:38 - Redaksjonen

9228 skal få bredbånd fra statsstøtte

Den svenske Post- och telestyrelsen har fordelt 740 millioner kroner i støtte til bredbånd for 2025. Totalt 9228 husstander, bedrifter og fritidsboliger får nå mulighet til å knytte seg til hurtig bredbånd via 182 prosjekter som kan begynne utbygging den 1. desember, skriver Telekomnyheterna. Det betyr at støtten er på i gjennomsnitt drøyt 80.000 kroner per husstand.

Operatører, kommuner og fiberforeninger sendte inn søknader på til sammen 1,25 milliarder kroner. Ifølge PTS kom søknadene fra 82 ulike aktører og omfattet 273 prosjekter over hele Sverige.

I gjennomsnitt ble det søkt om 4,6 millioner per prosjekt, som  gjennomsnittlig ville bygge til 53 husstander. Det gir en gjennomsnittlig kostnad per husstand på 87.000 svenske kroner i søknadsmassen. (hf)

27. nov. 2025, 07:15 - Redaksjonen

Telias 2G-nett er historie 2. desember

Siden august har Telia stengt 2G fylke for fylke, og 2. desember er det slutt også i Oslo, Akershus, Drammen, Østfold og Vestfold. Stengingen har bydd på få problemer for kundene, som i stor grad har vært godt forberedt. Samtidig er det de mest folkerike områdene som gjenstår, og Telia oppfordrer folk til å sjekke utstyret sitt så raskt som mulig.

Telia har kommunisert direkte med både privatkunder, offentlige kunder og bedriftskunder over lengre tid og informert om konsekvensene av stengingen og hva folk må gjøre for å forberede seg. Dette gjelder også for kunder av OneCall, Mycall og Phonero, da de er en del av Telia og bruker samme mobilnett.

– Jeg vil gjerne berømme både privat- og bedriftskundene for at de har gjort sin del av jobben. Informasjonen vi har sendt ut både direkte til kunder og gjennom mediene har hatt god effekt, og kundene har forstått hva de må gjøre for fortsatt å kunne ringe og bruke utstyret sitt, sier Morten Karlsen Sørby, fungerende administrerende direktør i Telia Norge.

Telia oppfordrer nå kunder i de gjenstående områdene til å sjekke utstyret sitt så raskt som mulig. Utstyr som kun støtter 2G slutter nemlig å fungere det øyeblikket Telia skrur av 2G, så det er viktig at kundene forholder seg til stengingen og konsekvensene av den. For å ringe må de bytte til en telefon som støtter 4G eller 5G. Det gjelder også kunder som har SIM-kort som støtter 2G i andre enheter som modem og IoT-utstyr, som for eksempel ring hytta varm-løsninger, garasjeporter, heiser og lignende. Kunder som er usikre bør sette seg inn i informasjonen på nettsiden, ta kontakt med Telias kundesenter eller gå innom sin nærmeste Telia-butikk.

– Tenk også på eldre og yngre familiemedlemmer og venner, som kanskje har eldre mobiltelefoner, men som ikke forstår teknologi så godt og som trenger hjelp til å finne ut av dette, sier Karlsen Sørby. (hf)

27. nov. 2025, 06:16 - Redaksjonen

Ingen vil bygge bredbånd i Røyrvik

Ingen utbyggere meldte interesse for bredbåndsutbygging i Namdals-kommunen. Nå roper kommunedirektøren varsko. Han tror store avstander, spredt bosetting og høye driftskostnader per kunde gjør Røyrvik til et krevende område, skriver Namdalsavisa.

– Situasjonen er svært uheldig for kommunen, da det innebærer at planlagt framdrift for å sikre bedre bredbåndsdekning ikke kan realiseres gjennom årets tildelingsrunde, skriver kommunedirektør Øystein Sende i Røyrvik i en orientering til formannskapet, som får saken på sitt bord 27. november.

