telekom

Avtale om sammenslåing på plass: Telenor med i ny mobilgigant i Malaysia

Sammen med selskapet Axiata skal Telenor skape en ny mobilgigant verdt 100 milliarder kroner i Asia.

Telenor er med på en ny storsatsing i Malaysia.
Telenor er med på en ny storsatsing i Malaysia. Foto: Gorm Kallestad
21. juni 2021 - 07:53

Avtalen om sammenslåing er signert, skriver Telenor i en pressemelding mandag. Den innebærer sammenslåing av Telenors selskap Digi og Axiatas selskap Celcom.

Telenor og Axiata vil være likeverdige partnere med 33,1 prosent eierandel hver i det sammenslåtte selskapet, som vil beholde Digis notering på den malaysiske børsen.

Målt i markedsverdi vil det sammenslåtte selskapet være blant de fem største selskapene som er registrert på børsen i Malaysia, med en anslått verdi på omtrent 100 milliarder kroner.

Det nye selskapet vil ha rundt 19 millioner kunder og en omsetning på omtrent 25,9 milliarder kroner. Det blir også et av verdens største infrastrukturselskaper med 60.000 tårn.

Over en femårsperiode skal selskapet investere omtrent 500 millioner kroner til å bygge et ledende innovasjonssenter i Malaysias hovedstad Kuala Lumpur.

Også i 2019 forsøkte de to selskapene å slå seg sammen, men planene ble lagt på hylla.

Feiringen av 25 år på børsen startet som seg hør og bør med en frokost på Oslo Børs. Her ringer en entusiastisk konsernsjef Benedicte Schilbred Fasmer i bjellen, flankert av børsdirektør Øivind Amundsen og finansdirektør Torbjørn Wist.
Les også:

Har delt ut 243 milliarder i utbytte

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.