For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

telekom

Haltbrekken: – Ikke akseptabelt at nødnettet er nede

Stortingspolitiker Lars Haltbrekken (SV) har spurt digitaliseringsminister Karianne Tung om hun vil sikre at alle kommuner i Norge får minst 72 timers batteridrift på basestasjoner. Om staten eller teleselskapene skal betale kaka, har han ikke tenkt ferdig om..
Stortingspolitiker Lars Haltbrekken (SV) har spurt digitaliseringsminister Karianne Tung om hun vil sikre at alle kommuner i Norge får minst 72 timers batteridrift på basestasjoner. Om staten eller teleselskapene skal betale kaka, har han ikke tenkt ferdig om.. Jonas Been Henriksen/NTB

Til Digi Telekom poengterer Haltbrekken tirsdag kveld at mobilnett og nødnett er en viktig del av beredskapen i Norge.

– Med klimaendringene kommer vi til å få mer ekstreme værhendelser. Det må vi ruste oss for, sier Haltbrekken, som tidligere på dagen sendte et skriftlig spørsmål til digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap).

Haltbrekken sier at det selvsagt er stormen Amy som er bakgrunnen for spørsmålet. Trønderen viser til situasjonen på Røros, der store deler av samfunnet var uten mobildekning. Også politiet var uten tilgang til Nødnett. På toppen av dette kunne Digi fortelle at også DAB-nettet var nede. Hver fjerde basestasjon i nødnettet var nede i Trøndelag under stormen.

Powered by Labrador CMS