Han er svært bekymret for manglende interesse fra utbyggere og store kutt i statlig støtte. Ordfører Kennet Tømmermo Reitan deler bekymringa. (hf)

26. nov. 2025, 12:14 - Redaksjonen

Odd Terje Rygh blir ny daglig leder i Stamfiber

Odd Terje Rygh fra Skogn er tilbake i Stamfiber. Han var også med på oppstarten av Stamfiber. Selskapet har lagt fiber mellom Trondheim og Narvik i en indre rute som ikke ligger nær de andre kablene i landsdelen.

– Jeg er motivert av Stamfibers ambisjoner innen et område jeg kjenner godt. Fiber er et veldig viktig marked også fremover, sier han.

I tillegg til ulike roller i trøndersk næringsliv, har Rygh blant annet vært leder for NTE Bredbånd. Han har siden 2017 vært konserndirektør for virksomhetsstyring i NTE. Rygh tar over stillingen etter Guttorm Haugan, som fortsatt skal bidra med sin kunnskap og erfaring i nye prosjekter. (hf)

mann
Odd Terje Rygh er ny daglig leder i Stamfiber. Foto: Stamfiber

26. nov. 2025, 07:22 - Redaksjonen

Telia lanserer mobilvakt for bedrifter

– For å forhindre cyberangrep mot en bedrift er det avgjørende å trygge ansattes mobilenheter. Telia lanserer nå MobilVakt for sine bedriftskunder slik at de er beskyttet mot løsepengerangrep, bedriftsdata på avveie og full stans i bedriftens operasjonsevne, skriver Telia i en pressemelding.

Mange ansatte har en mobiltelefon eller et nettbrett som er tilknyttet bedriften der de jobber. Samtidig vet vi at de aller fleste dataangrep går via mennesker gjennom sosial manipulasjon. De ansatte står i frontlinjen i møte med cyberkriminelle, og menneskelig svikt blir dermed det mest sårbare leddet i cybersikkerhet.

– Å klikke på en feil lenke kan få store konsekvenser, ikke bare for den ansatte. Det er ikke uvanlig at hackere, gjennom å få tilgang til sensitiv informasjon på ansattes mobile enheter, kan benytte informasjonen til å komme seg videre inn i bedriftens systemer, sier Lena Lundgreen, leder for bedriftsmarkedet i Telia Norge. (hf)

26. nov. 2025, 07:15 - Redaksjonen

Er du klar for KI-loven? Nkom spør og forklarer

– Hvordan vil den kommende KI-loven påvirke norsk næringsliv, og er virksomhetene egentlig klare for det som kommer? I denne episoden av Nkom innsikt ser vi nærmere på de praktiske konsekvensene av EUs AI Act, som etter planen vil bli en del av norsk lov i 2026. Vi utforsker hva norske virksomheter må være forberedt på, hvilke krav som vil møte dem, og hvordan næringslivet kan starte forberedelsene allerede nå, skriver Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) på sitt nettsted.

Kunstig intelligens brukes allerede i store deler av norsk næringsliv, og med den kommende KI-loven er det mange virksomheter som lurer på hva dette faktisk vil bety for dem. I sendingen deltar Thordur Arnason, direktør i Capgemini Invent; Espen Slette, avdelingsdirektør i Nkom og Victoria Marie Nordahl, vert og senior kommunikasjonsrådgiver i Nkom.

to menn og en dame i studio
Espen Slette, avdelingsdirektør i Nkom, vert Victoria Marie Nordahl og Thordur Arnason, direktør i Capgemini Invent, snakker om hvilke plikter som gjelder for hvem, hvordan risikonivåer vurderes i praksis, og hvilke grep virksomheter kan ta for å forberede seg før KI-loven trer i kraft. Foto: Nkom

Etter planen skal AI Act (KI-forordningen) innføres i norsk lov i løpet av 2026, og med det kommer nye krav til hvordan KI-systemer utvikles, brukes og følges opp. Flere er usikre på hvilke løsninger som omfattes, hva som må risikovurderes og hvilke forventninger som stilles til dokumentasjon og kontroll. (hf)