Debatt

Yngre programmereres dødsspiral

Den store faren er hva KI gjør med tilgangen til neste generasjons programmerere.

Professor ved NTNU
Professor ved NTNU Foto: NTNU
Professor Anne C. Elster ved Institutt for datateknologi og informatikk, Fakultet for informasjonsteknologi og elektroteknikk ved NTNU
20. feb. 2026 - 12:43

Dette debattinnlegget gir uttrykk for skribentens meninger. Innlegg kan sendes til debatt@digi.no.

Det har blitt mer og mer klart at KI (kunstig intelligens) verktøy som Vibe-koding ikke leverer det en så for seg. KI-genererte koder kommer nemlig klart med sine egne utfordringer. F.eks er det mye vanskeligere å feilsøke i KI-generert kode, og ofte skaper de flere sikkerhetshull enn det en tidligere så i utviklerkoder.

Men, den store faren er hva KI gjør med tilgangen til neste generasjons programmerere, inklusiv tiltrekningen til faget. NTNU hadde en nedgang i søkere i fjor til Datateknikk på nesten 30 prosent fra året før. Det bør få varsellampene til å lyse!

De største utfordringene her er at:

1. Bedrifter ansetter ikke neste generasjon som før siden de tror de kan erstattes med KI-verktøy, etc.

2. Mange studenter lærer ikke koding fra bunnen av som før, men lener seg for mye på KI-verktøy de første årene, slik at det blir mer utfordrende for dem å lære seg uavhengig tenkning og fokusering (og ikke hjulpet av den voksende klikk-tek verdenen vi lever i ) – essensielt for å bli gode programmerere.

Det er fremdeles mange flinke studenter og IT ungdom der ute, men dataindustrien trenger å gi både dem og resten en sjanse, og ikke grave seg selv og resten av oss ned i et mørkt hull. IT industrien trenger oss alle, ikke bare de 35+ som nå sitter og “redder” KI-genererte koder siden vi har erfaringen som trengs.

En god oppsummering av hva som skjer dekkes i denne YouTube videoen. 

Identitetstyverier er blant cybertruslene som KI har gjort mer utbredt og farlige, ifølge ny Microsoft-rapport.
Les også:

Stor rapport: Slik gjør KI cyber­truslene langt farligere

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.