Maskinvare

Fingeravtrykk-sensor fra Fujitsu

Fujitsu Microelectronics markerer sin biometri-debut ved å tilby leverandører av adgangs- og kontrollsystemer sin første sensor for lesing av fingeravtrykk.

13. sep. 2001 - 07:32
Fingeravtrykksensor fra Fujitsu Microelectronics.
Fingeravtrykksensor fra Fujitsu Microelectronics.

Komponent-leverandøren Fujitsu Microelectronics opprettet nylig en egen avdeling for biometri, Biometric Sensor Product Group, for å imøtekomme det man tror vil bli et raskt økende marked for biometri-produkter. Fingeravtrykksensoren MDF110 er den første komponenten fra denne nye avdelingen.

Den nye sensoren vil etter hvert konkurrere med brikker fra blant annet norske Idex.

Les: Japansk gigant mot norsk dverg

Målgruppen er leverandører av adgangs- og kontrollsystemer til både kontor- og industribruk. Sensoren leveres i to innpakninger, etter standardene LQFP og VSPA, beregnet på henholdsvis innemiljøer og industri- eller utemiljøer. Driftsspenning er fra 3,3 volt til 5 volt. Strømforbruket er 170 milliwatt ved bruk og 250 mikrowatt ved beredskap.

Forsvaret har testet forlengelse av mobilnettet i felt. Her en test sammen med Telia der dronen ble brukt som flyvende mobilantenne, og matet basestasjonen i forgrunnen med signaler fra Telias ordinære basestasjon en liten mil unna. Nederst skimtes en Starlink-antenne.
Les også:

Forsvaret skal kjøpe mobiltjenester for to milliarder

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.