sikkerhet

Angrepet på 12 departementer: Flere tusen ansatte har fortsatt ikke e-post på mobil

De ansatte i samtlige 12 departementer som ble angrepet har fortsatt ikke tilgang på e-post via mobiltelefon, som følge av dataangrepet som ble kjent 24. juli.

En nulldagssårbarhet i et Ivanti-produktet som gir ansatte i departementene tilgang til interne systemer fra mobiltelefonene deres ble benyttet for å utføre dataangrepet mot DSS. Etter at sikkerhetstiltak ble iverksatt har ikke ansatte i de tolv departementene tilgang til DSS sine fellestjenester på mobil.
En nulldagssårbarhet i et Ivanti-produktet som gir ansatte i departementene tilgang til interne systemer fra mobiltelefonene deres ble benyttet for å utføre dataangrepet mot DSS. Etter at sikkerhetstiltak ble iverksatt har ikke ansatte i de tolv departementene tilgang til DSS sine fellestjenester på mobil. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad/NTB

En nulldagssårbarhet i programvaren Ivanti Endpoint Manager Mobile, som gir ansatte i departementene tilgang til interne systemer fra mobiltelefonene deres, ble benyttet for å utføre dataangrepet mot Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon (DSS) som ble kjent i sommer.

Hackere hadde tilgang til en IKT-plattform brukt i regjeringsapparatet i minst to måneder, fra april til juli i år.

Alle departementene fortsatt uten mobilløsning

Under en pressekonferanse tidligere denne måneden sa kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik at Ivanti Endpoint Manager Mobile-programvaren hos DSS ble stengt ned den 24. juli og er ikke lenger i bruk. Siden da har ikke de flere tusen ansatte i de tolv departementene tilgang til DSS sine fellestjenester på mobil.

– DSS jobber videre med å få på plass en synkroniseringsløsning for e-post på mobil for de 12 departementene, skriver seniorrådgiver Liv Nodeland i DSS til Digi torsdag.

Synkroniseringsløsningen gjelder også for 22. juli-senteret i tillegg til alle de 12 departementene.

– Er det andre konsekvenser av angrepene som fortsatt merkes?

– Av sikkerhetsmessige hensyn ble det besluttet å ikke overføre historiske data til ny e-postløsning. DSS har etablert en løsning for historisk arkiv for e-post som gjør at ansatte i de 12 departementene på felles IKT-plattform får lesetilgang til sin historiske e-post og kalenderinvitasjoner, svarer hun.

Ny løsning

Når en ukjent trusselaktør har vært inne på epostserverne, er det klare rådet fra NSM at den gamle epost-løsningen må stenges ned.

Flere tusen politikere og ansatte ved departementene vil få en ny e-postløsning, uttalte statsråd Gjelsvik tidligere denne måneden. Også kalenderløsningen er berørt av dette.

Det er ikke oppgitt hva slags e-postløsning som nå tas i bruk.

Ifølge statsråden funger saksbehandlingssystemet og arkivet som normalt. Heller ikke det egne systemet for håndtering av gradert informasjon er berørt av denne hendelsen.

Powered by Labrador CMS