telemedia

Satser på nettbrett, men sliter med rettighetene

Altibox ønsker å gi kundene sine TV-opplevelsen på nettbrett og mobil, men TV-rettighetene byr på utfordringer.

Salgs- og markedsdirektør Per André Rykhus i Altibox sier selskapet opplever kontinuerlig vekst, og har ingen planer om å redusere aktiviteten.
Salgs- og markedsdirektør Per André Rykhus i Altibox sier selskapet opplever kontinuerlig vekst, og har ingen planer om å redusere aktiviteten.

Denne uken lanserte Altibox en ny app som gir brukeren tilgang til direktesendt TV på en Apple Ipad. Fra før var samme løsning tilgjengelig på PC/Mac.

Altibox Chill består av to deler, hvorav den ene gjelder bruk innenfor husstandens trådløse dekning og den andre – Chill Out – gjelder når du er på farten.

- Vår ambisjon er å gjøre denne tjenesten så lik den eksisterende TV-tjenesten som mulig. Etter hvert vil videoforespørselstjenesten også være tilgjengelig på Ipad-versjonen, sier produkt- og markedsdirektør Per Andre Rykhus i Altibox til Inside Telecom.

Uklare rettigheter Rykhus bekrefter at de er i dialog med flere innholdsleverandører, deriblant TV 2 og NRK, om distribusjon via Altibox Chill Out. Han vil ikke konkret kommentere innholdet i disse samtalene, men sier at det på generelt grunnlag ofte dreier seg om ”bakoverklarering av rettigheter” for kanaleierne mot sine programleverandører.

- Vi opplever at det er en bevegelse i innholdsindustrien for utnyttelse av rettigheter i OTT-sammenheng. Dette er en global trend som er utløst av ny teknologi og etterspørsel fra konsumenter. Denne trenden gjør seg også gjeldende i norske markedet. Det er mye større vilje for å legge til rette for slik distribusjon nå enn tidligere, sier Rykhus.

Ønsker TV 2-samarbeid Selv om TV 2 Sumo sender mye av sitt eget innhold på blant annet nettbrett og smartmobiler, ser ikke Rykhus dette som noen hindring for deres del.

- Dialogen med TV 2 er svært god, og vi er overbevist om at vi sammen vil finne en god løsning, sier han.

- Vi mener at det fra et brukerperspektiv er klokt å aggregere alle kanaler ett sted, kontra at flere kanaleiere tilbyr hver sin løsning, med ulike regimer for login, passord og betalingsløsninger, sier Rykhus.

Foreløpig kan du se følgende kanaler, foruten lokal-TV, via Altibox Chill Out:

  • TV4
  • SVT1
  • SVT2
  • Cartoon Network
  • Boomerang
  • TNT
  • TV2
  • Eurosport
  • Eurosport 2
  • Star

Nye kanaler blir fortløpende tilgjengelig etter hvert som de klareres, melder Altibox.

- Vi har nå lansert Ipad-appen, og i neste omgang blir løsningen tilgjengelig for Iphone, før vi fortsetter med Android. Vi har imidlertid ingen konkret tidsplan for når alt dette kommer på plass, avslutter Rykhus.

Powered by Labrador CMS