kunstig intelligens

Bloomberg: Slik blir Apples nye KI-robot til hjemmet

Kilder melder om store KI-ambisjoner fra Iphone-giganten.

Apple, her ved sjef Tim Cook, har gått litt stille i dørene på KI-fronten, men det er nå tegn på store ambisjoner.
Apple, her ved sjef Tim Cook, har gått litt stille i dørene på KI-fronten, men det er nå tegn på store ambisjoner.

Apple er et av de ytterst få ledende teknologiselskapene som kun i svært begrenset grad har kastet seg på den pågående KI-karusellen, men det har begynt å dukke opp flere tegn på at selskapet er i ferd med å snekre sammen ambisiøse planer på feltet.

Nå kaster Bloomberg nytt vann på ryktemølla, med en sak om at Apple akter å gjøre et betydelig fremstøt på KI-arenaen ganske snart.

Nettstedet har vært i kontakt med kilder som hevder at Apple jobber med å utvikle KI-baserte maskinvareløsninger til hjemmet. I sentrum av denne satsingen er en robot man kan sette på bordet, ifølge kildene.

Virtuell kompanjong

Denne roboten skal fungere som en slags virtuell kompanjong, og skal være beslektet med selskapets eksisterende Ipad-nettbrett. Nettbrett-delen av roboten skal være festet til et bevegelig «lem» som kan snu og vende seg, og posisjonere seg slik at den kan følge brukere som befinner seg i rommet.

Den skal også kunne snu seg automatisk mot en person som snakker, og skal også kunne tiltrekke seg oppmerksomhet fra andre personer som er vendt i en annen retning.

Prototyper av enheten skal ifølge Bloombergs kilder operere med en 7-tommers horisontal skjerm, ikke helt ulik den man finner på en Ipad Mini, og den motoriserte armen som bærer skjermen kan strekkes ut rundt en halv fot i alle retninger. Armen er festet til en kuppelformet base.

Roboten skal være integrert mot Apples Facetime-tjeneste, og under videokonferanser skal skjermen kunne låse seg på bestemte personer i rommet på egen hånd. I tillegg skal Apple være i ferd med å teste en funksjon som lar brukere benytte Iphone som en håndkontroll til å styre roboten og vise personer og objekter i rommet under videosamtaler.

Ny Siri-versjon

På innsiden av roboten skal det befinne seg en helt og mer livaktig versjon av stemmeassistenten Siri som blant annet er i stand til å aktivt ta del i – og til og med avbryte – samtaler mellom flere andre personer, og som brukere kan kommunisere med for ulike oppgaver i hjemmet.

Den kan også brukes til diskusjoner om for eksempel feireplanlegging, på en måte som minner om Chat GPTs stemmemodus, sier kildene.

Denne delen av planene samsvarer med tidligere opplysninger om at Apple jobber med en Chat GPT-lignende tjeneste via en nyetablert KI-avdeling hos selskapet.

I tillegg til roboten jobber Apple angivelig også med en smartskjerm som skal være en slags nedstrippet versjon av roboten med flere av de samme funksjonene og Siri-integrering. Både denne og bord-roboten skal kjøre et nytt operativsystem som foreløpig bærer navnet «Charismatic».

Bloombergs kilder opplyser at det også befinner seg et nytt kamera i Apples kommende KI-portefølje. Dette skal være designet for sikkerhet i hjemmet og skal kunne oppfatte mennesker og automatisere ulike oppgaver, ved hjelp av blant annet ansiktsgjenkjenning og infrarøde sensorer.

Har kunngjort KI-satsing

De nye planene fra Apple underbygger opplysninger som dukket opp i fjor, da kilder hevdet at selskapet jobber med KI-baserte roboter til hjemmet.

Den pågående KI-revolusjonen har vakt ny interesse for robotteknologi som en plattform for den nye KI-teknologien. Open AI har inngått et samarbeid med flere robotprodusenter om utvikling av menneskelignende roboter for bruk på arbeidsplassen.

I forbindelse med presentasjonen av kvartalsresultatene nylig opplyste Apple-toppsjef Tim Cook at selskapet har som intensjon å gjøre betydelige investeringer i KI-teknologi fremover.

– Vi omfordeler også en god del ansatte for å fokusere på KI-funksjoner i selskapet. Vi har et fantastisk team, og vi legger all vår energi i dette, sa Cook, som rapportert av blant andre CNBC.

Powered by Labrador CMS