Foto: Lea Trong-Johansen

– Hei, Meta. Hva holder jeg i hånda?
Siri Rudlende ble født blind.
KI-briller har blitt det nærmeste hun kommer å se med to øyne.
Kunstig intelligens

«Pervobriller» hjelper blinde Siri å se

Mens flere vil forby de omstridte KI-brillene, har de gitt Siri Rudlende større frihet.

10. aug. 2026 - 05:00

Gjennom dagen stiller Rudlende brillene spørsmål om omgivelsene. 

– Hva står det på dette skiltet?

– Skal denne genseren på lys eller mørk vask?

– Hva ligger på bordet?

– Er det en dør i nærheten?

Eksemplene kommer på løpende bånd. Oppgaver som tidligere var tidkrevende, har nå blitt langt enklere. Resultatet er en hverdag med mer tid og selvstendighet. 

– De virker som et par øyne. Nå slipper jeg å ta fram telefonen hele tiden når jeg må vite noe, sier hun med førerhunden Toya ved sin side.

Synsnerven til Siri Rudlende sluttet å vokse før hun ble født. Foto:  Lea Trong-Johansen
Synsnerven til Siri Rudlende sluttet å vokse før hun ble født. Foto:  Lea Trong-Johansen

Brillene er utstyrt med en stemmestyrt KI-assistent. Den svarer på spørsmål i sanntid, med en amerikansk stemme bare Rudlende kan høre.

Det er særlig brillenes integrerte kamerafunksjon som har vekket reaksjoner.

Derfor møter Meta kritikk

  • En svensk avisgranskning avdekket i februar 2026 at video- og lydopptak fra Metas KI-briller ble sendt til eksterne arbeidere i Kenya for gjennomgang.
  • Opptakene skal blant annet ha vist brukere på toalettet, under sex og i andre svært private situasjoner.
  • Meta avsluttet kontrakten med det Kenya-baserte selskapet, og over 1100 ansatte mistet jobben.
  • Brillene har også en funksjon for ansiktsgjenkjenning som ennå ikke er aktivert i modellene som selges i Norge, men funksjonen har skapt frykt for hva teknologien kan brukes til i fremtiden. 

Dypt og inderlig hat

Kameraet gir brillene navnet mange nå bruker: . Rudlende misliker kallenavnet. 

– Da kan man like gjerne kalle mobilen for en «pervotelefon». Tenk på alt som kan misbrukes, som også er fint. 

<span>På tur spør Siri Rudlende KI-brillene hvilken blomst hun kjenner duften av. </span><span>Foto: Lea Trong-Johansen</span>
På tur spør Siri Rudlende KI-brillene hvilken blomst hun kjenner duften av. Foto: Lea Trong-Johansen

KI-ekspert Inga Strümke har tidligere uttrykt stor skepsis overfor KI-brillerne

– Jeg hater Meta-brillene dypt og inderlig. Meta har ikke et veldig fint rulleblad når det gjelder å respektere personvern og sikkerhet, sier hun til Digi og legger til:

– Det er synd, for det er et veldig godt hjelpemiddel for blinde. 

Strümke frykter et samfunn der det ikke lenger er mulig å være anonym i det offentlige rom.

I sommer skrev NRK om matbud som snikfilmer kunder med KI-briller. I forrige uke krevde Datatilsynet at Stortinget vurderer stans i salget av brillene. 

<span>KI-ekspert Inga Strümke frykter en hverdag der hun ikke kan være anonym på gaten. </span><span>Foto: Eirik Helland Urke</span>
KI-ekspert Inga Strümke frykter en hverdag der hun ikke kan være anonym på gaten. Foto: Eirik Helland Urke

– Forbud er ikke veien å gå

– Vi er veldig tydelige på at forbud ikke er veien å gå, sier generalsekretær Per Inge Bjerknes i Blindeforbundet. 

Han frykter at det vil bremse utviklingen av norske eller europeiske synshjelpemidler som kan utfordre de amerikanske teknologigigantene.

– Det er umulig å kombinere et forbud med fordelene teknologien gir. Da stopper utviklingen av produktene fordi markedet ikke lenger vil være interessant, særlig med tanke på norsk språk.

Per Inge Bjerknes i Blindeforbundet håper Norge kan finne andre løsninger enn å forby KI-briller.  Foto:  Norges Blindeforbund
Per Inge Bjerknes i Blindeforbundet håper Norge kan finne andre løsninger enn å forby KI-briller.  Foto:  Norges Blindeforbund

Bjerknes forstår at mange synes brillene er skremmende. Men han mener samtalen bør handle om personvern og regulering generelt.

– Dette er det nyeste eksempelet på teknologiske duppeditter med kamera, men det er helt sikkert ikke det siste. Vi må ha en dialog om hvordan vi som samfunn håndterer dette sammen.

God hensikt er ikke nok

SV-leder Kirsti Bergstø er blant politikerne som har gått hardt ut mot regjeringen, som ikke vil forby brillene. Hun anerkjenner Blindeforbundets perspektiv, men er tydelig i sin kritikk.

– Vi kan ikke tillate masseovervåkning som folk ikke er klar over, og kaste vrak på alt som heter personvern i det godes hensikt.

– Hva med blinde og svaksynte som har nytte av teknologien?

– Det er ingen regler uten unntak, men det er forskjell på allment tilgjengelig og et hjelpemiddel for grupper som har behov for det.

<span>Brillene burde vært stoppet før de kom inn i butikkene, sier SV-leder Kirsti Bergstø. </span><span>Foto: Eirik Helland Urke</span>
Brillene burde vært stoppet før de kom inn i butikkene, sier SV-leder Kirsti Bergstø. Foto: Eirik Helland Urke

Selv har hun brukt kallenavnet «pervobriller» – og står ved det.

– Å ta dem i bruk i intime situasjoner, seksuelle relasjoner eller der nakenhet er involvert, er utvilsomt et faremoment ved KI-briller. Å filme med telefonen er en helt annen bevegelse enn å ha briller og Meta på nesen. 

Mer enn praktisk hjelp

Brillene hjelper Rudlende med mer enn bare hverdagslige gjøremål.

På kunstgalleriet kan hun stoppe foran et bilde, spørre brillene hva hun ser og få en beskrivelse i øret.

– Det å gå rolig fra bilde til bilde og få vite hva som henger på veggen, er en fantastisk opplevelse. Det har jeg alltid drømt om.

Video: Privat

Hun filmer turene med førerhunden Toya.
Både Toya og brillene forbedrer hverdagen. 
– Det er upraktisk nok å være synshemmet som det er, sier hun.
– Å ta fra meg dette hjelpemiddelet nå vil være et gedigent skritt tilbake.
Digitaliseringsministeren er som vanlig fullstendig ukritisk i møte med tech-gigantene, skriver TUs redaktør.
Kommentar

Karianne Tung ser verden gjennom rosenrøde Meta-briller