For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

telekom

Vil bruke kunstig intelligens for et grønnere mobilnett

Radioaksessen i mobilnettet står i utgangspunktet påslått, også når det ikke er noen kunder koblet til basestasjonen. Nå forsker Telenor på hvordan de kan forutsi når det lønner seg å slå av nettet for å spare strøm.
Radioaksessen i mobilnettet står i utgangspunktet påslått, også når det ikke er noen kunder koblet til basestasjonen. Nå forsker Telenor på hvordan de kan forutsi når det lønner seg å slå av nettet for å spare strøm. Håvard Fossen

Direktør for kunstig intelligens i Telenor, Astrid Undheim, leder en gruppe i selskapet som har jobbet med temaet, blant annet i Danmark. De valgte å levere inn en beskrivelse av utfordringen til mobilorganisasjonen GSMAs «Global AI Challenge 2019». Telenors forslag til utfordring for kunstig intelligens, er ett av fire som ble antatt og som forskere og studenter ved The Alan Turing Institute i London skal kaste sine akademiske krefter på fra mandag 2. til fredag 6. september. Resultatene blir presentert på GSMAs konferanse MWC i Los Angeles i oktober.

– Temaet kommer fra et prosjekt vi har jobbet med internt i en seks måneders tid. Årsaken til at vi ønsker å være med på GSMA-utfordringen er at vi gjerne henter gode ideer og løsninger fra andre ved å eksponere det vi holder på med eksternt. Turing-instituttet har et veldig profesjonelt opplegg og vi er opptatt av å se hvordan de får til samspill mellom industri og akademia innenfor kunstig intelligens, sier Undheim på telefon fra Sør-Italia, der hun er på ferie.

Kun fokus på radio

Powered by Labrador CMS