utvikling
Sysint måtte starte et nytt forretnings-område for å utvikle Forsvarets nye kommunikasjonsplattform
Nå ruller Hæren, Heimevernet og Marinen ut programvaren som kan bli solgt til mange av Norges allierte.
Det lille konsulent- og prosjektledelsesfirmaet Sysint, som i dag har rundt 25 ansatte, drev ikke engang med programvareutvikling da Forsvarsmateriell i 2018 ga dem jobben med å utvikle Forsvarets nye kommunikasjonsplattform, TYR.
Nå er en tredel av selskapets omsetning knyttet opp mot utviklingen av programvaren som gir både soldater i felt og kommandosentral tilgang til alle Forsvarets applikasjoner uansett om 5G-nettet fungerer der styrkene er eller man er nødt til å overføre data via feltradio.
Programpakken kan installeres på servere, PC-er og nettverksutstyr Forsvaret allerede har i bruk, og den nødvendige hardwaren får plass i alle Forsvarets kjøretøy, fra snøscootere til stridsvogner.
Forsvaret har allerede testet prototyper av TYR-systemet på militærøvelser både i Norge og utlandet, og det vekker stor interesse hos allierte styrker, forteller systemansvarlig Nils Erik Dahle i Forsvarsmateriell.
– De forstår nesten ikke det er mulig at norske styrker kan sette opp TYR på noen timer, mens de selv ofte bruker uker på å installere sine systemer. Det vekker også stor interesse når de ser hvor lite maskinvare som trengs for å kjøre det norske systemet, sier han.
Det er avansert virtualiseringsteknologi og andre moderne løsninger som gjør dette mulig, legger Dahle til.
Kan bli eksportvare
Noen av Norges allierte har vist tydelig interesse for løsningen. Tar de systemet i bruk, kan det gjøre TYR til et lite industrieventyr for utvikleren Sysint, som har kontorene sine i Munkedamsveien i Oslo.
Sysints prosjektleder Fabian Forster forklarer at TYR er standardisert opp mot andre systemer i Nato i tråd med Natos såkalte Federated Mission Networking-rammeverk. Det kan derfor brukes som grunnmur for de ulike applikasjonene også andre lands militære styrker bruker.
– Programvaren kan gjenbrukes og selges internasjonalt som en «Platform as a service», og TYR vil være en døråpner for oss til andre Nato-land, sier han.
Nils Erik Dahle forteller at erfaringene fra Afghanistan har vist hvor viktig det er å ha standardiserte løsninger som gjør det mulig å utveksle data mellom allierte lands styrker.
– Når vi nå tar TYR i bruk, ligger det norske forsvaret helt i front på dette området, mener han.
Militært ledelses-system
I en feltsituasjon vil systemet fungere som et kjøremiljø for kommunikasjonen mellom Forsvarets kommandosentraler og feltledelse og de ulike militære avdelingene helt ned på tropps- og lagsnivå.
En militær kommandosentral kan være like full av PC-er, skjermer og servere som en sivil operasjonssentral, selv om den kanskje er plassert i et kamuflasjefarget telt. Og ved fronten kommuniserer soldatene både med med PCer, mobilteknologi og feltradio. TYR gjør det enkelt å legge inn informasjon på alle de forskjellige applikasjonene Forsvaret bruker, blant annet om hvor egne og andres styrker befinner seg, og om hva de ulike avdelingene skal gjøre. Man vil også kunne tilknyttes enkelte våpensystemer fra TYR-plattformen.
– Slagmarken er blitt langt mer digitalisert enn den var for bare ti år siden, sier Dahle.
TYR skal være så sikkert at det kan brukes på alle graderingsnivåer, og det er svært fleksibelt. Det fungerer autonomt hvis det for eksempel ikke er mobilnett i området eller nettet slutter å virke.
– Man kan bruke fiber, satellitt eller mobilkommunikasjon når det er tilgjengelig, men det fungerer også med svært lav båndbredde via Forsvarets egne feltradioer. Og selv om alle kommunikasjonssystemer er nede, kan man fremdeles bruke lokale funksjoner, forklarer Forster.
– David mot Goliat
Sysint fikk TYR-kontrakten i konkurranse med flere andre selskaper. Noen av dem er store IT-aktører, og Fabian Forster beskriver det som en Davids seier over Goliat.
Selskapet drev i utgangspunktet med teknisk rådgiving og prosjektledelse innenfor IT, og programvareutvikling har blitt et nytt forretningsområde for selskapet etter at de fikk kontrakten.
De har ansatt en håndfull egne utviklere, men har også knyttet til seg eksterne partnere. Alle som har befatning med utviklingen av løsningen, må sikkerhetsklareres.
I tillegg til utviklingsoppdraget inneholder avtalen mellom Forsvarsmateriell og Sysint også en vedlikeholdskontrakt som innebærer at Sysint skal videreutvikle programvaren og oppdatere den med funksjonalitetsutvidelser.
– Det kommer hele tiden nye Nato-standarder som må innlemmes og nye våpensystemer som TYR skal fungere sammen med, forklarer Nils Erik Dahle.
Samarbeid under øvelser
Forsvarsmateriells prosjektleder for TYR, Marianne Breivik, forteller at dette er første gang Forsvarsmateriell IKT-kapasiteter har satt ut hele utviklingen av en så omfattende plattformleveranse som dette til norsk industri.
– Men det har gått over all forventning. Vi hadde et høyt ambisjonsnivå for TYR, men Sysint har levert til punkt og prikke, skryter hun.
Sysint har fått en kravspesifikasjon fra Forsvaret, men samarbeidet har vært tett underveis i utviklingen som har pågått fra 2019 til i år – med både kontinuerlig dialog og faste møter. Sysint har hatt egen kontorplass hos Forsvarsmateriell, men covid-19 har ført til at de fysiske møtene har vært begrenset.
Både Forsvarsmateriell og Sysint er imidlertid enige om at de viktigste arenaene for samarbeidet har vært de mange militærøvelsene hvor ulike prototyper av TYR har blitt testet både på systemnivå i IT-baserte øvelser og i krigsscenarier av Forsvarets styrker i felt. Cwix og Bold Quest er blant de store øvelsene hvor TYR-prototyper har fått kjørt seg på slagmarken i Norge, Polen og Finland.
Cyberforsvaret, Forsvarsmateriell og Sysint reiser denne uken til Bardufoss, der Brigade Nord skal ta TYR i ordinær bruk. Sammen med Heimevernet er det de som har kommet lengst i utrullingen av systemet. Sjøforsvaret vil også begynne å bruke det i løpet av høsten, mens Luftforsvaret ennå er i startgropen av sin implementering. De vil etter hvert bruke TYR i kombinasjon med systemer som allerede finnes.