Apple Computer meldte onsdag fra om bedre inntjening i Q3 enn det Wall Street hadde forventet.
Samtidig varlset selskapet om at både salg og inntjening vil kunne falle utover førjulsvinteren, skriver C Net.
Apple tjente 18 cents per aksje, tilsvarende 65 millioner dollar av en omsetning på 1,45 milliarder dollar i fjerde regnskapskvartal. I tillegg kom en investeringsgevinst på en million dollar.
Apple: Halvert omsetning og milliardtap
Apples verdi raste 80 milliarder kroner
Apple tilbake i butikkene
Økonomisjef Fred Anderson sier at de i siste kvartal 2001 ser for seg "mer enn 10 cent per aksje" i inntjening, noe som kan tolkes som en skjult advarsel om dårligere pengestrøm. Men han legger til at Apple finner det svært vanskelig å spå noe som helst om tallene for fjerde kvartal.
Selskapet fortsetter å håpe at de nyåpnede butikkene skal gå i null innen utgangen av året, selv om terrorangrepene også påvirket butikksalget merkbart.
Det ble solgt 850.000 Macintosh datamaskiner iløpet av fjerde kvartal, blant annet 250.000 av typen iBook, og utdannings- og skolemarkedet utgjorde en økende andel av kundene.