Bokus.com ble startet i 1997 av de to legendariske gründerne Ernst Malmsten og Kajsa Leander, bedre kjent som gründerne av Boo.com, som havarerte tidligere i år. Men Bokus.com gikk det bedre med, selskapet ble delvis solgt til Bertelsmanns netthandelstjeneste bol.com.
Til nå har Bol.com bare solgt bøker i Norden, men dette skal nå forandre på seg. Selskapet skal også selge musikk, fortrinnsvis CD-plater.
Det er den svenske avisen Resume som skriver dette onsdag, men BOL.com har innkalt til pressekonferanse torsdag i Oslo for å presentere sine nye planer for markedet. Det er ventet at lanseringen av CD-salg vil skje på denne pressekonferansen.
Bertelsmann Online, som eier 50 prosent av Bol.com, er datterselskapet til Bertelsmann - ett av Europas største mediehus. Selskapet råder over plateselskapet BMG, som nå er i forhandlinger med konkurrenten EMI Group, samtidig er det kjent at Bertelsmann har bukta og begge endene i den omstridte nettjenesten Napster.