it-bransjen

Amazon får skatteregning i milliardstørrelse

EU-kommisjonen fortsetter sitt hardkjør mot internettgigantene og beordrer nå Amazon til å betale nærmere 2,4 milliarder kroner i skatt til Luxembourg. 

Illustrasjonsfoto.
Illustrasjonsfoto. Bilde: Frank Augstein / AP / NTB scanpix
4. okt. 2017 - 06:00

EU-kommisjonen fortsetter sitt hardkjør mot internettgigantene og beordrer nå Amazon til å betale nærmere 2,4 milliarder kroner i skatt til Luxembourg. 

Med sin danske konkurransekommissær Margrethe Vestager i spissen har EU-kommisjonen gått knallhardt til verks for å tvinge Silicon Valley-selskapene til å betale mer skatt i Europa.

Nå har Amazon fått en regning på 250 millioner euro i skatt som må betales til vesle Luxembourg.

– Luxembourg ga ulovlige skattefordeler til Amazon. Som et resultat av det ble tre firedeler av Amazons inntekter ikke beskattet, sier Vestager.

Ikke krevd inn pengene fra Apple ennå

I fjor ble Apple beordret til å betale 13 milliarder euro – tilsvarende 122 milliarder kroner – i skatt til Irland. Over ett år etter EUs bot har Irland ikke krevd inn pengene. EU-kommisjonen besluttet derfor onsdag å sende saken til EU-domstolen.

– Vi forstår at noen saker kan være mer komplekse enn andre, men for å gjenskape konkurransen må medlemslandene gjøre nødvendige framskritt, sier Vestager.

– Vi er ekstremt skuffet, og avgjørelsen er unødvendig, svarer irske myndigheter i en pressemelding.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra