sikkerhet
Dataangrep på ambulansesystem: Vet fortsatt ikke om data er hentet ut
Jobber fortsatt med å finne ut om noe er hentet ut etter dataangrepet før påske.
Helse Nord jobber fortsatt med å undersøke dataangrepet de ble utsatt for før påske. Dataangrepet ble oppdaget på grunn av unormalt høy aktivitet med mobildata. Systemene som ble angrepet, var kommunikasjonsverktøy som blir brukt mellom ambulanser og AMK-sentralen.
Kommunikasjonsrådgiver Jan Eskild Severinsen i Helse Nord forteller til Digi.no at de har isolert enheter som er infisert av skadevaren og oppdaterer alle andre enheter.
Usikre på om persondata er på avveie
Severinsen har ingen konkrete svar på hva formålet til skadevaren er, hva den har gjort eller om det er hentet ut noe personlig data. Han sier også at de ikke vet om angriperne har kunnet se kommunikasjonen mellom AMK og ambulansene.
– Vi jobber fortsatt med å finne ut om noe persondata er hentet ut, det er ingenting som tilser at noe er blitt hentet ut, men vi kan ikke si noe sikkert før vi har undersøkt mer, sier han.
Ikke påvirket driften
Det var Nordlys som først omtalte angrepet fredag 8. april. Senere på dagen gikk Helse Nord ut og bekreftet at de var utsatt for et alvorlig dataangrep. De informerte da om at det gjaldt programvaren helseforetaket bruker for å kommunisere mellom AMK-sentral og ambulanser og at angrepet ikke hadde noe operasjonelle innvirkninger på driften av ambulansetjenester.
Onsdagen uka etter kunne Digi.no fortelle at systemene som ble angrepet, ikke var inkludert i overgangen til felles regional drift som Helse Nord jobbet med for å sikre systemene sine. Sentraliseringen ble igangsatt etter en rapport fra Riksrevisjonen. Rapporten konkluderte at helseregionenes arbeid med å forebygge og oppdage dataangrep ikke var i henhold til krav i lov og forskrift.